loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ÜÇ HABER BİR FOTOĞRAF

Birinci haber:

Atakum'un simgesi olan Büyük İskele'nin bakım ve onarım çalışmalarının bir süre daha devam edeceği, ancak ilçenin turizm hedefine yakışır bir iskele olacağı belirtildi.

Şu an iskelenin ana boyu olan 142. metrede direk dikme çalışmalarını sürdürdüklerini, ancak iskeleyi 20 metre kadar daha uzatma projelerinin olduğunu belirten Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, "Atakum'un simgesi Büyük İskelemizin uzunluğu 142 metre idi. Biz bunu turizm hedefimize yakışır bir şekilde yenileme ve uzatma çalışmaları içerisindeyiz. Denizin izin verdiği ölçüde 20 metreye kadar iskelemizi uzatmak istiyoruz. Su derinliği 3.50 metreyi geçerse elimizdeki imkanlarla bundan daha derine direk dikme imkanımız olmadığı için orada bırakacağız" dedi.
İskelenin gerek görünümü gerekse düzenlemesi ile Atakum'un turizm hedefine hizmet edecek bir tesis olacağını, aynısından bir tane daha yapmayı planladığını kaydeden Başkan Burma, "Bu kadar büyük olmasa da yeni bir iskeleyi Atakumluların ve turizmin hizmetine sunacağız" şeklinde konuştu. (25 Haziran 2010)

İkinci haber:

Atakum’un denizle buluşma noktası olan Halk İskelesi, Yalı Kafe’de gerçekleştirilen yıkım çalışmaları sırasında elektriği kesilince karanlığa gömüldü. İskeleye  enerji ulaştırabilmek için harekete geçen Atakum Belediyesi ekipleri, soruna kısa sürede çözüm geliştirerek Atakum’un simgeleri arasında yer alan Halk İskelesi’ni yeniden aydınlatmaya kavuşturdu.

Atakum Belediyesi tarafından inşa edilen ve yıllar içerisinde kentin simgeleri arasında yerini alan Halk İskelesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Yalı Kafe’de gerçekleştirdiği yıkım çalışmaları sırasında karanlığa gömüldü. Enerji hattı kesilen iskelede yıllardır devam eden gece aydınlatması kesintiye uğradı. Akşam saatlerinde balık tutmak ve ailece yürüyüş yapmak için Halk İskelesi’ni kullanan Samsunluları karanlığa mahkum eden kesinti, Atakum Belediyesi Makina İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerince kısa sürede giderildi. Çelik borular kullanarak yeni bir hat oluşturan ekipler, Halk İskelesi’ni yeniden aydınlattı. Kumsalda konumlandırılan gece-gündüz sensörü, havanın kararmaya başladığı anlarda aktif hale gelerek iskeledeki tasarruflu LED aydınlatmalara elektrik ulaştırıyor. Günün uzadığı ve kısaldığı dönemlere adapte olarak enerji israfının önüne geçen sistem, Halk İskelesi’nin müdavim balıkçılar ve ziyaretçiler tarafından rahatça kullanılmasını sağlıyor. Belediye ekiplerinin gerçekleştirdiği enerji çalışması, Halk İskelesi önünde bulunan armalı Samsunspor tabelasını da aydınlığa kavuşturdu. Akşam saatlerinde Atakum Sahili’ni ziyaret eden Samsunlular, ışıl ışıl parlayan şanlı arma ile çok sayıda anı fotoğrafı çektiriyor. (6 Ekim 2020)

Üçüncü haber:

Atakum'un simgeleri arasında yer alan, Halk İskelesi'nin önündeki armalı 'Samsunspor tabelası', ikinci kez uğradığı çirkin saldırı sonrasında onarılarak ait olduğu yere geri döndü.

Atakum sahilinin simgeleri arasında yer alan, Halk İskelesi’nin önündeki armalı 'Samsunspor tabelası' Haziran ayının ilk haftasında ikinci kez saldırıya uğradı. Geçen yıl Eylül ayının ilk günlerinde de kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıya uğrayan Samsunsportabelası, Atakum Belediyesi tarafından onarılıp ait olduğu yere yeniden yerleştirilmişti. (24 Haziran 2021)

Ve iskeleye asılan “Uyarı” yazısı:

“İskele tadilat nedeniyle kapalıdır.

İskelede bulunmak tehlikeli ve yasaktır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi”

Yalı Kafe Atakum Belediyesinden alındı alınmasına da alan Halk İskelesini de yanı sıra götürmüş.

Fotoğraf bunun en güzel kanıyı oluyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar