loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

TMO MU? FİSKO MU?

TMO fındık alımına 1 Eylül’de başlayacak.

Üreticiler internet üzerinden randevu alarak TMO’ya fındıklarını teslim edecek.

Ödemeler 21 gün içerisinde yapılacak.

FİSKOBİRLİK ise üreticinin ürününü 50 kuruş daha fazla vererek harmandan almaya başladı.

Yazının özeti kısaca böyle.

Şimdi gelişmelere bakarak değerlendirelim.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alımlarına 1 Eylül tarihinden almaya başlayacağını açıkladı. İlk etapta 18 noktada alım yapacak olan TMO'nun duruma göre bu sayıyı 60’a kadar çıkarabileceği belirtildi. TMO ürün bedeli ödemelerini ise 21 gün içerisinde yapacak.

1 Eylül 2021 tarihinden itibaren fındık alımlarına başlayacak olan TMO, %50 sağlam iç fındık esasına göre; Giresun kalite kabuklu fındık için 27,00 TL/Kg, Levant kalite kabuklu fındık için 26,50 TL/Kg, Sivri kalite fındık için ise 25,50 TL/Kg. şeklinde ödeme yapacak.

TMO’dan yapılan açıklamada “Üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır.” denildi.

TMO’dan önce fındık alım kampanyasına start veren FİSKOBİRLİK üreticinin ürününü harmandan almaya başladı.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 2021 ürünü fındık alımına pazartesi itibarı 50 kooperatifte başladıklarını açıkladı. Bayraktar, fındığı piyasadan 50 kuruş daha pahalıya alacaklarını söyledi.

DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt TMO’nun alım kriterlerine tepki gösterdi. Enginyurt, “Fındığı alacak, ödemeyi 21 gün sonra yapacak. Kim 21 gün bekleyebilir. 1 Eylül’de fındık mı alınır? TOM, yanlış yolda. Tüccarı savunuyor, ihracatçıları ve İtalyan firmayı savunuyor” dedi.

TMO ile FİSKOBİRLİK arasında tercih ise üreticilere kalıyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar