loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4111
  • Euro 8.9671
  • GR ALTIN 413.98
  • ÇEYREK 678.77

  • 20 Ocak 2021, Çarşamba 10:00
A.YENERCABBAR

A.YENER CABBAR

Biri de çıkıp, "Biz de araştırıyoruz" bu kadar servet nereden olmuş demiyor..

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde görevli olan ve rüşvet almaktan tutuklanan daire başkanının makam odasında bulunan gizli kasadan çıkan servetin detayları soruları da beraberinde getirdi. 

Ama inanın 'o kişiyi düz memurluktan uçuran ve önce müdür, sonra başkan yardımcısı, sonra da daire başkanı yapan kimse üzerine bir şey alınmıyor'.

Sanki adam oraya 'paraşütle indi', serveti de 'Aladdin’in sihirli lambasından çıkardı'.. 

Adamın muhteşem yükselişi sonrası 'muhteşem bir servet yapmış' ancak, bilinen 30 bin lira rüşvet aldığı için tutuklandı. 

Tutuklu daire başkanının 10 milyon lirayı bile aşan servetini nasıl yapmış, bu konularda 'tık yok'..

Ya da farklı bakarsak, bu kadar kısa sürede bu kadar servet 'yandaşları var mıydı? sorusunu da gündeme getiriyor, ihmali olanları da..

Bu paralar çay paketinin içine bir anda konulmadı herhalde. 

Tapular bir anda alınmadı. 

Ya da hepsi 1,5 yıllık Büyükşehir Belediyesi'ndeki daire başkanlığında mı oldu?. 

Eğer öyleyse zaten durum çok kötü. 

"Adam jet gibi makamlarda yükseldiği gibi, jet gibi de malı götürmüş.'..

O kadar da rahatmış ki; Büyükşehir Belediyesi'ndeki makam odasını adeta kendisine kasa yapmış, çay paketine paraları doldurmuş, külçe altınları getirmiş ve kimsenin de ruhu duymamış...

Mantıklı ve olağan olan şudur?..

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde rüşvet almaktan tutuklanan daire başkanının gizli kasasından servet değerinde varlık çıktıysa, "Onun bugüne kadar görev yaptığı her belediyenin başkanı çıkar, "kamuoyunu bilgilendirir'.

Bunun dosyanın gizliliğiyle de ilgisi yok. 

Çünkü diyeceği basittir;

"Sizin vergilerinizle oluşan belediyenin kasası, bizlere emanettir. Bizler de sizin bu haklarınızı korumak için bu kadar servet nasıl oluşmuş bu kişinin tüm ilgili evraklarını, işlemlerini mercek altına aldık, araştırıyoruz''.

Ama kimsenin böyle bir şey söylediği yok. 

Hatta geçtiğimiz gün internet sitelerinde yer almıştı; "Bu olayı gündeme taşıyan gazetecilere terbiyesiz' demeye kadar götürdüler işi. 

Ne yapacaktık, sizler gibi 'sessizleri mi oynayacaktık'?..

Şimdi bakın;

Kasadan neler çıkmış detayları edinmiş yaygın basından arkadaşlar;

*Çay paketinde 135 bin Euro ve 36 bin TL, 
*5 külçe altın, 1059 çeyrek altın, 75 tam altın, 50 yarım altın, 
*40 gayrimenkul tapusu
*Ve banka cüzdanları. 

Şimdi hep birlikte düşünelim. 

Müteahhit Y.Ş'den 700 bin küsur liralık alacağı için 30 bin lira rüşvet aldığı öne sürülen tutuklu daire başkanı;

*O kadar servet için 'kaç kişi rüşvet almış olabilir'.

*Hangi işleri bitirmiştir. Nelere aracılık etmiştir?..

Ve önemli bir soru?..

Sadece Büyükşehir Belediyesi döneminde mi bu paraları, tapuları, altınları edindi. 

Öyle ya?..

Sonuçta Evci Belediyesi'den, İlkadım Belediyesi'ne getirildi; AK Partili Erdoğan Tok döneminde. 

Ama o zaman müdür değildi, sıradan memur. 

O dönem çok bir şey yapabildiğini sanmıyorum. 

Ama sonrasında o dönem MHP'den İlkadım Belediye Başkanı seçilen Necaattin Demirtaş ile İlkadım'da çalıştı. 

Özel Kalem Müdürlüğü'nden sınavsız memur yapan da Demirtaş. 

Mali Hizmetler Müdürlüğü de orada başlıyor. 

Öncelikle o dönemi masaya yatırmak gerekir. 

Sonrasında yine Erdoğan Tok seçimi kazanıyor. 

Bu kez 'müdür olmasına rağmen yetki vermiyor ve düz memur düzeyinde çalıştırıyor'.

O dönem de gözden geçirilmeli. Sonuçta 'tek başına mı değil mi bilinmiyor'?..

Sonrasında Terme Belediyesi'ne alınıyor. AK Partili Şenol Kul tarafından.

Terme Belediyesi'nde Mali Hizmetler müdürü olarak görev yapıyor. 

O dönem de mercek altına alınmalı. 

Kaldı ki; işçi bağışlarının yapıldığı dönem de 2014 ve 2015. 

Yani şu an Samsun'un ve Terme'nin gündemde olan zimmet iddiaları da şimdi ki Belediye Başkanı AK Partili Ali Kılıç zamanında patlak verdi.

Başkan Kılıç, bu şahsı göreve geldikten bir ay sonra görevden aldı ama işçi paraları ve başka icraatları var mı yine incelenmesi gerekir. 

Ve son olarak Terme'de Başkan Kılıç tarafından Muhtarlık İşleri Müdürlüğü'ne getirilen daire başkanı Büyükşehir Belediyesi'ne 'daire başkanı yapıldı'.

Ve Başkan Mustafa Demir'in 'uyarıya rağmen' daire başkanlığına getirdiği şahıs, 1,5 yıl sonra 'çay paketinden çıkan servetiyle Türkiye gündemine geldi'..

Ama akıllardaki soru şu?..

Bu tutuklu daire başkanı servetin hepsini sadece 1,5 yılda mı yaptı, yoksa diğer belediyelerde de 'icraatları oldu mu?..

Kimlerden bu paraları ne için topladı.

Hangi işlemleri yaptı, vurgunun kaynağı ne?..

Bir vatandaş olarak paramızın hesabını sormayalım mı?..

Ve birileri neden bir sorumluluk hissetmiyor bu konuda acaba.? 

Sonuçta böyle bir servet çalışarak olmayacağına göre; işbirlikçileri var mıydı, kimlerden hangi işler nedeniyle bu kadar parayı topladı, belediye içi vurgun var mı? Hepsi yanıt bekleyen sorular. 

Şahsi fikrim ama; 

"Ben bu kişinin yalnız olduğuna inanmıyorum. İşbirlikçileri olmalı. Bu kadar kolay servet oluşturması, para karşılığı iş görmesi, birilerinin mutlaka dikkatini çekmiş olmalı''..

Ya da gözünü karartmış, 'Her işi bedel karşılığı yapmış olmalı'..

Yani o müteahhit o servetin içinde 'sadece 30 bin liralık bir lokma'.

Bir ihtimal daha var ki; 

Kasadır..

O ihtimal işte asıl düşündüren ve kafalardaki deli soruların tek kelimeyle 'ifadesi'.

O zaman son soru; daha kapsamlı olur..

Kimin ya da kimlerin ne için kasası.. 


MUHTEŞEM YÜKSELİŞTEN MUHTEŞEM 'SERVETE'

5 Belediye başkanının adeta kapışarak makamlara getirdiği daire başkanı 30 bin liralık rüşvetten tutuklandı ama ardında servet çıktı. O servet hangi zaman diliminde gerçekleşti, o soru gündemden düşmüyor. 

*********************

O KARA GÜNÜN 32. YILI 

Samsunspor kafilesinin 20 Ocak 1989 yılında Malatyaspor deplasmanına giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden spor şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 

Türk futbolunu yasa boğan ne o kara günü ne de hayatını kaybedenleri, kazanın 32'nci yılında da yüreğimizde unutmadık, unutmayacağız. 

Atatürk armalı formamızın kırmızı-beyaz renklerine yasımız olan siyahın eklenmesine yol açan spor şehitlerimiz Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcularımız Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomic ve şoför Asım Özkan'ın hatıraları ve  Samsun'umuzun markası Samsunspor'umuzun değerleri olarak 'kalplerimizde ilelebet' yaşayacaktır.

Ve bu sezon oluşturduğu muhteşem kadrosuyla Samsunspor, Süper Lig yolunda inşallah başarıya ulaşarak, kazandığı her başarıyla göğsümüzü kabartmaya devam edecektir..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


VATANDAŞ  yorumu VATANDAŞ yorumu 20.01.2021 12:44

BU İŞİN BAŞLANGICI İLKADIMDA MÜDÜRLÜK DÖNEMİ. BURADA İŞÇİLERİN ALACAKLARI İLE İLGİLİ AVANTA ALDIĞI KONUŞULUYORDU. BU İŞİN İLK YAĞI İLKADIM BELEDİYESİ. BİR ŞEY ÇIKARMI ÇIKMAZ... BU ADAM YANLIZ BU İŞLERİ YAPAMAZ. BU ADAMIN BU KADAR YÜKSELMESİNDE , KORUNMASINDA BİRİLERİ OLABLİR.

Canikli Canikli 24.01.2021 22:08

Sayın cabbar bey Yazdıklarınızı haklısınız bu Dayire başkanını kimlerle iş tuttuğu bu serveti nasıl yaptığı arkasında hangi güçlerin olduğu başka iş ortakları varmıdır varsa kimler hepsi tek tek bulunup hesabı yargı tarafından sorulmalı hemde hiç vakit kaybetmede kimseyi kayırmadan kollamadan yapılmalı .Sizden Bir Konuyuda yazmanızı bekliyorum tarafsız gazeteci olarak Şu Senin Gizli Patronun Bu Güngü serveti Nereden yapmış Vallahi biz hesapladık kendisinin çocuklarının hanımının bindiği sadece araçların parasınını on. Beş yıl yaptığı başkanlık marşını yemeden içmeden biriktirme kurtarmıyor evini bürolarını köydeki yerine yaptıkları dayirelerini gazetelerini gazetesine kimin üstünden nasıl para aktardığını gazeteyi bir muhtar bulup onun üstüne yapmasını Bir Araştır yaz bakalım yaza biliyormuş bu vatanı milleti devleti kim soyuyorsa bir kuruşluk bir hakkım varsa kim olursa olsun hakkımı helal etmiyorum onlara taşaronluk yapanlarda etmiyorum kimse bol kepceden dürüstlük abidesi yapmasın bekliyorum yazmanı bakalım yazabiliyormusun

yukarı çık