loading...
Samsun
DOLAR8.4396
EURO10.0747
ALTIN492.35
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

YA BAŞKAN YA HAYAT DURACAK SAMSUN’DA!

Yeşil fakiri Samsun’da yeşil düşmanları işbaşında; Covid-19 salgınından önce 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ)’ni kazanan öğrencilere ‘Samsun’a gelirken ne umuyordunuz, ne buldunuz?’ sorusunu yönelttiğimizde ağız birliği etmişçesine ‘yeşil bir şehre geldiğimizi düşünüyorduk, hayal kırıklığına uğradık. İç Anadolu’dan bile az yeşili olan bir şehre geldik’ diyorlardı.  Eski Başkan Yılmaz’ın sayesinde hiç olmaz sahil bandında kazanılan yeşil alanlar da Yeni Başkan Demir tarafından betonlaştırılıyor.

Cumhurbaşkanı/AkParti Gen Bşk Erdoğan’ın yaptırmayı planladığı veya yaptırdığı millet bahçeleri ve kıraathanelerin hiçbirinde çok katlı yapı bulunmazken, ilk kez SBB Mustafa Demir, Atakum’da katlı kıraathane yaptırmayı planlıyor.

Daha önce suya hem yüzde 25 hem de TEFE/TÜFE oranında çift zam yaparak bir ilke imza atan Demir, Samsun’da Emniyet Müdürlüğü’nün EDS olduğu halde,  idari ceza geliri elde etmek için 227 milyon vererek, Elektronik Denetim Sistemi (EDS) kurma kararı almıştı. Şimdi de katlı kıraathane; çay bedava, kek bedava; Demir ucunda para olmayan hiçbir şey yapmazken, neden ısrarla katlı kıraathane yaptırmak istiyor?

SAMSUN/Atakum ilçesinde, sahil bandında İller Bankası’na ait, Yalı (Deniz) Kafe’nin bulunduğu alana İller Bankası Otel yapmak istedi. SBB otele onay vermedi. Sahildeki kütleleşmenin önüne geçmek amacıyla söz konusu alan İller Bankası’ndan Büyükşehir belediyesince satın alındı,  %15 yapılaşma hakkı verilerek İmar plan değişikliği ile ‘millet kıraathanesi’ yapılmasına karar verildi.

Samsun BB Meclis üyeleri de Samsun halkı da millet kıraathanesi yapımını beklerken, BB Mustafa Demir, meclisin gündemine yüzde %15 yapılaşma yerine %40 yapılaşma ve 3 kat yapı hakkı istemini getirdi. Yapı alanı da kat sayısı da 3 kat artırıldı.

İller Bankası için ‘sahilde kütleleşme’ olarak görülüp, imar verilmeyen yapılaşma, BB tarafından yapılınca kütleleşme veya betonlaşma olarak görülmedi ve imar planı değişikliği, CHP ve İyİ partili üyelerin ret,  İsmail Sevindik dışındaki MHP’li üyelerin çekimser ve Ak Partili üyelerin ‘kabul’ oyuyla Samsun BB Meclis üyeleri tarafından onaylandı. Proje henüz onaya sunulmadı,  proje de onaylanırsa, betonlaşmayı engellemenin yolu yargıdan geçecek. Bu usulsüzlük mutlaka yargıya taşınmalı ve durdurulmalıdır.

Çevre bize emanettir. Kendimiz, geleceğimiz, çocuklarımız, torunlarımız için emanete ihanet etmeyelim, ettirmeyelim. Başkanı durduralım, Başkan durmazsa veya durdurulmazsa Samsun’da hayat duracak.  

Eski başkan Y.Z.Yılmaz’ın uzun uğraş sonucu elde ettiği Atatürk Kültür Merkezi yanındaki yeşil alanı ilçelerden gelen dolmuşlar için ‘ilçe Minibüs Terminali’ yapmayı planlayan Demir burada da yeşil alanı beton yığınına çevirecek. İlçelerden gelen minibüslerin şehir merkezine kadar gelemememsi, yolcuların mağdur olmasına neden olduğu doğrudur.

 Ancak bu terminal,  çok az olan yeşil alanı daha da azaltacak, o güzergahta sıkışık olan trafiği işlemez hale getirecek, tüm Samsunluları mağdur edecek, ambulans ve itfaiye araçlarının trafikte sıkışıp kalmasına, birçok kişinin vakti erişmeden ölmesine neden olacak.

Samsun yağmur sularına boğulurken, Demir önce ‘altyapıda sorun var’ sonra da ‘altyapıda sorun yok’ dedi. Biz de ‘yer yer altyapı da yer yer üstyapıda her yerde de kafada ve akılda sorun var’ dedik. Başka yerde bereket olan yağmur Samsun’da felaket oluyorsa bir yerde sorun var demektir. O yer de kafadır.

Yeşilin eksikliğini su baskınlarında fark ediyoruz. Ya soluduğumuz hava! Samsun gaz kirliliğinde de toz kirliliğinde de ilk sıralarda. İlkadım toz (partikül) kirlilikte ilk sırada yer alıyor. Çamur yağınca hava kirliliği fark ediliyor. Toz, toprak, zehirli gaz soluyoruz.  Başka yerlerde yağmur araçları yıkarken, Samsun’da çamura buluyor.

Para eden her yer satıldı, ağaç, yeşil alan bir tarafa yağmurun düşeceği bir karış toprak bile kalmadı. Saçağa da sokağa da düşen her damla birikiyor su baskınlarına neden oluyor. Yeşil alanlar olsa, yağmurun bir kısmı buralarda tutulacağından gerisi kendiliğinden denize ulaşır.   

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar