loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
NAZIM AKPINAR

NAZIM AKPINAR

Mail: naz-akpinar@yandex.com

YENİ YILDA YENİ UMUTLAR

Yaşamda her şeyin sürekli değiştiği ve yenilendiği bir dünyada yaşıyoruz. Her yeni yıl, yeni umutlarla ve imkânlarla geliyor. İnsanların ortak temennisi her zaman aynı. Sağlıklı bir yaşam, huzur, mutluluk ve başarı istiyoruz. Her yeni yılda, geçmiş senelerin muhasebesini yapıyoruz.

  Acısıyla tatlısıyla koca bir seneyi daha geride bıraktık. Dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiyemiz de 2019 senesinde de önemli gelişmelere ve olaylara sahne oldu. Depremler yaşadık, sınır güvenliğimizi tehdit eden unsurlarla tavizsiz mücadele ettik. Doların yükselmesiyle ekonomik olarak ciddi bir sınav verdik ve hâlen veriyoruz. İşsizlik sorunu hâlen gündemini koruyor. Maalesef özellikle kadına şiddet ve kadın cinayetleri, 2019 senesinde de devam etti. Velhasıl ülke olarak ciddi sınavlar geçirdik. Acaba ülke insanı olarak yaşadıklarımızdan gerçekten ders çıkarabiliyor muyuz? Bu soruyu her Türk insanının samimi olarak kendisine sorabilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu tarz olumsuz hadiseler ilk değildi ve de son olmayacak. Önemli olan, yeni bir yıla umutla girerken, yaşadığımız acı tecrübelerden ders çıkarabilmek, aynı acı tecrübelerin tekrarlanmaması için topyekün kader birliği yaparak ülkemizin geleceği için gayret gösterebilmektir.

  Dünyaca ünlü Bulgaristan asıllı Kâhin Baba Vanga’nın, 2020 senesiyle ilgili önemli kehanetlerinden de bahsetmek istiyorum. Bu kehanetleri, ölümüne yakın 85 yaşında yaptığı biliniyor. Meşhur Kâhin, daha önceki senelerle ilgili de isabetli kehânetlerde bulunmuştu. Kâhin Vanga’nın 2020 senesiyle ilgili öngörülerini birkaç maddede belirtecek olursak şunları sıralayabiliriz:

  1-Amerika Cumhurbaşkanı Trump, ciddi bir rahatsızlığa yakalanacak ve işitme kaybına uğrayacak. Beyin tümörüyle mücadele edecek.

2- Rusya Cumhurbaşkanı Putin, en yakın korumaları tarafından suikaste uğrayacak.

3- Rusya’ya büyük bir meteor düşecek.

4- Uzak doğuda Japonya’nın çevresini ve Asya kıtasını büyük bir Tsunami vuracak.

5- Dünya genelinde ciddi depremler meydana gelecek.

6- Dünya genelinde hissedilecek ciddi bir ekonomik kriz nedeniyle Avrupa Ülkeleri büyük bir bunalıma girecek.

Temennimiz odur ki dünya insanlığı bu tarz felaketlerle karşılaşmaz. Her ne kadar büyük doğal felaketlerle tam olarak mücadele edemesekte, insanlığın ortak değerlerini yaşatacak ve refahını sağlayacak tedbirleri şimdiden alabiliriz. Bunun sağlanabilmesi için, öncelikle devlet yöneticileri başta olmak üzere fert olarak hepimize görev ve sorumluluklar düşüyor. Dünya insanları olarak hepimiz aynı gemideyiz. Fırtınalı dalgalar misali üzerimize gelen felaketlere karşı göğüs gerebilmemiz için tüm dünya insanlığı olarak, evrensel kardeşlik çatısı altında birleşmemiz gerekiyor. Global bir Dünyada artık savaşlara ve kaygılara yer olmamalıdır. En azından temel insani değerlerde birleşebilmeliyiz. Dünyamızın adeta küçük bir köye dönüştüğü bu modern çağda, teknolojik ve bilimsel yenilikler sayesinde yaşamı büyük ölçüde kolaylaştırabilen imkânlara sahibiz. Yeter ki umudumuzu yitirmeden topyekûn insanlık olarak hayata tutunabilelim.

Meseleyi özetleyecek olursak, her zaman barıştan yana gayret göstermeli, insanlık için faydalı çalışmalarla ve gayretlerle ülke olarak kalıcı değerler üretmeliyiz. Böylece, dünyaya örnek model bir ülke olmalıyız. Ancak bu ideallerimizi yaşatarak, yeni yılda ve gelecekte hayata umutla bakabiliriz. Yeni yılınızı en içten güzel dileklerle tebrik ediyoruz. Tüm dünya insanlığına barış ve esenlikler diliyoruz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar