loading...
Samsun
DOLAR12.4902
EURO14.1202
ALTIN713.05
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘Z KUŞAĞI’ CHP DİYOR

ORC Araştırma’nın yaptığı bir araştırmaya göre CHP’nin oy oranını arttırdığı iller arasında Samsun başı çekiyor.

ORC Araştırma, Eylül-Ekim 2021 genel seçim araştırması kapsamında ‘Z kuşağı’ diye tanımlanan gruptan katılımcılara çeşitli sorular yöneltiyor.

Ankette dikkat çeken en önemli sonuç ortaya çıkıyor.

CHP'nin oyunu en çok artırdığı iller arasında Samsun’un ilk sıralarda yer alıyor.

Ankette CHP'nin oyunu en çok artırdığı iller Samsun, Gaziantep, Malatya, Ankara ve Bursa olduğu belirtiliyor.

ORC’nin anketine göre AKP’nin 2 yılda yüzde 10,7’lk oy kaybı yaşadığı görülüyor.

Sosyal Politik-Stratejik Araştırmalar Bağımsız Araştırma Kuruluşu olan ORC tarafından yapılan son ankette Samsun’da Millet İttifakı’nın bileşenleri CHP ve İYİ Parti’nin oylarını 2018 Haziran döneminden 2021 Ekim dönemine kadar yüzde 5 arttırdığı görülüyor.

ORC’nin “z Kuşağı” olarak tasvir edilen 1997-2005 yılları arasında doğan kişilerle yaptığı ankette, “Bu Pazar seçim olsa” sorusu yöneltiliyor. Gençlerin yüzde 33,8’lik oranla CHP’yi tercih ettiği görülürken, AKP yüzde 11.4, MHP 7.2, İYİ Parti ise yüzde 6,6 olarak ankete yansıyor. Yüzde 17,8’lik kısım “oy kullanmayacağı”, yüzde 13,4’lük kısım ise “kararsızım” diyor.

Samsun’da 2008 Haziran’da yüzde 17,3 oranında oy alan CHP, yüzde 22,6’lık oranla Türkiye’de en çok oy oranını artıran il olarak dikkat çeken il oluyor.

İYİ Parti ise oy oranını en çok artırdığı Samsun’da 5’nci sırada yer alıyor. 2018 Haziran’da Samsun’da yüzde 10,9 oy alan İYİ Parti, Ekim 2021 döneminde 15,9 oya yükseliyor.

2018 Haziran döneminde yüzde 42,6’lık oy alan AKP 2019 Eylül döneminde yüzde 35,7’ye gerilerken, 2021 Ekim döneminde ise oy oranı yüzde 31,9’a düşmüş oluyor.

ORC’nin anketine yansıyan sonuçları Bülent Arınç şu sözlerle değerlendiriyor:

“CHP, Kemalist, laikçi bir çizgide, özellikle Baykal çizgisi. Bugün ondan çıktılar. Çıktıkları için de oyları artıyor ve artacak öyle görüyorum ben. Yani bu ortanın solu lafları eskide kaldı. Daha sonra, 80’den sonra parti kurmaya giderken artık Türkiye’de buna ihtiyacımız var dedi. Şimdi o zaman nezaket vardı. Eleştiri vardı, hem de çok şedit (sert, katı, pek) eleştiriler vardı. Ama hiç kimse sen ahlaksızsın, sen şerefsizsin, vay hain, satılmış bunların hiçbirisini konuşmazdı. Konuşamazdı. Bunu söyleyen insanları zaten hiç kimse tasvip etmezdi. Kürsüleri çok iyi kullanan hatipler vardı ve en fazla polemik yaparlardı.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel bugün CHP Samsun İl Örgütü tarafından düzenlenen “Birlik ve Dayanışma Gecesi”ne katılacaklar. Ağbaba ve Özel’in Samsun’da verecekleri mesajlar önem taşıyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar