loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

Uzlaşı Kültürünü Geliştirebilmek

Yazımıza başlarken öncelikle uzlaşı kelimesini kısaca irdeleyelim. Kelimeyi us-laşı olarak aldığımızda akıl birliği, fikir alış verişi, paylaşım gibi anlamlarla karşılaşırız. Örneğin uslan kelimesi esasen akıllan, şuurlan anlamınadır. Uzlaşı, farklı görüş ve düşüncelerin bir araya gelerek belirli müştereklerde ve ortak paydada birleşmesini ifade etmektedir. Özellikle 2000’li yılların dünyaya açılan ülkelerinden olan Türkiye’miz bu kültürü kendi bünyesinde gerçek anlamda yerine oturtmayı başarmıştır.

 

Ülkemizin geçmişte siyasal, sosyal ve stratejik gelişmelerde karşılaştığı en önemli engellerden biri şüphesiz ki uzlaşı kültürünün tam olarak geliştirilememesi olmuştur. Bu ayrışmalar zaman zaman gerek sosyal, gerek siyasal, gerekse dinsel alanda yaşanabilmektedir.

 

Uzlaşı kültürünün geliştirilmesinde ortak aklın işletilmesi de önem arz etmektedir. Biz bu deyimi, aklın ve düşüncenin, belirli meselelerin hallinde müşterek olarak işletilmesi anlamında ele alıyor ve değerlendiriyoruz. Şayet ortada bir sorun varsa ve bu sorun toplumun tüm kesimlerini ilgilendiriyorsa, bu tarz bir girişim kaçınılmazdır ve zorunludur. Toplumun her katmanında insana birey olarak bu sorumluluk düşmektedir. Başta yöneticiler olmak üzere vizyon belirleyici tüm sivil toplum kuruluşları ve de sanatçı kesimi de dahil herkes üzerine düşeni yapmak durumundadır.

 

Önemli olan sorunları kangrenleşmeden, anlayış ve istikrarla çözüme kavuşturabilmektir. Bunu toplum olarak başarmamız pek te zor gözükmüyor. Yeter ki iç barışı, huzuru ve kardeşliği referans alabilelim. Bu gerçekleştiği taktirde görülecektir ki, önümüzde biriken çığ gibi problemler, güneşin altındaki kar misali eriyip gidecektir. Böylelikle ülkemizin çağdaş uygarlık yarışında mesafe alma hızı büyük ölçüde gelişecektir..

 

Uzlaşıyı tesis ederken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör ise kanımca ortak aklın, ortak değerler istikametinde işletilip geliştirilmesidir. Sosyal ve kültürel değerlerimiz başta olmak üzere öz kimliğimize dayalı tüm kazanımlarımızı sonuna kadar tüm imkanlarıyla değerlendirmeli ve böylece gelişmekte olan diğer ülkelere örnek olabilmeliyiz. Potansiyel olarak büyük bir güce sahip olduğumuz bilinen bir gerçeklik. Elimizdeki mevcut potansiyelleri daha da geliştirme adına nelerin yapılabileceği de ortada. Bu noktada ülke olarak üzerimize düşen, kendi iç dinamiklerimizi, uzlaşı kültürünün de desteğini alarak güçlendirebilmektir. Değişen dünya konjonktürüne göre belirli atılım ve devrimleri madden ve mânen kısa sürede gerçekleştirerek geleceğin dünyasında yerimizi şimdiden almalıyız.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar