loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ve bağımsızlık meşalesini yaktığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yılında Çayyolu Platformu ile Samsun 100. Yıl Platformu’nun düzenlediği “Kurtuluştan Kuruluşa Büyük Yürüyüş” bugün Tütün İskelesi’nden başlayacak.

 

Atatürk’ün ilk adımını attığı Samsun Tütün İskelesi’nden başlayacak olan ve 27 gün sürecek olan 420 kilometrelik yürüyüşün ilk durağı Samsun’daki Mahmur Dağı olacak.

Mahmur Dağı’nda verilecek molada Samsun Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Yaşar Gündem,Nazım Hikmet’in  ‘Kuvayı Milliye Destanı’ adlı oyununu sergileyecek.

 

Yürüyüş güzergahında konaklamaların gerçekleşeceği yerlerde müzikli etkinlikler ile halk oyunlarının yanı sıra, 19 Mayıs’ın ulusal kurtuluş savaşındaki anlamıyla ilgili söyleşiler de yer alacak.

 

52 noktada mola verecek olan yürüyüşçüler, Samsun’dan sonra Merzifon, Çorum, Kırıkkale üzerinden Ankara güzergahını izleyerek 19 Mayıs 2019’da Anıtkabir’de olacaklar. Saygı duruşunda bulunup, Ata’ya olan minnet duygularını sunacaklar.

 

Çayyolu Platformu ile Samsun 100. Yıl Platformu’nun ve güzergahtaki derneklerin başını çektiği yürüyüşe 200’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

 

Sivil toplum kuruluşları tarafından bu büyük yürüyüş sırasında ay yıldızlı Türk Bayrağı ve Atatürk fotoğrafları dışında herhangi bir bayrak ya da flama taşınmayacak

 Kurtuluştan Kuruluşa Büyük Yürüyüş Koordinasyon Merkezi konuyla ilgili şu bilgi paylaşıldı:

“Büyük yürüyüş; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ felsefesini özümseyen bir etkinliktir. Bu yürüyüş, Mustafa Kemal’in inancının, aklının, cesaretinin, doğru karar verme yeteneğinin kararlı bir yansımasıdır.

Bu yürüyüş, Atatürk’ün  ‘Bütün ümidim gençlerdedir’ ifadesinin gençlere yüklediği sorumluluğun ve bilincin canlı bir örneğidir. Bu yürüyüş, bağımsızlığın korunmasının ancak emperyalizme karşı mücadele etmekle mümkün olacağının somut bir adımıdır.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar