loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 12 Ağustos 2018, Pazar 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

KÜRESEL EKONOMİK YAPTIRIMLARIN OLASI 3 SEBEBİ

Ekonomik yaptırımların hedefinde daha önce yine bu köşede yazdığım Türkiye, İran ve Çin’den oluşan yeni şer ekseni var.ABD’nin sahada kaybettiği avantajı bu yaptırımlarla yakalamaya çalıştığı gerçeğini yadsıyamayız.
Evet, uluslararası anlaşmazlıklarda konu genellikle evrensel çözücü olarak adlandırılan para veya pazar paylaşımıdır.Ancak bu kez üstünlük dürtüsü de önemli bir faktör.
Son olarak, İngiltere’de kızıyla birlikte suikaste uğrayan çift taraflı Rus ajanı hadisesiyle birlikte, büyük resimdeki eksik figür olan Rusya da bu yaptırımlardan nasibini aldı.
ABD’nin yürüttüğü bu politikanın arkasında üç muhtemel sebep olabilir
*Kuralsız Mücadele:Oyun mantığında ne kadar saçma olursa olsun rakibinizin her zaman en iyi hamleyi yaptığını kabul edersiniz.Bu anlayışın ışığında Trump’ın dengesiz gibi görünen hamleleri aslında olağan diplomasi söylemlerinin, kitap bilgisinin dışına çıkma olarak pek tabi algılanabilir.
Sert demeçlerin yanında anlaşma kapısının her zaman açık tutulması bu yüzden.Ancak sınırları olmayan bir mücadele biçimi, tarafların anlaşmaya bir türlü varamaması neticesinde içinden çıkılmaz bir hal alabilir.
Zira sınır olmadığında şiddetin ve yaptırımların nereye varacağını kestiremezsiniz.Hele ki teknolojide ve silahlanmada mevcut seviyeye ulaşan böyle bir dünyada.
*İzolasyon:ABD, küresel ekonomik ortaklarına resti çekerken aynı anda Meksika ve Kanada ile ticari olarak daha da yakınlaşma kararı alıyor.
Daha seçim kampanyasının başında dünyanın değişik coğrafi bölgelerindeki askerlerini geri çekme vaadinde bulunan ve yalnızca Amerika’ya odaklanacağını söyleyen Trump, ilk vaadinde yeni tehlikeler nedeniyle duramasa da, kendi kendine yetme politikası güderek verdiği ikinci sözde durduğunu gösteriyor.
Tarihte piyasa değeri bir trilyon doları aşan ilk şirket olan Apple başta olmak üzere ileri teknoloji ve geleneksel endüstri kollarında faaliyet gösteren bütün Amerika menşeili firmaları tekrar kendi topraklarında ve kendi insanlarıyla yola devam etmeleri konusunda çeşitli resmi tavizlerle cesaretlendiriyor.
Hazırlık:Bazen resmin tamamını görmek için bir iki adım geri çekilmeniz gerekir.Hala 2008 krizinin izlerini kapamaya çalışan ABD, ortaya çıkan güçlü politik rakipleri daha güçlü karşılayabilmek amacıyla planlı bir geri çekilmeye, belki de küçülmeye gidiyor.
Daha önceleri, yalnızca çıkarlarının olduğu bölgede karşılarına çıkan bu aktörlerin, artık küresel düşünmeye başladığının farkında.Ortadoğu’daki bir tartışmaya Çin ve Rusya, Güney Çin Denizi’ndeki bir olaya ise Rusya veya Latin Amerika ülkeleri katılabiliyor.
Tabii ki ABD, sert politikaların, karşı ittifakı daha da birbirine yakınlaştırıp, aralarındaki ilişkiyi katılaştıracağının farkında.Dolayısıyla muhtemel bir geri çekilme politikasında yönün tayini açısından bu yaptırımlar pekala anlamlı olabilir.
Kaldı ki Ortadoğu gibi sınırların, aktörlerin, çıkarların girift olduğu bölgelerde, ancak kendi işgal ettiğiniz alanı boşaltıp resme karşıdan bakarsanız, diğerlerinin ne kadar ve nereye kadar ilerlediğini görebilirsiniz.
NE DÜŞÜNÜYORUM?
İsrail:Kültür ve Spor Bakanı, “Onlar da korku içinde yaşamalı, suikast politikasına geri dönelim,” çağrısı yapınca aklıma Steven Spielberg’in yönettiği ‘Münih’ geldi.Filmde, 1972 Olimpiyatlarında yaşanan hadisenin rövanşını almak için İsrailli bir suikast timi Avrupa’da gizli bir sefere çıkıyordu.Senaryo ilerledikçe şiddetin nasıl şiddeti doğurduğunu, insanların gerçek kimliklerinden sıyrılıp daha fazla kan için nasıl başka karakterlere büründüklerini gözlemliyordunuz.
Bermuda Şeytan Üçgeni:Araştırmacılar, bu bölgede yaptıkları sualtı keşiflerinde dünya dışı bir nesne buldular.Bilimkurgu yıllardır yabancıları gökyüzünde değil de okyanusların, toprağın altında ararken haklı mıydı acaba?
Rus şirketleri:ABD’nin İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımların ilk basamağından hemen sonra doğal olarak bazı çokuluslu şirketler ülkeden kaçmaya başladı.Bu esnada ne olsa beğenirsiniz, bu şirketlerin arasında önemli Rus şirketleri de var.Eee, sonuçta söz konusu para olunca beylik laflar bir kenara atılıveriyor, plastik ittifaklar eğilip bükülüyor.
Scutoid:Yeni geometrik şeklimiz insanlığa hayırlı olsun.Hücreler bu şekli aldığında enerji kullanımı en aza iniyor.Teknolojimiz ilerledikçe aslında nasıl bir tasarımın üzerinde yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz.Gezegenimiz yok edilecek, ne olursa olsun üstünlük sağlanacak bir rakip değil, bize bir şeyler anlatmaya çalışan sıkı bir dost aslında.
Alyssa Carson:NASA tarafında Mars’a ayak basacak ilk insan olması için eğitilen astronot.Küçükken izlediği programdan etkilenerek astronot olmaya sevdalandığını söylüyor.Vizyonun, kuru bilgileri yüklemekle değil, zihinlerde merak uyandırmakla ortaya çıkarılacağını gösteren bir örnek.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık