loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

YEDİGÜN MECMUASI MASKELİ ÖPÜŞEN ÇİFT

Fotoğraftaki Yedigün Mecmuası tam 87 yıl öncesine ait.

YedigünMecmuası’nın kapağını maskeli olarak öpüşen bir çiftin fotoğrafı süslüyor.

Tam 83 yıl önce yani 1037 yılında maskeli yaşam!

1937 yılına ait Yedigün’ün kapağını görünce birdenbire “vay be!” dedim.

Korona virüsün ülkemize 83 yıl öncede mi girmiş olabileceğini düşündüm.

Düşündüğüm gibi çıkmadı.

Yenigün’ün kapağındaki fotoğrafla nezle, grip vesair mevsim hastalıklarının bir sevgiliden diğerine geçmesin diye maskenin önemine dikkat çekilmiş.

1030-1950 yılları arasında gazetelerden bile fazla tiraja sahip olan Yedigü’ü kim çıkarmış, kimler yazı yazmış ona bakalım.

Kurucusu Sedat Simavi, Sahibi Sadri Ethem olan “Yedigün” 1930 yılların başında haftalık olarak yayın hayatına atılan bir “mecmua.”

Yedigün daha sonra Sedat Simavi’ninyönetiminde yayın hayatını sürdürmüş ve 50 bini geçen tirajıyla da okuyucuya kendini sevdirmiş.

Sait Faik, Sabahattin Ali, Kemal Tahir, Halide Edip, Aziz Nesin, Orhan Kemal, Çetin Altan gibi isimlerin yazılarının yayımlandığı Yedigün edebiyattan magazine her konuda haberler, yazılar ile o yılların okurları için, hem Türkiye’ye hem de dünyaya açılan bir pencere olmuş.

İlk yıllarda 10 kuruşa satılan Yedigün’ün kapağında “Çarşamba günleri çıkar. Her şeyden bahseder. Haftalık resimli mecmuadır” ifadesi yer almış.

Cumhuriyet’in 10. Ve 15’nci yılları için özel sayılar hazırlamış. Atatürk’ün ölümüne de geniş yer vermiş.

Sedat Simavi’ninHürriyet gazetesini çıkarmadan önce haftalık olarak çıkardığı Yedigün mecmuası 1950’li yılların başında kapatılmış.

Yedigün’ün 10 Mart 1937 tarihli sayısının kapağı dikkatimi çekti.

Maskeli bir kadın ve erkeğin öpüşmesi kapak olmuş.

Resim altındaki yazıda da şu ifadeler yer alıyor:

“Gönül işlerine İmparator karışamazdı derlerdi ama fen müdahale etmeye başladı. Yukarıdaki resimde son sistem ağız maskelerini görüyorsunuz. Nişanlılar ve yeni evliler için icat edilmiş olan bu maskeler bilhassa kış mevsiminde sari hastalıklara karşı çok büyük faydalar temin ediyor. Nezle, grip vesair mevsim hastalıklarının bir sevgiliden diğerine sirayetine mani oluyormuş.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar