loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

TURİST NEDEN KONAKLAMIYOR?

Samsun Kültür ve Turizm Müdürlüğüne “Samsun’a tur ile gelen turistleri nereleri gezdiriyorlar?”, “Tur ile gelenler neden Samsun’da konaklamıyor?”, ”Konaklaması için yapılan çalışmalar nelerdir?” diye sorulmuş.

 

Samsun’daki turistik işletmelerin tutumları özellikle büyük tur operatörleri tarafından eleştiri konusu olmuş ve bu nedenle tur operatörleri Samsun’da konaklama sunmaktan imtina ettiği için Samsun turistsiz kalıyormuş!

 

Gelen turistler de Onur Anıtı, Amisos Tepesi ve Bandırma Vapuru gibi noktaları gezip gidiyormuş!

 

Söz konusu sorulara Samsun Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yanıtı şöyle olmuş:

“İyi günler,

Twitterda sorduğunuz soruları karakter sınırlaması nedeniyle e-posta üzerinden yanıtlayabiliyoruz.

Samsun’a tur ile gelen turistleri nereleri gezdiriyorlar?

Tur ile gelenler neden Samsun’da konaklamıyor?

Konaklaması için yapılan çalışmalar nelerdir?

Samsun’a turla gelen turistler şehir merkezinde ağırlıklı olarak Onur Anıtı, Amisos Tepesi ve Bandırma Vapuru gibi noktaları gezmektedir.

Bunları dışında gelen kafilenin talebine göre, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonundan, Havza Kaplıcalarına ve Ladik Akdağ’dan, Bafra Kuş Cennetine kadar birçok farklı turizm çekim noktası ziyaret edilmektedir.

 

Bahse konu turistlerin Samsun’da konaklamaması 2018 yılında Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen etkinliğe konu edilmiş ve konu tüm yönleriyle sektörün bütün paydaşları ve ETS Tur’un İç Turizm Müdürüyle ele alınmıştır.

Özetle, anılan toplantıda Samsun’daki turistik işletmelerin tutumlarının özellikle büyük tur operatörleri tarafından eleştirildiği ve bu nedenle tur operatörlerinin Samsun’da konaklama sunmaktan imtina ettiği ortaya çıkmıştır.

 

Toplantıya katılan KATİD  (Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği) ve TURSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği),  BYK (Bölge Yürütme Kurulları) gibi STK’lar (Sivil Toplum Kuruluşları) bu tespitin üzerinde çalışacakları konusunda taahhüt vermiştir.

Müdürlüğümüz ticari bir konu olan konaklama konusunda doğrudan taraf olmasa da turizm pastasından hak ettiği geliri alabilmesi adına gerek internet üzerinden farklı dillerde yapılan tanıtımlarla, gerekse güncel basılı tanıtma materyalleri vasıtasıyla ilimizin tanınırlığını arttırmaya çalışmaktadır.

Bunun dışında sektör temsilcileriyle sürekli koordine halinde kalarak onların sorunlarının çözümü noktasında da yardımcı olmaya çalışıyoruz.

İlginize teşekkür ederiz.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar