loading...
Samsun
DOLAR8.5328
EURO10.1248
ALTIN497.31
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

VATANDAŞA GEREKLİ OLAN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, "Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41.488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplam 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı 1 ilimizde 2 B.1.427 (California-New York) mutantı ve 1 adet de P.1 (Brezilya) mutantı tespit edilmiştir" dedi.

Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, mutasyonlu virüse dikkati çekti, vatandaşların tedbirleri ihlal etmesi sonucu mutasyonlu virüsün bütün ilçelere yayıldığını söyledi. Bakan’ın bu açıklamasından sonra Samsun’un Bafra, İlkadım, Ladik, 19 Mayıs ve Salıpazarı ilçelerinde korona virüs vakalarının patladığınına da dikkat çekildi. Samsun Sağlık İl Müdürü Ali Oruç, "Bu tablo bize neredeyse hiç belirti vermeden, kendini gizleyen mutasyon virüsün, il içinde kendine yer edindiğini, aile ve akraba arasında ne kadar hızlı bir yayılım gösterdiğini; virüsün tuzağına düşmeyelim, ona tekrar fırsat vermeyelim “derken, virüsün tuzağına yeniden nasıl düştüğümüzü gösteriyor. İlimizdeki Sağlık Müdürü Oruç, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak ve ziyaretleri iptal ederek salgınla mücadeleye herkesin destek vermesini istedi.

İsteyenin yüzü bir kara vermeyen siyah derili derler ya aynen öyle. Vatandaş hasta olmasın diye uyarılırken, bu uyarıyı yapanlar özel uçaklarla Ankara’ya gidiyorlar. Bu vatandaşa reva mı şimdi?

Vatandaşa gerekli olan, açıklamalar değil, daha önce açıklandığı gibi aşılama takvimlerine uyulmasıdır. Samsun’da aşılamaya tam uyuluyor mu? Bu konuda birileri çıkıp açıklama yapmalı. Aşı varmı, ikinci doz aşılar vaktinde vurulabilecek mi? Ve de bu aşılar yine ücretsiz olacak mı?

Bu soruyu neden soruyorum biliyormusunuz? Salgının ilk zamanları maskeyi ücretsiz dağıtan iktidar bunu bile başaramadı ve sonraında çarşıda pazarda, eczanelerde marketlerde parayla satılmasına göz yumdu. Halen de maske parayla satılıyor.  Bu salgın sırasında dedikleri ve yaptıkları birbirini tutmayan iktidar kalkıp ceza kesmeye çalışıyor ve de yasaklar koyuyor. Yasaklara vatandaş uysun tamam da yönetenler neden uymuyorlar? Özellikle de iktidar partisinin mitinglerindeki görüntüleri görenler virüsün salgın olduğuna inanmıyorlar. Vatandaşı evinden çıkarmak istemeyenler kendileri de miting gibi kongreler yapmamalıdır. Bu kongrelerde insanları salona getiren iktidar göz boyamak istiyor da bunu vatandaşın sağlığını bozacak boyutlara getirince Türkiye haritası kızarır veriyor. İşte plansızlığın sonucu, sıkıntıyı yine vatandaş çekiyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar