loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

YAŞAMIN SONSUZLUĞU

Sonsuzluk hissi ve düşüncesi hemen hemen hepimizde bulunan ve zamanla inkişaf edebilen en orijinal duygularımızdan biridir şüphesiz ki. Bu duygu çocukluk yıllarımızdan bu güne dek geçen süreçte düşünce dünyamızı sürekli aydınlatan bir ışık olagelmiştir. Bu düşünce aydınlığının sonsuza kadar da böylelikle devam edeceğine inanıyoruz.

Sonsuzluk hissinin bizde uyandırdığı en belirgin müşahede, yaşamın devamlılığı ve sürekli olarak ileri doğru akışını algılamamızdır diyebiliriz.  Bu akışta kesinti olması imkânsızdır. Zamanı durduramasın sözü, bu gerçeği ifade sadedinde söylenir. Yaşamda her ne kadar fikren ve hayalen geçmişe dönüş mümkün olsa da gerçekte seyir sürekli değiştiği ve yenilendiği için devamlı ileriye gidiş söz konusudur. Yaşamda her an her şey yenilenmektedir. Her birim kendi kemal derecesine doğru belirli değişim ve dönüşümler geçirerek sürekli olarak tekâmül etmektedir. Kemal derecemiz yükseldikçe sonsuzluk ufkumuz da aynı oranda gelişerek yükselir. Bu gelişme algı düzeyimizin yükselmesiyle hissedilmekte ve yaşanmaktadır. Böylece kendi yaşam boyutumuzu sürekli aydınlatır ve genişletiriz.

Allah sonsuz ve sınırsız olduğu için Hayat da Hayy ismi gereği sonsuzluk arz eder. Zira, Allah isimlerinin sonu yoktur. Allah, sonsuz sınırsız ilimdir, iradedir ve kudrettir. Yaratışı da keza süreklidir. Yaratıştaki çeşitlilik bundan ileri gelmektedir. Kelamı nihayetsizdir. Bizlere hayat bahşederek sonsuzluğa namzet kılmıştır. Bu noktada şükründen aciz olduğumuzu itiraf ederiz. Yaşamın sonsuzluğunu ve kesintisiz sürekliliğini bir an düşünmemiz bile bizleri hayrette ve hayranlıkta bırakmaya fazlasıyla kâfi gelmektedir. Yok olma hissini ve düşüncesini izale edebilme noktasında bizlere moral desteği olmaktadır sonsuzluk düşüncesi. Yok olma diye bir mevhumun gerçekte olmadığını fark ettirmektedir.

Sonsuzluğun ve sürekliliğin boyutları sadece cennet boyutuyla sınırlı kalmayıp oldukça genişlik arz etmekte ve bu durum da sürekli gelişmektedir.

Velhasıl, her sonun bir başlangıcı olduğuna göre her şeyin ve hepimizin sonu sonsuzluktur. Yaşam sonsuza dek kesintisiz olarak devam edecektir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar