loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 20 Kasım 2019, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

ŞİMDİ NE OLACAK?

SANTRAL hayatımıza girdi gireli başka bir şey düşünemez olduk. Bizi ne ekonomi ilgilendiriyor, ne dış politika ilgilendiriyor. Hatta devletin bekası diye düşündüğümüz “ barış pınarı harekatı” bile bizim için ikinci sıradadır desek abartmış olmayız. Tabiri caizse feleğimiz şaştı!

Biz,  Çarşamba ovasına kurulmak istenilen SANTRAL’i  ilk duyduğumuzda yanlış bir yatırım diye düşünüp karşı çıkmıştık. Küçük bir araştırma yaptık ve sonuç  bizi karşı oluşumuz konusunda haklı çıkardı. Aslında  vasat bir aklın bile OVA’da SANTRAL’in zararlı olacağını anlayabileceği ortadaydı. Ama maksadı farklı olanlar sürekli  “ SANTRAL zararsız” diye savundular.

 Biz, “ bir bilim insanı OVA’ya  SANTRAL kurmak faydalıdır desin”  dedik ve “ zararlıdır” diye karşı çıkanların ismini verdik. Ama SANTRAL  savunucuları bir savunma ortaya koyamadıkları gibi karşı çıkanları  “ bir kaç marjinaller” diye küçük gördüler.

Hükümetin ‘emrinde’ olan bir kaç bürokrat ve ‘çıkarı olduğu’ tırnak içinde, iddia edilen bir kaç kişinin dışında savunanı da olmayan SANTRAL  ruhsat alınmadan yapılıyordu ve devlet bunu neden görmezden geliyordu? Bu durum bizim için merak konusu!

 Nihayet mahkeme depolama alanı için de olsa oybirliği ile yürütmeyi  “ teminatsız” durdurma kararı aldı. Ve artık Baro dahil bütün ilgili meslek kuruluşları  ve bilim insanları “ ovada SANTRAL olmaz” diye demeye başladılar.

Başlangıçta “ zararsız” diyen siyasiler  ve hatta “ zararı olsa kurdurur muyuz? Zarar verirse kapatırız” diyen seçilmişler şimdi “ yetkimiz yok,  zurnanın son deliği bile değiliz” demeye başladılar.

Biz, önümüzdeki yıllarda küresel ısınmadan dolayı dünyada kıtlık başlayacağı için Karadeniz’deki ovaların değerlendirilip her yerinin ekilebilir bir hale getirilmesini yöneticilerimizden  beklerken, onlar ovaya SANTRAL kurmaya çalışıyorlar. Olana bakar mısınız?

Çarşamba ovasının ortasına SANTRAL kurulmaya çalışılıyor. Ve bizlerden buna ses çıkarmamamız ve rıza göstermemiz isteniyor. Beyler kim ne derse desin, bu bize göre bir  ‘ milli güvenlik meselesidir ‘.

Milletimizin bekası için ovamızı korumak zarurettir. SANTRAL’i savunanlar bizim için “ birkaç marjinal” diyorlar.

OVA’da SANTRAL’e karşı çıkmak marjinallikse,

OVA’yı savunmak marjinallikse,

gelecek nesilleri düşünmek marjinallikse,

evet BEN SONUNA KADAR MARJİNALİM!

Bundan sonra ne olur? Köylülerle konuştum hemen hemen hepsi  “mahkeme kararını  değiştirseler bile bu inşaata artık müsade etmeyiz” diyorlar. Yani bundan sonra mahkemenin kararını değiştirmesi durumunda kamu vicdanı yara alacaktır. Böyle bir değişiklik belki de infiale yol açacaktır.

Artık bu iş Baro tarafından takip edilecek ve bu işin dönüşü yok . Önce Eğercili sonra Çınarlık ve  varsa diğer SANTRAL’ler  ve ovanın sanayiye açılma yanlışı toptan gündemden çıkarılmalıdır.

Acı olan ise şudur ki; iktidar partisinin beş vekilinden sadece birisi SATRAL’i savunurken diğer dört vekilden maalesef olumlu ya da olumsuz bir ses çıkmıyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Hamiye savaş Hamiye savaş 20.11.2019 11:50

Bizim ahımızdan nasıl can verecekler yazıklar olsun uykularımı z kaçtı

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık