loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 09 Şubat 2018, Cuma 10:00
AV. ARZUSABUNCU

AV. ARZU SABUNCU

​TÜKETİCİNİN HAKLARI NELERDİR?

Değerli okurlarımız son yıllarda arz ve talep ilişkisine dayalı serbest piyasa ekonomisinde ,yasal düzenlemelerle korunmayan serbest piyasa düzeni keyfi fiyat uygulamalarına,tekelleşmeye,en ucuz maliyet ile kaliteli ürün gösterme çabası ile tüketici adeta pazarlama ve reklam sihirbazlarının güdümünde olan birer köle konumuna düşmüşlerdir.Son günlerde e-postalarımıza gelen yoğunluklu sorularınızda tüketici hakları konusunda bilgi sahibi olmak istediğinizi göstermiştir.

Ülkemizde 8 Eylül 1995 tarihinde yürürlüğe giren 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ilk olarak 1997 yılında değiştirilmiş ancak asıl ve köklü değişiklik 2003 yılında yürürlüğe giren 4822 sayılı kanunla 8 yıllık uygulama deneyimleri göz önünde bulundurularak aksayan yönleri düzeltmeyi ve Avrupa Birliği mevzuatına uyumu esas almıştır.Bu haklar nelerdir?

-Tüketici işlemi kavramı kapsamlı bir tanımla ;mal ve hizmet piyasalarında tüketici ile satıcı veya sağlayıcı arasında yapılan her türlü hukuki işlem tüketici işlemi sayılmıştır.

-“Mal” tanımı yeniden yapılarak konut ve tatil amaçlı taşınmazlar,elektronik yazılım,ses,görüntü ürünleri ve benzeri gayri maddi mallarda kanun kapsamına alınmıştır.Devre tatil ve paket tur sözleşmeleri de kanun kapsamına alınmıştır.

-Ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımındaki diğer mallara zarara neden olan hallerde,tüketicinin seçimlik hakkına ilave olarak imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkı tanınmıştır.

-“Haksız şartlar”  konusu hukukumuzda ilk defa düzenlenmiş ve taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şart veya şartların tüketiciye bağlamayacağı ilkesi benimsenmiştir.

-Taksitli satışlarda temerrüde (gecikmeye) düşen tüketicinin korunmasına yönelik güvenceli şartlar getirilmiştir.

-Kapıdan satışların gözetiminde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı  yetkilendirilmiş ve Bakanlığa düzenleyici işlem yapma yetkisi verilmiştir. Ayrıca kapıdan satışlarda 7 günlük cayma süresi içerisinde satış işlemine konu olan mal veya hizmet  karşılığında tüketicinin herhangi bir isim altında ödeme yapmasının veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir belge vermesinin istenemeyeceği hükmü getirilmiştir.

-“Mesafeli satışlar” konusu ilk defa düzenlenerek,yaygınlaşan elektronik ticaretten kaynaklanan tüketici sorunlarına el atılmış; telefon,teleteks gibi iletişim araçları ile yapılan ve özellikle internet üzerinden kurulan tüketici ilişkileri kanun kapsamına alınmıştır.

-Yabancı para cinsinden kullanılan tüketici kredilerinde geri ödemeye ilişkin taksitler ile toplam kredi tutarı hesabında hangi tarihteki kurun esas alınacağı kaydının sözleşmede yer alması şartı öngörülmüştür.

-Kredi kartı ilişkilerinde yaşanan sorunların çözülememiş olması nedeniyle sıkı kayıtlar öngörüldüğü gibi,kredi kartı borcunda temerrüt faizine kısıtlamalar getirilmiş; gecikme faizi oranı ,kredi faizinin %30’u ile sınırlanmış;kredi kartı faiz oranı artırımının 30 gün önce tüketiciye bildirmesi ve yeni faiz oranın geriye dönük uygulanmaması ilkeleri benimsenmiştir.

-Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde yaygın olarak karşılaşılan etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki farklılıklardan kaynaklanan tüketici mağduriyetlerini gidermek üzere tüketici lehine fiyatın esas alınacağı ilkesi benimsenmiştir.

-Yine özellikle elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliği ilişkilerinde yaşanan ve standart sözleşmelerden kaynaklanan problemleri gidermek üzere; tüketicilerin taraf oldukları her türlü abonelik sözleşmesinde yazılı bildirimle son verme hakkı tanınmıştır.

-Sanayi mallarında asgari garanti süresi bir yıldan iki yıla çıkarılmıştır.

Önümüzdeki hafta Tüketici şikayetleri  ve yasal prosedürleri hakkında bilgi vermeye devam edeceğim…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık