loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 02 Şubat 2018, Cuma 10:00
AV. ARZUSABUNCU

AV. ARZU SABUNCU

ŞİDDET MAĞDURU KADININ HAKLARI NELERDİR? -2

Ülkemizde çok boyutlu bir sorun olan kadına yönelik şiddet, toplumumuz tarafından hala mahrem bir konu olarak algılanmaktadır. Şiddet mağduru kadınların ,aile içi mahremiyeti endişeleri  nedeniyle haklarını arayamadıkları bir gerçektir. Ülkemizde şiddete uğrayan kadınların büyük bölümü, ne tür haklara sahip  olduklarını, hangi kurumdan nasıl yardım alacaklarını bilmemekte  hatta bazıları şikayette bulunma hakkına bile sahip olamamaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde, şiddet bir şekilde çaresizlikten ve benzeri nedenlerden dolayı kanıksanmakta , neticede yaşam alanı bulmaktadır.

4320 sayılı Ailenin Korunmasına  Dair yasanın vermiş olduğu hakların barınma ihtiyacı olmayan şiddet mağduru kadınlarda daha çok işlerlik kazandığı ancak evden atılan ve barınma sorunu olan kadınlar açısından ise mağduriyeti önleyemediği ancak  Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine (ŞÖNİM) müracaatları halinde illerinde ya da başka illerde bulunan Kadın Sığınma Evlerine yerleştirilmeleri ile destek verilmeye çalışılmaktadır. Her ne kadar hem sayı olarak hem de koşulları itibariyle yeterli olamayan kadın sığınma evleri  barınacak yeri olmayan kadınlar için geçici bir çare ve çözüm olmaktadır.

Ayrıca artık sosyal  ve ekonomik açıdan da mağdur olan şiddet mağduru kadın hukuki haklarını aramak üzere  boşanma ,nafaka ,tazminat  ve  velayet taleplerini içeren davası için bulunduğu yerdeki Baro’nun Adli Yardım Kurulu’na başvurabilir, mali durumunun yetersizliğini belgelendirmek suretiyle kendisine hukuki hizmet vermek için avukat ataması yapılabilir. Davasını açarken tüm yargılama masraflarından muaf tutulması içinde mahkemeden Adli Müzaharet talebinde bulunulur. Ancak burada kadın sığınma evinde bulunan kadın açısından sorun olan avukata, başlangıçta vekaletname çıkarabilmek için gerekli olan ücretin kendisine geçici olarak tahsis edilmesi gerekir.

Bu aşamadan sonra hukuk davası için yardım alan şiddet mağduru kadının kendi ve varsa çocukları için yeni bir yaşam kurmak üzere ihtiyacı olan psikolojik ve maddi destek için, iş bulmasına yardımcı olunması açısından ciddi bir şekilde kurumların  kadını yönlendirilmesi kalmaktadır. Artık hayat ile tek başına mücadele etmesi gereken kadının bu sorunlarını çözmek evleviyetle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın olanaklarının arttırılması ve buna ilişkin üretken çözümlerin geliştirilmesine bağlıdır.

Son olarak değinmek isteğim ve dikkat çekmek istediğim konu da ;Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının Uyum yasaları kapsamında daha evvel ele aldığı ancak yarım bıraktığı bir alan olan “Aile Danışmanlığı” müessesini bir an evvel hayata geçirmek ile yükümlü olmasıdır. Zira her ailenin bağlı olduğu sağlık hizmeti vermekte olan Aile Hekimliği gibi bağlı olduğu Aile Danışmanları vasıtası ile Aileler in sorunun başladığı anda önlem alınması ve takibe alınması ile birlikte ,psikolojik destek noktasında şiddete varmadan evvel bir çok önlemi Aile Danışmanı ile yapılacak koordineli çalışmalarla önlenmesi, daha aza indirilmesi ve Aile kurumunun korunarak ,kadınların mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hız kazanacaktır. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının “Aile Danışmanlığı” kurumuna ivedilikle gündeme alması ve topluma ,aileye ,çocuklara ve kadına karşı yükümlülüklerini ve görevini yerine getirmesi gereklidir.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık