loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 30 Temmuz 2020, Perşembe 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

AYASOFYA  DİRİLİŞE VESİLE OLSUN!

Ayasofya’nın tekrardan ibadete açılması bütün dünyada yankı uyandırdı. İslam alemi bu durumu memnuniyetle karşılarken gayrimüslimlerdense Yunanistan’ın yas ilanı ve Papa’nın üzüntüsünü belirtmesinin dışında cılız tepkiler geldi.Hatta Yunanistan’da bir papaz bu durumdan memnuniyet duyduğunu belirten açıklama yaptı.

Yunanistan ve Papa’da kusurumuza bakmasın ama egemenlik hakkımızı kullandık! Bağımsız bir devletiz, onların gönlüne göre hareket edecek değiliz.

Aslında bu Türkiye’nin egemenlik meselesi ve hiçbir ülkeyi de ilgilendirmez ama zamanında taviz verilmiş oluşu bu tavizin devamını beklemelerine sebebiyet veriyor olsa gerek.

Ülkemizde de bir kesim Ayasofya’nın kararını ama ve fakatlarlakarşılasa da ülkemiz insanının ekseriyeti memnuniyetle karşıladı.

Sorsan her fırsatta bağımsızlıktan dem vuranlar egemenlik hakkı kullananlara kızıp “Adamları kızdıracaksınız.” diyerek aslında kendilerinin bağımlı olduklarını açığa vurdular.

Aslında Ayasofya’nın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethinden sonra değeri artmış ve bir bakıma korumaya alınmıştır. Fatih’ten önce defalarca talan ve tahrip edilmiş bir kiliseyken fetihten sonra kılıç hakkı olarak camiye çevrilipbir bakıma güvenceye alınmıştır. Mimar Sinan’ın yaptığı minareler aynı zamanda taşıyıcı kolon görevi görmekteymiş.

Ayasofya’nın müzeye çevrilirkenki gerekçeleri bilemiyoruz. Belki ogün haklı bir gerekçeleri ya da bir çaresizlikleri olabilir ama bugün artık yeniden fetih günü yani aslına dönüş günü gelmiştir.

İnsanlar Türkiye’nin her yerinden hatta yurt dışından bile akın akın bu tarihi ana şahitlik yapmak için Ayasofya’nın etrafında toplandı.

24 Temmuz 2020,Müslümanlar için çok önemli bir gündür. Bu günün heyecanını doya doya yaşamak gerekir. Ayasofya’nın ibadete açılması için çok dua edilmişti.Şimdi dualarımız MESCİD-İ AKSA, MESCİD-İ NEBİ  veKABE’nin özgürleşmesi içindir.

Bu bir dirilişin başlangıcı olacak inşallah. Sırası gelen özgürleşecektir. İnşallah buna bizde dünya gözüyle şahitlik edebiliriz.

“Türkiye’nin başka sorunu yok mu?” diyenlere de iki çift söz söyleyelim. Evet, Türkiye’nin yığınla sorunu vardır. Kimisi maddi sorun kimisi manevi sorun. Ayasofya manevi sorunlardan birisiydi ve çok şükür çözüme kavuştu.

Umarız diğer sorunlarımızda ivedilikle çözüme kavuşacaktır. Bunun için çalışmak hepimizin görevidir çünkü insan etrafında olup bitenden sorumlu kılınmış bir varlıktır. Bana ne diyemez ya da dememelidir çünkü birde bunun öbür tarafı var.

Yapılmaması gerekirken yaptıklarımızdan hesaba çekileceğimiz gibi yapılması gerekirken yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz. 24 Temmuz 2020 Cuma günü kutlu bir gün olarak tarih sayfalarında yerini alacaktır. Ümit ediyoruz ki böyle övüneceğimiz günlerin sayısı çoğalsın.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık