loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

VEKİLLER MECLİSE SAHİP ÇIKMAZSA Kİ..

Milyonlarca emeklinin maaşına yapılan yılbaşı zamlarının mecliste onaylanması sırasında yeterli çoğunluk sağlanamadığı için, zamlı maaşlar 15 Ocak’a yetişmedi. Yeni bir oturum da yeniden görüşülecek. Böyle ciddi bir konuda meclise gelmeyen vekile kim neden saygı duysun?

 Dahası var; içeriğinde ne olduğu belirtilmeyen düzenlemelerin Cumhurbaşkanı/AkParti Gen Bşk Erdoğan tarafından yapılmasına onay verilmesi de aynı gerekçeyle yasalaşmadı. İçeriği belli olmayan düzenleme yetkisi vermek boş senet imzalamak değil de nedir? Vatandaş temsili demokrasinin gereği yetkisini vekile devrediyor; vekil aracılığıyla kendini mecliste temsil ettiriyor, vekil de hiçbir sınırlama olmaksızın yetkisini başkasına devrediyor.

 Meclise ‘Gazi’ v.s. sıfatları takılarak ne itibar ne de saygınlık kazandırılabilir. Meclisin saygınlık kazanabilmesi için her şeyden önce üyelerinin; vekillerin saygın olması gerekir. İçindekiler saygın olmayınca meclis ‘gazi’ olsa ne olur ‘şehit’ olsa ne olur? Milyonlarca kamu çalışanı ve emeklisinin hak ettiklerinin çok azını bile zamanında alabilmesi vekillerin keyfinin yerine gelmesine bağlı. Böyle demokrasi mi olur, böyle meclis nasıl saygın olur?

  Bir insan kendine saygı duymazsa ona başkası da saygı duymaz. Üstü, başı pis biriyle yanlışlıkla temas ettiğiniz de önce özür değil; size zarar gelip gelmediği aklınıza gelir. Burada söz konusu olan dış görünüşe göre tavır değil; kişinin kendine biçtiği değerdir. Sizin değerinizi herkesten çok siz bilirsiniz.

 Vekil ve emeklilerinin maaş, makam ve özel hizmet tazminatı, yolluk v.s. artışı olunca vekillerin hepsi gece yarısında mecliste hazır bulunuyor, kendilerine yapılan zamları onaylıyor. AK Parti ve MHP'nin memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifi, Genel Kurul'da iki kez yoklama yapılmasına rağmen ‘toplantı yeter sayısı’ sağlanamadığı için, düzenleme yasalaşamadı, 15 Ocak'ta memur ve emekli maaş zammı farkları yatırılamayacak.

 Meclisin toplantı yeter sayısı 200, toplanan mecliste yasaların kabulü için asgari 151 milletvekilinin onayı gerekiyor, ret verenlerin sayısı daha fazla olmamak koşuluyla. Memur maaş zammın görüşülmesinden önce mecliste toplantı yeter sayısı sağlandığı için 151 vekilin onayıyla düzenleme yasalaşacaktı, ancak ne iktidar ne de muhalefetten 151 vekil vardı mecliste. Muhalefet, hükümetin mecliste çoğunluğunun olmadığını görünce vekillerini toplayıp 151’i bulsa,  10 milletvekilinin imzasını taşıyan bir önergeyle zammın miktarını da istediği gibi belirleyebilecekti. Bunu yapacağına, sayım isteyip oturumu ertelettiler. Sözün kısası el elin eşeğini ıslık çalarak ararmış. Siz, siz olun eşeğinizi kaybedip aramayın!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar