loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

Turizmde hedef hayal değil

Yaz sezonunu turizmde rekor kırarak geride bırakmak üzereyiz.

Sonbaharın güzelliklerini yaşadığımız, kış aylarına da gün saydığımız şu günlerde kış turizminin hazırlıkları da sürüyor.

Kış aylarının yaklaşması ile kış turizmi potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Turist sayısı ve turizm geliri hedefleri 4 mevsim turizm potansiyeli olan ülkemiz için gayet ulaşılabilir bir seviye. Kış aylarında kış turizmini artırmak için tanıtımlar yapılmalı ve kampanyalar artırılmalı.

Şüphesiz, turizm ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Dumansız, bacasız bol kazançlı bir fabrika. Her geçen yıl gelirlerin ve hedeflerin arttığı en canlı ve önemli sektör. Her mevsim, mevsimin güzelliklerine göre her coğrafi bölgemizde turist çekebilecek sayısız nokta var. Yiyeceklerimizle, teknolojimizle, kültürümüzle, eğlence ve spor aktivitelerimizle, kayak merkezlerimiz ve termal kaynaklarımızla turizm için çok önemli bir konumdayız. Veriler de bu durumu zaten destekliyor.

Resmi rakamlar, ülkemize gelen turist sayısı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ilk 8 ayda yüzde 15 dolayında artarak 32 milyona yaklaştığını gösteriyor. Ülkemizin büyüme hedeflerinde turizmin de katkısını göz önünde bulundurursak bu sayının daha da artmaması için hiçbir engelimiz yok, fazlamız var.

Turist sayısının artması için tanıtım ve reklamların en önemli paya sahip olduğunu hatırlatmamıza gerek yok. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tanıtım bütçesini bu yıl 18 milyon dolardan 72 milyon dolara çıkartması, turizm hedeflerine önemli bir ivme kazandıracaktır şüphesiz. Çünkü her konuda olduğu gibi turizmde de reklam ve tanıtım her şeyden önemlidir. Turistleri çekebilecek tüm güzelliklerimizi ne kadar çok doğru ve detaylı şekilde tanıtabilirsek hedeflere o kadar hızlı ulaşırız. Bu nedenle 2023’te 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm geliri hedefi hiç uzak değil.

Hem ülkemizin gelişimini hem de ekonomimizin büyümesini sağlayacak önemli sektörlerden biri olan turizmi en verimli şekilde değerlendirmeliyiz

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar