loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

YENİ ANAYASA

Denge ve Denetleme Ağı, “Meclis’teki tüm partiler yeni anayasa için acilen bir araya gelmeli” şeklinde bir çağrıda bulundu.

Türkiye’de katılımcı ve çoğulcu demokrasinin güçlenmesi için mücadele eden bir hareket olan ve “Farklı düşünüyoruz, bir arada çözüyoruz” sloganı ile yola çıkan Denge ve Denetleme Ağı, özgürlük, eşitlik, istikrar, adalet, refah ve barışın garanti altına alınması için çalışma yapıyor.

Denge ve Denetleme Ağı, Türkiye’nin dört bir yanında ve farklı alanlarda varlık gösteren sivil toplum örgütlerinden oluşuyor.

Denge ve Denetleme Ağı, 23 Haziran seçiminden sonra önemli bir duyuru yayımladı.

İşte benimde önemli bulduğum o duyuru:

“23 Haziran 2019 tarihinde yenilenen İstanbul yerel seçimleri ve seçim sürecinde gözlemlediğimiz gelişmeler, ülkemizde güçler ayrımı ile denge ve denetleme mekanizmalarının göz ardı edilmesinin, toplum tarafından da onaylanmadığını göstermiştir. 
Bu gerçekten hareketle, sağlıklı bir güçler ayrımı ve dengesini düzenleyen, parlamento içi ve dışında güçlü denetim mekanizmalarının tanımlandığı ve koruma altına alındığı, yeni bir anayasa çalışmasının, hiçbir siyasi ayrım gözetilmeden, tüm partilerin katılımıyla derhal başlamasının gerekli olduğu kanısındayız. 
Ülkemizin önemli dış politika ve ekonomik sorunlarla baş etmek zorunda olduğu bu dönemde, günlük siyaset ve partiler arası çekişmelerin içine sürüklenmeden, TBMM’nin acilen bu görevi üstlenmesinin yaşamsal olduğunu düşünüyoruz. 
Toplumumuzun tüm katmanlarını ve bileşenlerini, bu tarihi görev için gayret göstermeye çağırıyoruz. 
Kamuoyunun ilgisine sunarız.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar