loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Üretim ekonomisi ve Bahçecilik

Her insanın üretime katkı sağlaması çok önemli bir şeydir. Ben ne yapabilirim diye düşünmeyin.  Balkonda bir tutam maydanoz yetiştirmek de üretimdir. Biraz daha geniş düşünürseniz; balkonunuzda maydanoz, biber, domates, salatalık gibi bir çok sebze yetiştirebilirsiniz. Hem çok güzel bir hobi edinmiş ve hem de aile bütçesine katkı sağlamış olursunuz.

Her şeyden önce de daha mutlu ve sağlıklı olursunuz ki, çocuklar için de çok faydalı bir uğraş ortaya koyarsınız.

Bu çerçevede Bahçeciliğe şöyle bir göz atalım:
Amatör olarak bahçecilik yapan insanlar için sebze yetiştirmek en keyifli işlerden biridir. En başında 4-5 domates fidesi ile başlar, kenara köşeye maydanoz, reyhan ekerek devam eden bu uğraş sonunda ürünlerinizi elinizde toplayıp sevdiklerinizle paylaşmak ve onların övgülerine mazhar olmak sizi heveslendirecek ve bahçecilik vazgeçilmez bir hobi haline gelecek.
Sebze yetiştiriciliği zevkli ve insanı negatif enerjisinden kurtarıp, streste uzaklaşmasını sağlayan bir uğraştır. Manavdan ve marketlerden aldığınız ürünlerin tatsız ve ne kadar sağlıksız olduğunu ürettiğiniz sebzeleri yediğinizde anlayacaksınız

Eğer balkon ve teras dışında sahip olduğunuz bir bahçe var ise siz çok daha şanslısınız.  Sebze bahçesi oluşturmadan önce sebze bahçesinin büyüklüğü hakkında karar vermeniz gerekmektedir.


Bahçemizi nereye ve ne büyüklükte kuracağımızı seçtikten sonra artık elimize kağıt kalem alıp bahçemizin planlamasını yapıp nereye ne ekeceğimizi  belirleriz.

yine toprak su tutma kapasitesi yüksek olmalıdır. Toprağın nemi yüksek, yumuşak ve iyi drenajlı olmalıdır. Yer tamamen düze veya çok hafif bir eğime sahip olmalıdır. Su tutma kapasitesi bol çiftlik gübresi ile arttırılabilir. Sebze üretimi yapmak için en ideal ve verimli toprak, gevşek olan, humusca zengin, kumlu ve killi karışımlı topraklardır.

Peki humus nedir? Humus kısaca anlatılacak olunursa, çürümesi tamamlanmış bitkisel ağırlıklı organik maddeler topluluğudur.
Bahçemiz kesinlikle güneş alan ve aşırı rüzgardan korunmuş olmalıdır. Aksi halde verimsiz bir bahçe olur. Özellikle meyve yetiştiriciliği başta olmak üzere güneş gören bahçeler verimli olmaktadır.
Hafif gölgede yetişen bitkiler genellikle yaprakları ve kökleri yenilebilen bitkilerdir. Bunlara örnek verilecek olursa marul, ıspanak, pazı, havuç gibi bitkilerdir.

Bunların yanında tedbir olarak bahçenin etrafında çit ve barikat ile çevrilebilir. En güzel ve verimli koruma yöntemi bahçenin etrafını çit bitkileriyle çevirmektir. Bahçemizde fazla uzun gölge yapacak ağaç bulunmaması önemlidir. Gerekirse bu ağaçlar kesilmelidir. Çünkü gölge alan verimi büyük ölçüde düşürmektedir. Eğer ki bahçenizde aşırı bir güneşlenme söz konusu ise mısır, ayçiçeği gibi bitkileri ara ara ekerek bu sorunu da ortadan kaldırabiliriz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar