loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.1215
  • Euro 6.6462
  • GR ALTIN 329.59
  • ÇEYREK 538.81

  • 18 Aralık 2019, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

DOĞU TÜRKİSTAN!

Doğu Türkistan büyük Türkistanın doğusunda müslüman Türklerin yaşadığı Türk yurdudur.

1759 Çin mançu imparatorluğunun işgalinden sonra çeşitli kereler kısa süreli bağımsız devletler kursalar da 1949 yılında Stalinin de onayı ile Çin tarafından yeniden işgal edilmiştir.

Ve bugün Türkistanlı kardeşlerimize çok zalimce ve iğrenç işkenceler yapılmaktadır. İnançlarını yaşayamamaktadırlar. Can güvenliği ve mal güvenliği yoktur. Camileri yıkılmaktadır. Fiziki işkenceler yetmezmiş gibi psikolojik işkence de yapılmaktadır.

Çin’li yetkililer “ böyle işkenceler yok, hepsi bir algı” diye söylüyor olsalar da çeşitli kaynaklar işkencelerin yapıldığını teyit etmektedir. Aslında bu yönde de bir algı çalışması var. Sanki böyle bir işkence yok ama “ ABD kasıtlı olarak Çin’i yıpratmak için bir senaryo uyguluyor” diye tepkileri güdük bırakmaya çalışıyorlar. Yani milleti böyle susturuyorlar.

 Yani “ zulmü dile getirmek ABD’nin oyununa gelmektir”diye milletin aklını karıştırıyorlar. Tabii ki, işin aslını yüzde yüz bilemiyoruz. Ama bağımsız kaynaklardan edindiğimiz bilgi ve ülke dışında bulunan doğu Türkistanlıların dedikleri işkence yapıldığını doğruluyor.

 Çin BM’rin 5 daimi üyesinden birisidir. Fakat can güvenliği, mal güvenliği ve inancını yaşama hakkı BM’rin güvencesinde olmasına rağmen, ne hikmetse Çin’in yaptığı bu zalimliklere hiçbir ülke tepki gösterememektedir. Malesef ki, buna Türkiye Cumhuriyeti Devleti de dahildir.

Hazreti Ali efendimiz buyurmuş “ zulmü engelleemiyorsanız onu duyurunuz” diye. Bizim de Çin’in bu yaptığı zulmü engelleme gücümüz yok. Hiç olmazsa duyurmaya çalışşıyoruz.

Müslümanların öldürülmesi veya işkenceye uğraması dünyanın umurunda olmaz.  Bunu geçmişten ve günümüzden biliyoruz. Fakat bu zulme müslümanlar ve müslüman Türkler neden sessiz kalıyor bu ciddi bir merak konusudur.

Aslında durum şudur ki, Çin çok güçlü bir devlettir ve hak, hukuk tanımamaktadır. Doğu Türkistan konusu da onların “ kırmızı çizgisidir”. Bu durumun eleştirilmesini “düşmanlık” sayacaklarını bütün dünya biliyor ve böyle bir gücü kimse karşısına almıyor ya da malesef ki, alamıyor.

Onun için Türkiye dahil hiç kimsenin, hiçbir ülkenin sesi çıkmıyor. Demek ki, çok çalışıp çok güçlü bir ülke olmak gerekiyor. Ve bütün soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın da çok çalışıp çok üretmesi ve güçlü birer devlet olmaları gerekiyor. Bu da yetmez bir de üst yapı yani İslam birliği gibi, Türk birliği gibi birlikte hareket edebilecekleri bir üst yapıya sahip olmaları gerekiyor.

Yani yeryüzünün çeşitli bölgelerinde nedense hep zulme uğrayan müslümanlar, hakları gaspedilenler müslümanlar ve acımadan öldürülenler yine müslümanlar.

Meseliyi batı zihniyetinin kurduğu mevcut düzen ile çözebilmemiz mümkün gözükmüyor. Bu düzen kurulduğundan beri müslüman kanı akıtılmış. Bizim de şahit olduğumuz yaklaşık 40 yıldır her yerde müslüman kanı akıtılmaya devam ediyor. Bu düzen devam ettiği sürece müslüman kanı akıtılmaya devam edecektir.

Aklımızı başımıza almak için daha ne bekliyoruz? Daha ne kadar insanımıza işkence yapılacak? Daha ne kadar insanımız canından olacak?

Bu işin vebali müslüman ülkelerin devlet yöneticilerinin omuzlarındadır ve bu sorumluluktan kaçamazlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık