loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

YAP-YIK!

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yapımı 2000 yılında tamamlandı.

19 Mayıs 2001 tarihinde faaliyete geçti.

Kültürel organizasyonların yapıldığı bir sanat merkezidir

Samsun Devlet Opera ve Balesi, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne bağlı altı Devlet Opera ve Balesi’nden biri olarak AKM binası içerisinde, 2008 yılında hizmet vermeye başladı.

Samsunlular opera, bale, konser, çocuk oyunları, müzikaller ve diğer gösterileri izlemek için salonları tıka basa doldurdu.

Özetlemek gerekirse opera ile tanıştı, bale ile tanıştı.

Opera ve baleyi sevenlerin Ankara’ya, İstanbul’a gitmesine gerek kalmadı.

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz döneminde Fener ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Raylı Sistem İstasyonundan “Opera” adı kaldırılarak ilk adım atıldı!

Şimdi sırada ‘Opera’nın da içinde bulunduğu Atatürk Kültür Merkezi’ni bulunduğu yerden yıkılması gündeme alındı.

O devasa binanın yıkılacağını ve söz konusu alanın fuar alanı olacağını Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin (SBB)  yeni başkanı Mustafa Demir’in bir internet sitesinde yayımlanan haber ile öğrendik.

Yıkım kararına gösterilen tepkiler üzerine SBB Başkanı Mustafa Demir Sevgi Kafe’de yerel ve ulusal basının temsilcilerine verdiği kahvaltıdakonuya açıklık getirmiş!

AKM binasının yenisi yapıldıktan sonra yıkılacağını söylemiş!

Yeni AKM binasının aynı bölgeye yenisinin yapılacağını bildirmiş!

(Getirmiş, söylemiş, bildirmiş diyorum çünkü SBB basın akreditasyon listesinde yer almadığım için yerel gazetelerde yayımlanan haberlerden bilgi sahibi oldum.)

Uluslararası standartlarda ses ve ışık ekipmanları ile donatılmış, gerekli her türlü teknolojik alt yapıya sahip büyük ve küçük adlarında biri 550, diğeri 210 kişilik gösteri salonu bulunan AKM binasını yıkarak aynı bölgeye yenisinin yapılacak olması neyi değiştirecek, anlamış değilim.

Yap-Yık!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar