loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 03 Şubat 2019, Pazar 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

DEVRİMLER, MOĞOLİSTAN VE YAPAY İSKELETLER

Bazı Devrimler: Bir arkadaş ortamında tartışıyoruz. Yeni tanıştığım biri, “İnsanın kendinden yola çıkarak bazı genel fikirlere varması, düşünmek ve yazmak eylemleri biraz da boş insanın kolaylıkla sapabileceği uğraşlardır,” diyor. Şaşırıyorum. O kadar şaşırıyorum ki, susup söylenilenlerin doğruluğunu düşünmek zorunda kalıyorum. Öyle ya, sizi şaşırtan fikirler, belki de üzerlerinde en çok kafa yorulması gerekenlerdir. Gelgelelim, herkes kendi payına düşen açıklamayı yapıyor, fikrini açıklıyor. Burada uzun uzadıya anlatacak değilim.

Buna karşın size bir sır vermek istiyorum. Devrimler hep gürültülü olagelmiştir. Ancak kafanızın içinde gerçekleşeni kimseler duymaz. İktidar da sizsinizdir, direniş de. Malum, aklın kalın çizgilerle çizilen sınırları olmaması sebebiyle, kesin bir sonuca ulaşmanız her zaman mümkün olmaz. An gelir, kısacık bir zaman aralığında kendinizle muhasebe içine girersiniz. An gelir, sizi rahatsız edecek düşüncelere karşı bağlı bulunduğunuz fikirlere sahip çıkmanız gerekir.

Aynı tas, aynı hamam:Venezuela’da kendini geçici hükümetin lideri ilan eden ve ağzı sulanmış birçok Batı devletinin de desteğini arkasına alan Guaido, yaptığı açıklamada, ülkesinin dünyaya tekrar entegre olması gerekliliği üzerinde durdu. Bir gün şeytanın şöyle dediği rivayet edilir: ”Ben aptalmıyım ki, bir inananın yanına gittiğimde ona hemen gel kafir ol diyeyim. Küçük, önemsiz bir yere çekerim. Oradan başka bir yere. Ta ki geri dönülemeyecek noktaya getirene kadar.”Şu an dünya, bu Güney Amerika ülkesinde güç odaklarının adım adım sahnelediği bir oyuna tanıklık ediyor. Ta ki geri dönülemeyecek noktaya gelene kadar.

Bu nedenle, bahsi geçen açıklamadaki entegre sözcüğü oldukça önemli. Neye entegre? Eğer dünya Bolton’ın haritasındaki gibi kırmızı ve mavi bölgelere ayrıldıysa, eğer Suriye’de son sekiz haftada 29 çocuk daha hayatını kaybettiyse, eğer BokoHaram’ın Nijerya’daki son saldırısında 60 kişi öldüyse, hülasa insanlık dramı dünyanın her yerinde sürat kesmeden deneyimlenmeye devam ediyorsa, bütün dünya insanlarının üzerinde mutabık kaldığı sağlıklı bir sistemden söz edilebilir mi?

Cevabınızı duyuyor gibiyim. Evet edilemez. O halde bahsi geçen, entegre olunacak sistem, Batı’nın çıkarlarına teslimiyet içeren bir sistemdir. Bunun sağlamasını, Maduro’nun en çok ekonomik yönden sıkıştırılmasına, Venezuela halkına ait altınların İngiltere’de tutsak kalmasına, ABD’nin bu ülkenin petrolleri konusundaki hassasiyetine odaklanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Moğolistan:Bu ülkeyi önümüzdeki süreçte daha fazla duyacağız; demedi demeyin. Herkes Güney Amerika’ya, Ortadoğu’ya kilitlenmişken, Doğu Türkistan özelinde Asya’nın Batı’ya açılan kapısı olan bölgede, ciddi gelişmeler yaşanıyor. Yolsuzluk iddiaları nedeniyle yapılan protestolar, hükümet sözcüsünün koltuğunu kaybetmesine sebep oldu.

Kirli işlerin döndüğü, herkesin bir zaafının olduğu bir dünyada, bu gelişmeyi, tamamen Moğolların haklı bir çıkışına bağlamak iyimser bir tahmin olur.

Niye derseniz, ilkin Moğolistan bölgeyi kontrol altında tutmak için iyi bir kale. Uçsuz bucaksız stepleri,hareket kabiliyetini artırıyor, arada tampon görevi görüyor.

İkinci olarak, o uçsuz bucaksız steplerin içerdiği zengin yer altı kaynaklarının diğer kaynaklara ciddi bir alternatif oluşturması.

Üçüncüsü ise, ABD’nin, Rusya ve Çin’i arka bahçelerinde tehdit ederek, bölgede denge kurulmasına olanak sağlayacakyeni bir müttefik oluşturma çabası olabilir.

DİKKATİMİ ÇEKENLER

Bilim Seferi: Tarihteki seferlerden bahsetmiyorum. Ama onun kadar önemli bir sefer. Bahsettiğim 3. Antarktika Bilim Seferi. Doç. Dr. Burcu Özsoy’un liderliğindeki 17 kişilik ekip, 13 bilimsel proje ile yola çıkıyor. Beyaz kıtanın bu kadar üzerine düşüldüğü bir zamanda kritik ve önemli bir hamle.

Nike: Yeni ürettikleri ayakkabılarının tabanınabir işleme yaptılar. Gelgelelim bu işlemenin bir kısmıarapça Allah yazısına benzerliğiyle dikkat çekiyor. Dolayısıyla protestolar da aldı yürüdü. Bunun gibi olaylar paranoya haline getirilmeli mi? Hayır. Peki protesto edilmeli mi?Kesinlikle evet. Zira bu yapılanın ilk olmaması, daha önce de benzer benzetimlerin yapılması, hatta ayakkabıların piyasadan geriçekilmesine varan geri dönüşlerin olması dikkat çekici. Düşünür şöyle diyor, “Eğer bir hata tekrarlanıyorsa, o artık bir hata değil bir karardır.”

Yapay iskelet:Rusya, yeni yapay asker dış iskeletini deniyor. Ağır teçhizatlar, asker için bir tüy hükmünde kalıyor ve şarjör değiştirmeden 700 atış yapılabiliyor. Bütün büyük savunma sanayileri, caydırıcı unsurlara yönelirken, harbin değişmez bir kuralını da ihmal etmiyor. Eğer asker çıkarmazsanız orası sizin değildir. Bu yüzden bu ve benzeri çalışmaları hızlandırdılar. Daha ilginç bir gelişme nedir bilmek isterseniz, bu yapay iskeletlerin şu an Suriye’de kullanıldığını belirtmek yeterli olacaktır. Yani bu kadar yakın. Ülkemizin de ıskalamaması gereken bir nokta. Ne diyor Sezar, “Ağır ağır acele et.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık