loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Yaşar Doğu Neyzen Tevfik

2000 yılında  İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği adına Mecidiyeköy Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir  toplantıda Samsun’un yetiştirdiği büyük neyzen ve şair Neyzen Tevfik ile şampiyon güreşçi Yaşar Doğu anılmışlar ve genç kuşaklara hatıraları aktarılmıştı .En azından bu dünyadan göç ettikleri yıl dönümlerinde tekrar tekrar anılmaları ve özellikle genç kuşaklara yaşanmışlıklarının aktarılması yerinde bir hareket olacaktır..

 Neyzen Tevfik den Celal Atik'e

Zaman zaman yolları kesişen iki hemşehri Neyzen Tevfik ve Yaşar Doğu, bir keresinde iki büyük güreşçimizin Gazanfer Bilge ve Celal Atik’in de bulunduğu bir lokantada birlikte yemek yiyorlarmış. Celal Atik, ikinci bir tabak ıspanak yemeği isteyince Neyzen sorar: “Evlat ıspanakta ne var?” Celal Atik’in cevabı, “Demir var hocam bize yarıyor, güç-kuvvet veriyor” cevabını verir. Bunun üzerine Neyzen gülerek, “O kuvvet ıspanaktan değil, o kuvvet babandan, atandan evlat!” diye karşılık verir.

Türk gibi güçlü

Batı dünyasında “Türk gibi güçlü” sözünün pekişmesini sağlayan milli güreşçilerimizden Yaşar Doğu da Samsun’un Kavak ilçesi Karlı köyünde 1915 yılında doğdu. 8 Ocak 1961 yılında Ankara’da vefat etti. Milli formayı 47 defa giyen, galip geldiği 46 güreşin 33’ünü tuşla kazanan Yaşar Doğu, dünya minderlerinde elde ettiği başarılı neticeler ve üstün tekniğiyle, efendiliğiyle gelmiş geçmiş en iyi güreşçiler arasında kabul edildi. Dünyada bir kasırga gibi esen Doğu, milli formayı giydiği 47 güreşten 46’sında galip gelerek sporumuzun efsane ismi haline geldi. ‘

Ney’i ağlatan şair

 Adı neredeyse ‘Ney’le özdeşen ve adından önce bu özelliğiyle anılan Neyzen Tevfik, Samsun’un Bafra ilçesi Kolay beldesinden olup babasının memuriyetinden dolayı 1879 yılında Bodrum’da dünyaya geldi. Asıl adı, Mehmet Tevfik Kolaylı’dır. 28 Ocak 1953 yılında İstanbul’da hayata veda etti. Neyzen Tevfik, şiirlerinin bir kısmını “Hiç” (1919) ve “Azab-ı Mukaddes” (1949) adlı kitaplarında toplamıştı. Hiciv, fıkra ve nükteleriyle günümüzde de insanlarımızın gönül dünyasında yaşayan Neyzen Tevfik, taşı gediğine koyan hicivleri ve cesaretiyle bugün bile bir çok tatlı sohbete renkli kişiliğiyle ve keskin zeka ürünü nükteleriyle konuk oluyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar