loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 15 Ekim 2018, Pazartesi 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

KAŞIKÇI, NURMAGOMEDOV VE SOĞUK SAVAŞ

Kaşıkçı:Geçen hafta fırtınaya sebep olacak kelebek etkisinin umulmadık zaman ve mekanlarda ortaya çıkabileceğini yazmıştım. Kaşıkçı olayını da böyle okumak gerekir. Öncesi vardır; sonrası da olacaktır. Tek bir olay üzerinden değerlendirmeye gidenler şöyle düşünür: Muhalif bir gazeteci, Suudi kraliyet ailesinin politikalarını eleştirdi. Prens buna kızdı. İstanbul’a bir suikast timi gönderip gazeteciyi kendi baş konsolosluğunda öldürdü. Gerçekten, hepsi bu kadar mı?

Büyük resme bakıp yaşanan gelişmeyi, Suriye, 15 Temmuz, Rus Büyükelçi’nin öldürülmesi ve Gina Haspel’in CIA direktörü olması gibi olaylarla aynı kümede değerlendirirseniz, hepsinin bu kadar olmadığını, Kaşıkçı olayının da yaşanan Soğuk Savaş’ın bir parçası olduğu sonucuna varırsınız.

Sorulması gereken sorular şunlardır:

*’Neden öldürüldü’ yerine ‘öldürüldü mü’? Çünkü bütün dünyayı bir suikast girişiminin olduğuna inandırmak, gerçekten bir suikast yapmaktan daha büyük bir istihbarat başarısıdır.

*İçeri girerken her ihtimali göz önünde bulunduran, kendi saatiyle akıllı telefonunu eşleştiren bir adam, paranoya seviyesi yüksek bir adamdır. Bu paranoya ise “Ben şimdi kralı prensi eleştirdim, bunlar kesin beni öldürür,” şeklinde ortaya çıkmaz. Böyle bir akıbete uğrayacağını ona hissettirecek bir tehdidin vuku bulmuş olması beklenir. Bunun izini aramaya ABD’de başlamak lazım.Zira hikaye akışı orada tetikleniyor. Şaşırdınız mı?

*Türkiye neden bu faaliyetlerin arka fonunu oluşturuyor. Önemli olduğumuz için mi, yoksa önemsiz olduğumuz için mi? İkinci seçeneği düşünmek aşırı iyimserlik olmaz mı?

Nurmagomedov:Bir spor müsabakası çekilebilecek en ileri noktaya çekilerek uluslararası bir güç mücadelesine dönüştü. İnsanlar taraf oldu. Kesinlikle karşılaşma öncesi yaşanan tartışma ve atışmalardan bahsetmiyorum. Asıl dikkat çekmekistediğim müsabakadan sonrası. Nurmagomedov’un ödülünün UFC tarafındanaskıya alınması, Putin’in sporcuya özel ilgisi ve tebriği, Kadirov’un Mercedes hediyesi…Bunlar sporun politize edilmesinin örnekleri. Neden aklıma birden Soğuk Savaş’ın Rocky’si geldi?Orada Batı kazanıyordu tabi.

Christopher Ray:FBI direktörübu hafta yaptığı açıklamada ABD’nin karşılaştığı en geniş, en karmaşık ve en uzun dönemli tehdidin Çin olduğunu açıkladı. Diğer rakiplerinden biri olanRusya’nın bugünün savaşını verdiğini, Çin’in ise yarının savaşını verdiğini ekledi.Buna sebep olaraksa devlet sırlarına ulaşma çabasını veriyor; yani bilgiye.Zamanında Edison ve Tesla arasındaki rekabette de yaşanmıştır bu durum. Edison’un Tesla’nın yalnızca insanlık yararına geliştirdiği teknolojilerin üzerine yattığı sıklıkla dile getirilir. Burada bahsi geçen devletlerin gösterdiği hırsın arka planındaysa, teknolojiyi sadece insanlığın yararına kullanma amacı olmadığını düşünmek pek yanlış olmaz.

Yapay yaşam:Yapay zekadan sonra İspanyol araştırmacılar Quantum bilgisayarlar yardımıyla ilkel bir yapay yaşam formu oluşturmayı başardılar. Üreme, mutasyon gibi doğal süreçlerin de izlenebileceği organizmalar, yaşamı anlamamızaolanak sağlayacak. Haydi bu biyolojik süreçleri anladık diyelim, yine de insanı tam anlamıyla anladığımız söyleyebilecek miyiz?Mantık kalıplarına sığmayan fedakarlıkları, ‘aptalca’ cesaret örneklerini simüle edebileceğimiz bir ortam var mı?

5.Madde: NATO’nun Soğuk Savaş’tan bu yana düzenleyeceği en büyük tatkibat olan Trident Juncture ay sonunda başlıyor. Üyelerin kolektif savunma fikrini içeren madde üzerinden hayali bir senaryo canlandırılarak, düşman tarafından işgal edilen Norveç kurtarılacak. Tabi ortak ülkelerden başka katılımcılar da var.Dikkat ederseniz artan uluslararası bölünme ve taraflar arasındaki gerginlikle birlikte eskiden sıradan olaylar olarak geçiştirilen askeri tatkibatlarda artık iki nokta göze çarpıyor:

*Gövde gösterisine dönüştüler.

*Artık daha fazla sayıda oyuncuyla daha büyük bir alan üzerinde tatbik ediliyorlar.

Jeff Bezos:Amazon’un patronu ve dünyanın en zengin kişisi olan adama zeki insanı nasıl değerlendirdiğini sormuşlar. “Edindiği yeni bilgi ve tecrübelerle, geçmişte uğraştığı bir problemi tekrar değerlendirebilmesi,” demiş. Nereden baksanız müthiş cevap. Neden derseniz,atalet değil ilerleme, unutma değil tekrar meydan okuma, barındırıyor. Kaldı ki, çözüm için kullanabileceğiniz yöntemler geliştikçe, eski problemlerin de hiç görmediğimiz farklı yönlerine temas etmiyor muyuz?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık