loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

YAP-İŞLET-DEVRET ÖTELENMELİ

Dünyayı sarsan salgın Türkiye’yi teğet geçmedi vatandaşlarımızın canını almaya doymuyor. Salgının önüne geçebilmek için iktidar önlemler alıp duruyor. Bu önlemler de hem üretimi hem de tüketimi vuruyor. Vatandaş açlıkla karşı karşıya kalmış gününü nasıl yaşayacağının hesaplarını yapıyor.

Ancak hesap yapmayanlar da var Türkiye’de. Yap-İşlet-Devret modeliyle köprüler otoyollar yapan yüklenicilere verilen garantili geçişler için ödenenlerden geri kalınmıyor. Sokağa çıkma yasakları uygulanınca bu yollardan ve köprülerden geçenlerin sayıları azalınca iktidarın eli vatandaşın cebinden çıkmıyor. Vatandaşın vergileri aşı getirilmesi için harcanacağı yerde yüklenicilere aktarılıyor.

Oysa bu salgın döneminde İktidar bu ödemeleri hayat normale dönene kadar ötelemelidir. Bu plansızlık nedeniyle ülkenin düştüğü sıkıntıya bakın. Para olmadığı için aşı ithal edemiyoruz. İthal edildiği söylenen aşılar bile getirilemiyor ve gelen bölümü vatandaşa vurulamıyor.

 BELEDİYELER VE VERGİLER

Ekonomik sıkıntıların yaşandığı salgın döneminde vatandaş Belediyelere ödenen vergilerin de ötelenmesini istiyor. Gerekçesi basit, çünkü vatandaş bırakın vergi verebilmeyi pazardan bile artık alacaklarını kilodan taneye döndürmüş durumda.

Belediyelere ödenecek vergilerin en az bir yıl ötelenmesi ve sonrasında da taksitler halinde tahsil edilmesi uygulanmalıdır.

Eğer böyle bir öteleme yapılmazsa zaten zor durumda olan vatandaş vergisini ödeyemeyecek gecikme faiziyle de karşı karşıya kalacak. Vergi öteleyen belediyeler belki yatırımlarında zorlanacak ancak yapılması gereken de bu.

 TEMEL FIKRASI GİBİYİZ

TEMEL “öleceğim” demiş de kimse inanmamış. Yinelemiş bunu, kimse İnanmamış. Sonra ne mi olmuş? Temel ölmüş, taşına da “Ne oldu şimdi inandınız mı?” diye yazdırmış.

Vallahi Türkiye’yi Temel fıkrasına döndürdüler. Haber kanallarına özellikle iktidar destekçileri sadece muhalefete yükleniyor. Bu da iktidarın işine geliyor. Oysa Türkiye’nin gerçek gündemi milletin gelir düzeyinin ve alım gücünün azalmasıdır. Bu durumu Samsun’da da yaşamak mümkündür. Esnaf mal satacak vatandaş bulamıyor çünkü vatandaşın cebinde artık mal alacak parası kalmamış, insanlar sadece gıda ürünleri alabilmenin hesaplarını yapıyor. Sonra da birileri çıkıp ekonomimiz uçuyor diyor. Ben de söyleyin yalanı öpeyim inananı diyorum…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar