loading...
Samsun
DOLAR8.405
EURO9.9884
ALTIN489.16
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

YOKLAMALAR VE YOKLANANLAR

Son günlerde siyasi partilerden kimi aday görmek istiyorsunuz sorununu içeren kamuoyu yoklamaları yer alıyor. Medyada yer alan anketlerde ilginç sonuçlar da çıkıyor. Önüne gelen sosyal medya hesabından açtıkları oylamalarla bu oylamalara katılıyor.

İnsanlar kendi hesaplarından yaptıkları bu yoklamayla, halile kimi milletvekili olarak görmek istiyorlarsa o isimlere yer veriyorlar.

Bu yoklamalarla aday adayı veya aday olması istenenler de yoklanıyor. Özellikle iktidar partisiyle ilgili yapılan oylamalara bakıyorum da ya eski il başkanları, ya mevcut milletvekilleri ve eski milletvekilleri ile bakanlar bulunuyor listelerde.

Buradan çıkan sonuç “AK Partililer eski bakanların ve milletvekillerinin ülkeyi yönetmesinden, Samsun’a yapılan yatırımlardan memnun” sonucu da çıkıyor.

Peki Samsun’a özellikle de iktidar partisi tarafından yapılan yatırımlar yeterli mi, ekonomiyi canlandıran yatırımlar mı, Samsun’da yaşayanlara iş ve aş sağlayacak şekilde mi gibi soruları soruyorlar mı?

Açlık ve işsizlik özellikle bu kanatta kimsenin umurunda bile olmuyor. Hatta listede kimin olup olmadığıyla da ilgilenenlerin sayısı öyle yüksek değil. AK Parti seçmenlerin büyük bölümü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor çünkü.

Kimin hangi ilden milletvekili adayı olacağına AK Parti Genel Başkanı olarak Erdoğan karar verecek. Bu partinin seçmeni de önlerine uzatılan listeyi oylayacak.

O listeden kimleri milletvekili olarak görmek istedikleri sorulmayacak seçmene. Birinci sırada falanca isim, ikinci sırada filanca isim, üçüncü, dördüncü ve gidecek liste sona kadar. Oysa seçmen önüne uzatılacak listede kimi TBMM’de görmek istiyorsa o isme oy verebilse acaba sonuç nasıl çıkar?

Eskiler mi TBMM’ye gider, yeni isimler mi?

İşte bu soruların cevapları için ne gerek var kim sorusunun cevabını bulmak için uğraşmakta. Nasıl olsa büyük irade kararını verecek, partilerin seçmenleri de gidip bu listeleri onaylayacak.

Bunun adı da demokrasi olacak, seçme ve seçilme özgürlüğü olacak, seçmen de yiyecek…

MAL BEYANI VE BAŞKANLAR

Yıllardır tartışılan bir konudur bu. Başkanlar göreve geldikleri anda mal beyanında bulunmalılar. Bu istenir de ne hikmetse bir türlü yerine getirilemez. Milletvekilliği, Cumhurbaşkanlığı derken milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçimleri de geliyor.

Yeni aday olacaklar ve yeniden aday olacaklar bu mal beyanında bulunacaklar mı?

Örneğin, göreve gelmeden önce kendileri, eşleri, çocukları ve yakınlarının üzerlerine olan malları açıklayabilecekler mi, tabi görev e gelmeden olan mallar ve şu andaki mal varlıklarını açıklayabilecekler mi?

Türkiye’de en önce yapılması gereken budur. Eğer bu yapılmazsa, “Nereden buldun” yasası olmaz ve özellikle de siyaseten iş yapanlar mal beyanında bulunamazsa hep tartışılacak bu konu.

Atakum’un tepelerindeki kocaman binalarda kimlerin dairelerinin tartışıldığı gibi, Türk_İş sapağında yapılmakta olan bir alışveriş merkezinin üst katlarının kimlere peşkeş çekildiği iddiaları gibi ve bazı yeşil analların ranta açıldığı iddiaları gibi…

Hadi açıklayın mal beyanlarınızı, açıklayabiliyorsanız tabi.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar