loading...
Samsun
DOLAR8.5204
EURO10.118
ALTIN496.92
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ

Türkiye pandemi nedeniyle zor günlerden geçiyor. Böyle günleri yıllar öncesinde yaşayanlardan birisiyim, yani zor günleri daha önce de yaşadım. İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’yi biliyorum. Çocuktum ancak aklım eriyordu o günlerde. Benim yaşımdakiler mutlaka hatırlayacaklardır. O günlerde Türkiye savaşa girmemiş ancak kendine yetebilecek üretimlerde bulunmuştu.

Hani diyorlar ya şimdi, İnönü zamanında da kıtlık vardı diye, doğru vardı ancak savaşa girmeyen Türkiye’de askerlerimiz ölmemiş ekonomimiz sarsılmamıştı. Sadece üretimimiz düşmüştü. Türkiye Hitler ordularına karşı Trakya’da önlemlerini almıştı. Kıtlık bu nedenleydi.

Tarihi yaşayanlar ve okuyanlar bilirler,  o günlerde insanlara buğday kart ile veriliyordu, çünkü Türkiye bir savaş durumunda insanlar aç kalmasın diye stoklar yapıyordu. Buğday bile vatandaşa yarım çuval ancak verilebiliyordu. Çuvalı kapan evinin yolunu tutuyor evlerdeki değirmen taşları arasında  buğdaylar un haline getiriliyor ekmek öyle pişiriliyordu. Kimse bir dilim ekmeği bile çöpe atmıyor katık ediyordu.

Türkiye hiç olmazsa o günlerde üretebiliyordu. Bu günkü gibi samanı bile ithal eden bir ülke değildi. Buğdayını üretiyordu, sebzesini üretiyordu.  Sütünü etini üretiyordu. Savaştan çıkmış, bir savaşa daha girmeyen bir Türkiye’ydi.

Şimdi savaş yok, pandemi var. Sağlığımız tehlikede ancak maalesef Cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetilen Türkiye kendi aşısını bile üretemez durumda. Olsun otoyollar yapıyoruz, köprülen tüneller yapıyoruz ya. Buğdayı üretmek yerine ithal etsek ne olur, samanı ithal etsek hayvanlara versek ne olur ki, insanlar ve hayvanlar gıda eksikliği çekse ne olur, bir eli yağda bir eli balda olanlar yiyorlar ya… Vatandaş çöpten toplasa da olur…

İçinde bulunduğumuz bu zor şartlarda Samsun’da Havza Belediyesi meclis toplantısında yüzde 60 kira ve yüzde 50 sıcak su bedellerinde indirim kararı aldı. Böylece zor günlerinde vatandaşın yanında olduğunu gösterdi. Başkan Sebahattin Özdemir, “Belediyemize ait iş yerlerinde kiracı olan esnaflarımızın yanındayız. Dayanışma ile bu süreci birlikte atlatacağız” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi böyle bir uygulama içine girdi mi? Sadece zam yapmayı düşünüyor ve de uyguluyorlar. Neymiş, yatırımlar yapılıyormuş. Samsun Büyükşehir Belediyesi son bir yıl içinde nereye ne yatırımları yapıp hizmete sundu varmı bilen, var mı halka cevap verebilecek bir yönetici? Samsun’daki belediyeler nereye ne kadar hizmet yaptılar açıklar mı acaba vatandaş merak ediyor da.

RAMAZAN GELİYOR

Ramazan gelirken her yıl olduğu gibi bu yıl  da vatandaş  “Pide fiyatı kaç lira olacak” sorusunu sormaya başladı. Fırıncılar Odası bu konuda bir karar aldımı? Yumurtalı pidenin fiyatı kaç lira, yumurtasız pidenin fiyatı kaç lira olacak?

Bir soru da İlkadım Belediyesi’ne: İlkadım Belediyesi Halk Ekmek satış noktalarında pide satılacak mı ve kaç  liradan satılacak?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar