loading...
Samsun
DOLAR13.7047
EURO15.5148
ALTIN786.26
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI DA İŞSİZ

Salgın koşullarında yapılan liselere ve üniversitelere giriş sınav sonuçları açıklandı.  Bu sınav sonuçları, eğitim sistemimiz döküldüğünü bir kez daha ortaya koydu.. Dört yıl lisede okuyan çocuklar matematik ve fen sınavlarında öğrenci başına ortalama1(bir) -yalnız bir-soruyu doğru cevaplamışlar. Şimdi de tercihler yapılıyor…

“Nitelikli okullar”ın bile artık yetersiz olduğu ortaöğretimin ardından bakkal dükkanı gibi açılan okullardaki üniversite eğitimi ise alarm veriyor. Köylere- ilçelere açılan yüksek okulların öncelikli amacı, yerel esnafa kaynak ve yandaşlara kadro ve iş sağlamak olunca sonuç da kaçınılmaz olarak hüsran oluyor. Yüksek öğretimdeki kalite yitimi aynı zamanda mezun olan çocukların geleceklerini de olumsuz etkiliyor.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin de kullandığı, Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği’nin raporuna göre, Türkiye genelinde üniversite mezunlarının yüzde 42’si mezuniyetinin ardından iş bulamıyor. Yüzde 31’i de iş bulduklarında asgari ücretle işe başlatılıyor. Geride kalan, yani mezunların sadece ¼ asgari ücretin üzerinde ücretle işe başlayabiliyor!..

Üniversitelerin başarı oranları da iş bulunmasında etkili olmuyor. Türkiye’nin derecedeki 4 üniversitesinden mezun olanların işsiz kalma oranı yüzde 50’ye yakın!..

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan “2019-2020 URAP Dünya Sıralaması” nda Türkiye’den en iyi performansı gösteren ilk 4 üniversiteden mezun olanların iş bulma olanaklarına ilişkin de dikkat çekici veriler bulunuyor.

Derneğin anketine katılan Hacettepe Üniversitesi mezunlarının yüzde 47,46’sı,  İstanbul Üniversitesi mezunlarının yüzde 44,33’ü ,İstanbul Teknik Üniversitesi mezunlarının ise yüzde 23,49’u mezun olduktan sora iş bulamadığını belitti.

(ANKA)’ nın haberine göre, ODTÜ’den mezun olanların yüzde 28,61’i mezun olmadan önce işe başlarken, yüzde 16,14’ü mezun olduktan sonra işe başlamadı, yüzde 37,41’i 6 ay içinde işe başladı, yüzde 13,69’u 6-12 ay arası bir zamanda iş bulabildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl bu konu ile ilgili  ”Her üniversite mezunu iş sahibi olacak diye bir şey yok" demişti. Sonuçlar da onu doğruluyor…

Sınav sonuçlarının ardından, işsizler ordusuna katılmak için tercihler yapılıyor.

Kolay gelsin!...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar