loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

UĞUR MUMCU

24 Ocak 1993 günü, arabasına yerleştirilen bomba ile katledilen Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu, ölümünün 26. yılında özlemle anılacak.

ADD Samsun Şubesi tarafından düzenlenen anma etkinliği öncesinde Samsun’un cadde ve sokakları Uğur Mumcu posterleri ile donatıldı.

ADD’nin anma etkinliğine çok sayıda STÖ ve demokratik kitle örgütleriyle sol siyasi partilerde katılım sağlayacak.

Anma töreni saat 13.00’de Uğur Mumcu Parkı’nda yapılacak.

ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli konuşacak.

Adalet ve Demokrasi Haftası nedeni ile Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu da Yürütme Kurulu’nda ADD, CKD, ÇYDD, Samsun Eğitim Derneği ve Atakum Gönüllüleri Derneği’nin bulunduğu ve çok sayıda demokratik kitle örgütü, dernek, sendika, oda ve emek örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu “Samsun 100. Yıl Platformu” tarafından 30 Ocak 2019 Çarşamba günü Saat:18.00 de Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nde düzenlediği söyleşiye katılacak.

İşte Uğur Mumcu’nun tarihe geçen birkaç sözü:

“Ben Atatürkçü’yüm…Ben cumhuriyetçiyim…Ben laikim…Ben antiemperyalistim…Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım…Ben insan hakları savunucusuyum…Ben, terörün karşısındayım…Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.”

“Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz.”

“Biz siyaset bakımından karşıtlarımıza özgürlük tanımazsak birer gizli faşistiz demektir.”

“Bir kişiye yapılan haksızlık tüm topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Susanlar da bu insanlık suçlarına katılmış olur.”

“Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi…Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi..."

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar