loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8158
  • Euro 6.6089
  • GR ALTIN 263.05
  • ÇEYREK 430.17

  • 15 Nisan 2019, Pazartesi 10:00
A.YENERCABBAR

A.YENER CABBAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'benim gözümle' seçmen mesajı..

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm teşkilatlara 'Seçmen bize ne mesaj verdi' diye fikirlerini sordu. 

İçeriği açıklanmasa da, sorulan soru, istenilen yazı 'yaşanan oy kaybının nedenleri'..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar bunun nedenlerini anlayamamış mıdır sizce?..

Ya da yılların siyasetçisi Erdoğan, seçim sonuçlarını daha görmeden yapılan anketlerde 'partisinin neden oy kaybı yaşayaşacağını  fark etmemiş midir?..

Elbette etmiştir. 

Ancak bölgesel oy kayıplarının nedenlerini de sorgulamak istiyor Erdoğan.  

Aynı zamanda 'Beldeden, ilçeye, il yönetimlerine kadar' herkesin empati yapmasını da istiyor, bir bakıma. 

Yani 'oy kaybının neden yaşandığını', zaten bir taban hareketi olarak yola çıkan partisinin, en tabanından başlayarak bir sorgulama yapmak istiyor. 

Görmek istediği, 'Büyük fotoğrafın detayları'..

Belde başkanlarından başlayarak, 'Zirveye kadar' biz nerede yanlış yaptık sorusuna   yanıt aramak.. 

Teşkilatları  ne kadar yazabilecektir, ne kadar cesur olabilecek, ilin üst siyasilerinden ne kadar çekince yaşacaklar onu tahmin edebiliyorum. 

Sonuçta ortaya çıkan 'izlenimlerde', beldelerin görüşleriyle ilçeler, ilçelerin tespitleriyle il yönetiminin  yapacağı  değerlendirmeler örtüşücektir, diye tahmin ediyorum. 

Muhtemelen de 'gerçekler yerine' birlikteliği koruma, vaziyeti 'yani koltukları muhafaza etme' görüşleri ortaya çıkacaktır. 

Ama ortaya çıkan sonuç 'Seçmenin ne mesaj verdiği' olacak  mıdır çok emin değilim. 

Bana göre; şahsi görüşüm olarak öncelikle..

EKONOMİK

*AK Parti'ye emekli, işçi, memur, çiftçi, besici seçmen 'mutfaktaki  yangını söndür' dedi. 

*Esnaf, iş adamı 'bittik, işler çok kötü batıyoruz' diyerek, ekonomideki kötü  gidişe dur dedi.

*Akaryakıttaki ve enerjideki zamlar herkesin canını yaktı. Sanayici üretemedi, çiftçi tarlasını bile süremedi. Ürünü para etmedi, ürettiği elinde kaldı. 

*Yerli ve Milli üretimde geç kaldınız, o nedenle notunuzu kırıyorum dedi seçmen. 

SONRA STRATEJİK

*Ülkenin beka sorunu önemli dedi seçmen. O nedenle oy kaybı yaşansa  da 'beka nedeniyle' yine de sınırlı oranda bir oy düşüşü oldu. 

*Adayların tercihlerinde 'Kimi koysam seçilir' dönemi artık yok dedi seçmen. Gerekirse değiştiririz diye mesaj verdi. Samsun gibi oy oranı yüksek olan bir ilde bile bazı ilçelerde 'seçim gitti geldi. Ama sonuçta iki  büyük ilçe kaybedildi'. 

*AK Partili Belediye Başkanlarına Samsun 2014'de bir ilçe (Asarcık) hariç yeniden yetki vermişti. Ancak 'Başkanlar seçildi, sonra bazıları halkla ilişkisini kesti. Bazılarına 'zor seçim yaşattı' seçmen. Bir kısmı  yeniden oy verdi ama 'korkulu  rüyayı da gösterdi', sandığa kadar. 

YÖNETİM VE TEŞKİLAT...

*AK Parti'nin  son döneminde teşkilat adeta 'seçmeninden ve   tabanından koptu'. Seçmen 'kapısından rahatlıkla giremeyeceğim teşkilata oy vermem' dedi, notunu kırdı.

*Daha önceki yıllarda, seçim bittikten hemen sonra seçmeniyle irtibatını  kesmeyen ve saha çalışmalarını sürdüren belde, ilçe, il teşkilatları, son seçimde 'adeta  sahada yoktu'. Seçmen 'Seçimden seçime gelme, hatırımı    daha önce sor' diyerek, sandık mesajı verdi.

*Samsun açısından yazıyorum; değiştirilen bazı belediye başkanları olumluydu, bazıları ise hatalı tercihler oldu. Beklenen oyu vermeyen seçmen, "Bana sordular ben o adayı söylemedim. Nereden çıktı' diye 'Genel Merkeze ve Genel Merkezi yanıltan siyasilere tepki gösterdi'.

*Ve son olarak..

Samsun'da seçmen AK Parti'ye sarı kart gösterdi ama 'Kırmızı  kartı hakkını da saklı tuttuğunu' belirtti 31 Mart yerel seçimlerinde. 

'Çöz sorunlarımı' dedi ve AK Parti'ye fabrika ayarlarına geri dön, önceliğin taban ve vatandaşın olsun diyerek', 5 yıllık süreçte yaşanan tüm olumsuzluklara önemli bir uyarıda bulundu.

Bunu yaparken de, 'Kentteki seçmen, köydeki seçmen' olarak olaya bakmadı. 

Her yerde eşit oranda tepkisini ortaya koydu. 

Bazı ilçelerde 'oy oranlarının' yüksek olmasında ise seçmen, yerel seçimlerde 'adayların ne kadar önemli olduğuna' vurgu yaptı. 

Bırakın 'beni yerelde yönetecek olana' ben karar vereyim, beni hesaba kat dedi AK Parti Genel Merkezi'ne..

Aslında bu mesajı 24 Haziran seçimlerinde bir vekil eksilterek de vermişti Samsun seçmeni ama 'Sanırım vatandaşın mesajı iyi alınmamıştı'.

Şimdi 'mühürü vurmuş oldu' seçmen. 

Kırmızı kart öncesi, 'son uyarıyı', Samsun'dan bana göre böyle yaptı seçmen..

Uyarsa, dikkate alınırsa.. 

Yok öyle değil, böyle diyenler olacaktır.. 

Sıkıntı yok..

24 Haziran öncesi de AK Partili yetkililere söyledim, 31 Mart öncesi de..

Sonuç ortada.. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık