loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 26 Ocak 2018, Cuma 10:00
AV. ARZUSABUNCU

AV. ARZU SABUNCU

ŞİDDETE UĞRAYAN KADININ HUKUKİ HAKLARI NELERDİR?

Ülkemizde özellikle son yıllarda şiddete maruz kalan kadın sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Her 10 kadından 4ü şiddete uğramaktadır. Ancak burada şiddet sadece fiziksel olmayıp,sözlü ,psikolojik ,sosyo-kültürel,ekonomik,cinsel şiddet olarak bir çok türden olabilir.. Şiddete maruz kalan kadın sayısında artış yaşanmasında ülkeyi yönetenlerin maalesefki yetersiz yasal düzenlemeleri, sorunların altında yatan nedenleri araştırmaksızın ve önleyici tedbirleri zamanında alamayıp eksik bırakmaları, kadına yönelik ayırımcı ve ikincilleştirici söylemleri ,ataerkil aile yapısındaki erkek egemen algısını pekiştirmektedir.Çocuk gelin, zorla evlendirme,töre ve namus cinayetleri,işyeri mobingi ve enseste yönelik olarak Türk Ceza Kanununda ki düzenlemeler daha caydırıcı olarak düzenlenmelidir.

Ayırımcı dil kullanan, kadına karşı şiddette yönelik kin ve nefret doğurucu sözler nedeniyle ceza kanununda doğrudan hüküm konulmalıdır, tahrik indirimleri sınırlandırılmalıdır, elektronik takip uygulamada sıklıkla başvurulmalıdır. Kadına karşı şiddet uygulayan kişiye derhal öfke kontrolü ile ilgili tedavi başlatılarak ilgili kurumlarda özel çaba sarfedilmelidir ki şiddetin giderek artmasına engel olunarak önleyici tedbirler ile kadın cinayetlerinin azalması hedeflenmelidir.

Şiddet mağduru kadının öncelikle başvurması gereken hukuki yol tabiki en yakın karakola giderek şikayetçi olmak, evli olması şartı aranmamakla beraber “Ailenin Korunmasına Dair Kanun’un” kadına verdiği hakları derhal uygulamaya geçirtmek olmalıdır. Bunun için ilk adım şikâyetçi olunduktan sonra koruma tedbiri talep etmektedir. Bunun için mağdur kadın ister en yakın karakola müracaat eder, ister se doğrudan C.Savcılığı’na başvurabilir. Şiddet mağduru kadına C. Savcılığı’nın müracaatı üzerine, Aile Hakimliği tarafından koruma tedbirleri uygulanılmaktadır. Bu tedbirler nelerdir?

-Mağdur eşeveya çocuklara veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylere karşı şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,

-Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer eşe varsa çocuklara tahsisi ile diğer eş ve çocukların oturmakta olduğu eve veya işyerine yaklaşmaması,

-Mağdur eşin, çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

-Mağdur eşi,çocukları veya aynı çatı altında yaşayan aile bireylerini iletişim vasıtalarıyla rahatsız etmemesi,

-Varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim etmesi,

-Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanmış olarak ortak konuta gelmemesi veya ortak konutta bu maddeleri kullanmaması gibi tedbirlerden birine ya da bir kaçına veya hepsine hükmedebilir.Verilen koruma tedbirlerinin süresi 6 ayı geçemez.Tedbire uyulmaması halinde şüpheli eşe Sulh Ceza Mahkemesi’nde C. Savcılığı tarafından dava açılır ve sanık hapis cezasına çarptırılır.

Bu süreçte mali olarak yetersiz kalan şiddet mağduru kadın için çocukları da dahil olmakla birlikte Aile Mahkemesine müracaatı halinde ,ekonomik ve sosyal araştırma yapılarak tedbir nafakası bağlanmaktadır.

Değerli okurlarım kadına yönelik  konusu kapsamlı olduğundan önümüzdeki yine bu konu hakkında bilgi vermeye devam edeceğim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık