loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

TÜRK MİLLETİ ADINA

2019-2020 eğitim öğretim yılında Çarşamba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapan Eğitim İş Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanı Ali Demirci’nin de aralarında bulunduğu 5 öğretmen ve bir okul müdürü çeşitli disiplin cezaları ile cezalandırılmış ve “Hizmetin Gereği” olarak Samsun ilinin farklı ilçelerine sürgün edilmişlerdi.

Eğitim İş, yapılan uygulamalar ve alınan kararların hukuka uygun olmadığı gerekçesi ile Samsun 1. İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması ve kararın iptali yönünde dava açmıştı. Samsun 1. İdare Mahkemesi 12 Mart 2021 tarihinde aldığı kararla Eğitim İş Çarşamba Temsilcilik Başkanı Ali Demirci’nin görev yeri değişikliği kararını iptal etti.

Eğitim-İş Sendikası’nın Ali Demirci’ye “hizmet içinde devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” fiilini işlediğinden bahisle verilen 1/30 oranında aylıktan kesme cezasının iptali için açtığı davada da Samsun 2. İdare Mahkemesi 17 Mart 2021 tarihinde dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

İstinaf yoluna başvuran Samsun Valiliği ve Çarşamba Kaymakamlığı Samsun 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz etti.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi 23 Eylül 2021 tarihinde istinaf dilekçesine öne sürülen iddialar, istinaf başvurusuna konu olan idare mahkemesi kararının dayandığı gerekçeleri yerinde görmeyerek istinaf başvurusunun reddine karar verdi.

Eğitim İş Çarşamba İlçe Temsilcilik Başkanı Ali Demirci kararı şu sözlerle değerlendirdi:

“Geçtiğimiz yıl yaşadığım sürgüne, temel dayanak olarak gösterilen suçlamalardan kesin olarak aklandığımı Bölge İdare Mahkemesi kararı ile öğrendim. Yaşamış olduğum bu süreçte her daim yanımda olan sendikam Eğitim İş’e genel merkez avukatımız Burak Sabuncu’ya sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar