loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Yalan sofrasının mezesi…

Eleştiri çok değerli bir şeydir. Ancak; eleştiri ölçülü, yapıcı ve doğru bilgilere dayanan, yönlendirici bir nitelikte olmalıdır. Amacımız, yalan sofralarının mezesi olacak bir takım düzmece bilgiler ifşa etmek olmamalıdır. Bizim her zaman eleştirilerimiz olmuştur ve olmaya da devam edecektir.

Türkiye bir deprem ülkesidir. Yalnızca deprem değil; seller, yangınlar vb afetler de yaşanabilmektedir. Bu çerçevede her zaman hazırlıklı olmak esastır. Hem yerleşim yerlerinin seçimi ve hem de binaların sağlamlığı çok çok önemlidir.  Yalnızca deprem için değil; seller, toprak kaymaları, yangınlar vb. afetler de düşünülerek şehirlerimizi konuşlandırmalıyız.

1 milyon konut…

Sadece binalarla da işler bitmiyor. Alt yapısıyla, çevre düzenlemesiyle, şehir donatıları ile bir bütün olarak işi ele almak gerekmektedir.  Sağlıklı nesiller, sağlıklı şehirlerde yetişebilirler.  Yani, sağlık, eğitim, sosyal yapılar da işin önemli kısmını oluşturmaktadır.

Son yıllarda çok önemli gelişmeler oldu, ancak yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Özel sektörün, belediyelerin çok önemli çalışmaları oldu/olmaktadır. Yeni projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm projeleri de yürütülmektedir. Yalnızca konutlarla da sınırlı değil okullar, hastaneler, bütün bina stoku olabildiğince yenilenmeye çalışılmaktadır.

En önemlisi, Toki tarafından 1 milyon konut inşa edilmiştir. Yalnızca da konut değil; alt yapısı,  sağlık ocağı, camisi vb. donatıları ile mahalleler,  yeni yerleşim yerleri oluşturulmuştur. Yaşanan deprem, yangın, sel felaketlerinden sonra yıkılan şehirler, binalar yeniden inşa edilip kısa sürelerde hak sahibi vatandaşlara verilmiştir. Devletimiz bütün kurumlarıyla vatandaşının yanında olmuştur.

Acil toplanma alanları…

1999 depreminden sonra (1999-2003)İstanbul Valiliği İl Afet Kurulu, İstanbul genelinde olası bir afet sonrası için 493 toplanma ve çadır alanı oluşturmuştu. Gecen zaman içerisinde şehrin gelişimi de dikkate alınarak toplanma alanları yenilenmiştir. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, İstanbul’da 3 bin 21, Türkiye genelinde ise 18 bin 910 toplanma alanı oluşturmuştur.

Her bireyin bir afet anında nerede toplanacağı sistem üzerinden tanımlanmış ve kullanıma açılmıştır. Bu arada şehirlerimizde inşa edilen “Millet Bahçeleri” aynı zamanda acil toplanma alanları olarak ta kullanılabilecek alanlardır.  Evet;  eksikler, hatalar var ama, bu yapılan güzel şeyleri görmeyi ortadan kaldırmaz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar