loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8172
  • Euro 6.6296
  • GR ALTIN 264.68
  • ÇEYREK 432.64

  • 05 Ağustos 2018, Pazar 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

TÜRKİYE İÇİN YAPILANİKİ FARKLI YORUMVE YENİ KÜRESEL DENGE

Trump’ın başkanlık seçimlerinden başarıyla çıkmasında büyük payı olan, ilk senelerinde yürüttüğü dış politikayı tasarlayan, yakın bir tarihte de Beyaz Saray’dan kovulan Steve Bannon, İsrail gazetesi Haaretz’e açıklamalarda bulundu.

11 Eylül saldırılarından sonra Bush tarafından ilan edilen şer ekseninde güncelleme olduğunu belirterek,yeni şer üçgeninin köşelerinde Çin, İran ve Türkiye’nindurduğunu belirtti.Nihayetindebu ülkeler arasında en çok sorun çıkaracak olanınsa Türkiye olacağını sözlerine ekledi.

Kendi ülkesinin çıkarları dikkate alındığında makul bir öngörü.Ancak eski olsun yeni olsun, ortaya atılan şer eksenlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntıvar.Bir figür hep eksik:Rusya.

Doğru ya, Sovyetlerin dağılmasını takip eden süreçte küresel tek süper güç olan ama Suriye dönemecinde karşısında tekrar Rusya’yı bulan ABD, tarihi rakibini neden şer eksenine dahil etmiyor?

Bu sorunun cevabını ararken, Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden Vladimir Fitin’inyakın tarihteki açıklamalarına kulak vermek faydalı olacaktır.

Bu şahıs aynen şöyle diyor:“Bu durumda Ankara’nın Rusya ile ilişkileri geliştirmek ve ABD ile gerilimi daha fazla tırmandırmamak adına çok dengeli bir politika izlemesi gerekecek.

Bu açıklamanınalt metninde çifte memnuniyet arzusu var.

Açıklamaların sahiplerinin iki ülkenin dış politikalarına yön veren isimler oldukları düşünüldüğünde, içerik oldukça önemli ve resmi anlamdaşlarının izdüşümleri mertebesinde.

Bu noktada, cevap aradığımız sorunun etrafındaki bulutlar biraz daha dağılmış oluyor.Dağılan bu bulutların arasından seçilebilenlerşöyle:

*ABD, Rusya’yı anlaşmaya daha yatkın bulduğu için Putin’in tam hakimiyetindeki ülkeyi küresel güç pazarından Çin gibi dışlamıyor.

*Şer ittifakları ABD’nin çıkarlarına göre güncelleniyor.Dolayısıyla oldukça plastik olan bu listeler dürüst bir haklı-haksız ayrımından uzak.

*Putin’in dedesi Stalin’in aşçısıydı.Kendisi eski bir KGB çalışanı.Çıkar çatışmalarının gerçekleştiği noktalarda yaptığı müdahaleler de hesaba katıldığında, Sovyet ideallerini canlandırmaya çalışmadığını kim söyleyebilir?

*Çift kutup kavramı, bizimkiler ve sizinkiler ayrımından ziyade, iki duvar ve aradakiler ayrımına daha uygun.Eğer aradakiler olmak istemiyorsanız, hemen öcü ilan ediliyorsunuz.

*Çin’in verdiği rahatsızlık oldukça fazla.Çünkü meyve olgunlaşıncaya kadar dalından koparmıyorlar.Sıcak bir çatışmaya girmiyor, aşırı tartışmalardan kaçınıyor, hamasi söylemler yerine daha dengeli demeçler veriyorlar.ABD, çatışmayla, anlaşmazlıkla büyür.Çin bu noktayı iyi görüyor.Teknolojiye ve bilime büyük yatırım yapıyor.Hazır olduklarını düşündüklerinde davranacaklar.Ya da şöyle ifade edebiliriz:Eğer Çin bir gün aktif olarak sahaya inerse, bu ABD’nin eski gücünden uzak olduğunu gösterir.

NE Mİ DÜŞÜNÜYORUM?

Özil:Demokrasisiyle övünen Almanya, konu Türkiye olduğunda sınavı bir türlü veremiyor.Ancak bu öyle bir sınav ki, bir başlıktan kalan hepsinden kalmış sayılır.

Solucan:Sibirya’da bulunan donmuş solucanlar laboratuvar ortamında 42 bin yıl sonra tekrar hayata döndürüldüler.Sırada başka canlılar da var.Bu da bir zaman yolculuğu sayılmaz mı? Neticede biz gitmiyoruz, onlar geliyorlar.

Uzay Sondaları:Çin uzaydan göktaşlarını toplayıp dünyaya getirmeyi planlıyor.Amaç ise madencilik.Uzay bu konuda tam bir cevher.Düşünsenize dünyadaki en büyük elmaslardan daha büyüklerinin yağmur diye gökten yağdığı, dünyada az bir miktarı için insanların birbirini katlettiği altının, sıradan bir taş hükmüne inecek kadar çok olduğu gezegenler var.Uzayın genişliği ve barındırdığı sürprizler düşünüldüğünde bazı katı gerçekler çözülüp, geçerliliğini yitiriyor.

AhedTamimi:Neden başörtülü değil, neden sarışın, yoksa ajan mı? Filistin haklarını savunmak için bazıları tarafından koyulan ön şartları gösteren sığ sorularbunlar.Yabancılaştırmanın, uzak tutmanın hiç de iyi bir yol olmadığı zamanlarda ortaya çıkan takıntılar


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Semra kaya Semra kaya 12.08.2018 11:29

Kalemine sağlık ne güzel özetlemişsin

yukarı çık