loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 04 Aralık 2019, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

GIDA FUARI VE ASRİAD!

Fuarların önemini hepimiz biliriz. Biz, bunu defalarca söyledik ve yazdık. Fuarlara ilave olarak bir de iş geliştirme toplantıları yapılıyor. İş geliştirme toplantıları da bir nevi mini bir fuar görevi görmektedir.

Gıda fuarı ile ilgili bir köşe yazısı yazacakken ASRİAD’ın iş geliştirme toplantısına da katılınca ikisini birlikte yazmak durumunda kaldım. Üretim önemlidir fakat ürettiğini tüketicinin beğenisine sunabilmek de en az üretmek kadar önemlidir.

Ürettiğin ürünü tüketiciye ya da tüketiciye ulaştıracak perakendeciye tanıtmanın en önemli unsurlarından birisi olan sistem fuarlardır. Bu bağlamda üretilen gıdaların tanıtımını ‘ Samsun TÜYAP 4. Gıda Fuarı’nda gerçekleştirdik.

Yoğun ilginin olduğu fuarda ufak tefek sıkıntılar yaşansa da fuar yapmaktaki maksat hasıl olmuştur. Ülkemizde Fuar kültürü yeni yeni gelişmeye başladı. Bunun için bazı aksaklıkların yaşanıyor oluşunu hoşgörü ile karşılamak gerekir. Fuara ilk defa katılan firmalar vardı, onlar da fuarlara katıla katıla fuar kültürlerini geliştireceklerdir.

Üretim yaptığımız her alanda fuarlar açmalıyız. Üretim yapan üreticilerimizin mutlaka fuarlara katılmasını sağlayacak çalışmalar yapmalıyız. Tecrübe kazanınca da yurt dışındaki fuarlara katılmalıyız.

İhracat bir ülkenin en önemli gelir kalemidir. Onun için ihracata yönelik ürünlerin üretilmesi ve bunun pazar arayışları için devletin ilgili kurumları öncülük yapmalıdır. Şuan bu çalışmalar yapılıyor olsa da bu çalışmalar daha da geliştirilmelidir.

ASRİAD İŞ GELİŞTİRME TOPLANTISI

Asrın İş Adamları Derneği ( ASRİAD)  Samsun’da TİCARET adını verdiği bir iş geliştirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya genel merkez ‘İstanbul’dan çeşitli meslek dallarından otuz iş adamı katıldı.

Önce misafir iş adamları kendilerini ve iş alanlarını tanıttı. Sonra Samsun’lu firma sahipleri kendilerini ve iş alanlarını anlattı. Ondan sonra da kim kimler ile iş görüşmesi yapacak, kim kimler ile çalışabilir, hangi alanda yeni yatırımlar yapılabilir, birebir iş bağlantıları kurulması için görüşmeler yapıldı.

Rahmetli  Necmeddin Erbakan hocamızın “ biz varız, biz de yaparız” talimatıyla çıkılan bu yolda “ insanların hayırlısı insanlara faydalı olandır” düsturuyla çalışmalar yapılıyor.

ASRİAD bu çalışmaları düzenli olarak her ay şubesi bulunan bir ilde gerçekleştirmektedir. Geçen ay Gaziantep’te yapılan bu toplantı  önceki gün Samsun’da yapıldı ve önümüzdeki ay Van’da yapılacak.

İş adamı derneklerinin bu çalışmaları yapmaları çok önemlidir.  ASRİAD’ın bu manada üzerine düşeni yaptığını görmek bizleri mutlu ediyor. Bizimde içinde bulunduğumuz Asrın İş Adamları Derneği (ASRİAD) Genel Merkezine teşekkür ediyoruz.

Diğer işadamları derneklerinin de bu yönde çalışmalar yapacağını umut ediyoruz. Üretim bir ülkenin gücünü ve durumunu belli eden en önemli göstergedir. Bir birey, bir kurum, bir devlet tükettiğinden fazla üretmiyorsa bir gün mutlaka sıkıntı yaşayacaktır. Maalesef ülkemiz üretim ve ihracat konusunda olması gerekenin çok gerisindedir.

Ama artık bu durumu değiştirmenin zamanı gelmiştir. Önce cari açığı kapatıp sonra artıya geçmek için maksimum çalışmayı yapmak hem ülkeyi yönetenlerin hem de  iş adamları derneklerimizin yöneticilerinin görevidir diye düşünüyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık