loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

TÜRKİYE’NİN İLKLERİ

Türkiye’nin ilkleri olan kadınlar “Türkiye Kadın Şoförler Akademisi Projesi” için Samsun’da buluştu.

Türkiye’nin ilk F-4 savaş kadın pilotu SerpilKöstepen, uçağı kaldırabilecek mi, o kadar uzun yolda dayanıklı olabilecek mi gibi sayısız farklı mobinglere maruz kaldığını anlattı.

İlk kadın ralli şampiyonu 73 yaşındaki Tuna Kalaycı, gelin alırken motor kullanma şartı aradığını söyledi.

Türkiye’nin ilkleri olan kadınlar Samsun’da neden bir araya geldi.

Neden böyle bir projeye Samsun’da imza atıldı.

Elveren İnsanlar Derneği (ELVİNDER) ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ortaklığında, “Türkiye Kadın Şoförler Akademisi Projesi”nin açılış toplantısı Samsun’da gerçekleştirildi.

Türkiye'nin ilkleri olan kadınları Samsun’da buluşturan aralarında Türkiye'nin ilk F4 savaş kadın pilotu SerpilKöstepen, ilk kadın ralli şampiyonu Tuna Kalaycı, ilk kadın motocross şampiyonu Serpil Kalaycı, Samsun Sahil Güvenlik kadın kaptanı Teğmen Enise Kara, Samsun SAMULAŞ Vatmanı Sinem Terzi, Samsun'un ilk kadın otobüs şoförü Fatma Şahin, İlk servis şoförü Hacer Üstündağ ve her kadının bir ses olduğuna inanan “Bir Kadın Bir Ses” kitabını Doğan Cüceloğlu ile birlikte yazan Saniye Çelik konuşmacı konuk olarak yer aldılar.

Projenin tanıtım konuşmasını ELVİNDER Başkanı Yeşim Gürsoy yaptı. Gürsoy, Kadın Şoförler Akademisi konusunda bilgi verdi. Gürsoy, konuyu TŞOF Başkanı Feyzi Apaydın ile paylaştığını, “Eğer olmamız bir değer bir fayda sağlayacaksa ne gerekiyorsa” dediğini anımsatarak şekillendirme çalışması yaptığını söyledi. Gürsoy, “Projemiz onaylandı ancak Pandemi ile bir araya gelince tam bir buçuk yıl üzerine açılabildi. Yaptığımız her toplantı büyük ilgi gördü. Konuya aktif destek verebilecek kurum ve kuruluşlarla, STK’larla bir araya geldik. Yaptığımız her toplantı kendi içinde çok özeldi.” dedi. 

Proje paydaşı TSOF Başkanı Fevzi Apaydın yaptı. Apaydın, “Bu projelerin amaca uygun hale gelmesi ve bu sektörde kadın meslektaşlarımızın da yer alması için gerekli konu baslıklarındaki başkanlarımızı davet ettim ve gerekli olacak müracaatlara göre bizlerde elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz” diye konuştu.

Samsun Valimiz Zülkif Dağlı ise “Hayatta en zor şey algıları yıkmak ve yönetmektir.

Bu projede bir algı üzerine kurgulanmış çok önemli bir projedir. Ben Antalyalıyım ve bundan yıllar önce teyzem Antalya'da bu mesleği gerçekleştirmekteydi.

Özellikle okul servislerinde kadın şoförlerimizin sayısının artmasını önemsiyor aynı zamanda doğru buluyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ilk F-4 savaş kadın pilotu SerpilKöstepen

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin ilkleri olan kadınlar da yaptıkları konuşmalarında mesleklerinde yaşadıklarından örnekler verdiler.

Türkiye’nin ilk F-4 savaş kadın pilotu olarak Konya 3. Ana Jet 131. Filo Komutanlığına atanan Serpil Köstepen (46), 23 yıldır göklerde uçtuğunu, halen B777 ve B778 uçaklarında kaptan pilot olarak görev yaptığını, evli ve 2 çocuk annesi olduğunu söyledi.

Serpil Köstepen konuşmasının detaylarında bir kadın olarak yaşadığı bakış açılarından kaynaklanan zorluklardan bahsetti. Uçağı kaldırabilecek mi, o kadar uzun yolda dayanıklı olabilecek mi gibi sayısız farklı mobinglere maruz kaldığını anlattı.

İlk kadın ralli şampiyonu 73 yaşındaki Tuna Kalaycı

Tuna Kalaycı (73) yaşıyla, yaşantısıyla ilklere imza atan bir duayen. Motorsporları hayatına 1967 yılında eşi Hasan Kalaycı ile başladığını, 1971’de Türk-Yunan rallisine katıldığını, 1971-1987 yılları arasında Co-pilot olarak eşinin yanında yer aldığını anlattı.

Eşinin teşviki ile pist ve tırmanma yarışlarına girerek şampiyon olarak dereceler aldığını ve motor sporlarında bir kadın olarak ilklere imza attığını söyledi. Her yarışta Co-pilot, ayrıca pist ve tırmanma şampiyonlukları bulunduğunu ifade etti. Tuna Kalaycı, “73’ncü yaşıma torunumla motosiklet yarışı yaparak girdim. Oğlum ve diğer kızım da motor sporlarıyla ilgileniyor. Gelin alırken motor kullanma şartı da aradım” dedi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar