loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.9448
  • Euro 6.5542
  • GR ALTIN 300.46
  • ÇEYREK 491.25

  • 13 Eylül 2019, Cuma 10:00
A.YENERCABBAR

A.YENER CABBAR

İlhan Bayram'ın Kocaeli karnesi 'karışık'..

Kocaeli'nden Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir tarafından Genel Sekreter olarak getirilen İlhan Bayram'la ilgili haberler yayınlamaya başlanınca, Kocaeli'ndeki dönemi de 'önümüze makalelerle ve haberlerle gelmeye başladı'..

Bugünlerde Bayram'ın Kocaeli'nde görev yaptığı  dönemlerdeki bir çok köşe yazısı ve hakkında çıkan haberler 'mailime akıyor' adeta.

Geçtiğimiz günlerde Samsun'a gelen Kocaeli'nden bazı STK'lara 'Bir gün Kocaeli'ne döneceğim' diyen Bayram'ın Kocaeli'ndeki seyir defteri de çok iç açıcı değil aslında. 

Hatta biraz karışık. 

Öncelikle Bayram'ın Samsun'a gelmesi bir transfer gibi gözükmüyor.

Çünkü Tahir Büyükakın'ın Belediye Başkanı olmasından sonra genel sekreter İlhan Bayram'ı değiştireceği, kentte zaten basında bir hayli gündem konusu olmuş.

Yani Demir, Bayram'ı bir bakıma, boşta kalma ihtimali üzerine Samsun'da göreve getirmiş gibi..

Kocaeli basınında bu haber şöyle yer almış; "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde yenilenme süreci başladı. Tahir Büyükakın'ın genel sekreterini değiştireceği konuşuluyordu. Bu değişiklik kesinleşti.  Mevcut genel sekreter İlhan Bayram, görevinden ayrılıyor. Bayram, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olacak.  

Samsun'dan teklif gelmese İlhan Bayram, 'Devlet memuru ama aynı makamda kalır mıydı?' bilinmez.. 

Zaten o da 'Helalleştik Tahir Başkanla' diyerek, birlikte çalışma durumunun çok olmadığına bir bakıma vurgu yapıyor. 

Öyle ya; Durup dururken niye Samsun'a gelsin ki?

Ama Bayram'ın çok övdüğü Kocaeli basını aslında kendisi hakkında çok da olumlu haberler yapmış değil. 

Mesela; "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ndeki lüks harcamalar seçimden önce bir hayli arttı, eski başkan İbrahim Karaosmanoğlu 900 bin liraya Audi marka makam cipi satın alırken genel sekreterine de lüks bir cip kiraladı" diye bir haber var. 

 “Araziye çıkıyor, arazide çalışıyor” denilerek Wolksvagen marka Toureg model bir cip kiralanan İlhan Bayram, söz konusu cipi de aktif olarak kullanmış. 

Yani Bayram, 'Lüks cipi ile çok gündeme gelmiş Kocaeli'nde..

Bakın ardından ne yazmışlar; 

Bir gazetede şöyle dile getirilmiş; "İlhan Bayram görev bırakıp gitti ancak yaşadığı şatafat ardında kaldı". Şimdi İlhan Bayram’ın “Arazi için şart” olarak görülen makam aracına kimse ihtiyaç duymuyor. İlhan Bayram’ın Kocaeli’nde kullandığı kiralık makam cipi 3 aydır belediye garajında yatıyor. Aracın aylık yaklaşık maliyeti 15 bin lira."

Bu da haberden ilginç bir paragraf var tabi ki;

"İlhan Bayram görevi bırakmadan önce şube müdürü olan eşine de Passat marka bir makam aracı tahsis etmiş, bu tahsis uzun süre tartışma konusu olmuştu" diye de bir ayrıntı var. 

Bu iddialara Bayram yanıt verdi mi, açıklama yaptı mı, biraz araştırdım bulamadım. 

İsterse, söyler, yanıt hakkını kullandırırız. 

Samsun basını cevap hakkı konusunda 'oldukça iyidir ve Basın Ahlak Kuralları'nı maksimum uyar'..

Elbette, 'Palavra değil, doğru ve gerçekçi olmak kaydıyla'..

Ancak anladığım kadarıyla Kocaeli'nde aday gösterilmeyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte İlhan Bayram da Kocaeli defterini kapatmış görülüyor. 

31 Mart yerel seçimleri ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tahir Büyükakın'ın büyükşehir kadrosunda büyük revizyonunda bahsedilen ilk ismin İlhan Bayram olması da çok düşündürücü. 

"Büyükakın ile yıldızı barışmayan Bayram" diye bahsediyor gazeteler ve genel sekreterlik görevi kısa süreceği bilinen bir isimdi diye belirtiliyor.

O nedenle Başkan Mustafa Demir'e ne kadar teşekkür etse azdır diye düşünüyorum. 

Maşallah Büyükşehir Belediyesi'nde 2 numaralı isim. 

Kim istemez ki..

Ama 'Kocaeli'ne geri döneceğim' sözlerini de bir tarafa yazarak söylüyorum bunu.. 

Gördüğüm ve okuduklarım kadarıyla Kocaeli'nde basın mensuplarıyla arası çok da iyi değilmiş İlhan Bayram'ın..

Yalaka gazeteci her yerde olabilir 'duygusal tavırlar' gösterebilir ama bazı köşe yazarları 'eleştiri ölçülerini aşmadan', Bayram'la ilgili bazı iddialar da bulunmuş. 

Elbette İlhan Bayram da 'karşı açıklamalarda bulunmuştur'..

Ancak Kocaeli'nden gelen misafirlerine söylediği bir sözüne dikkat çekmek istiyorum.. 

Kocaeli ile Samsun basınını kıyaslayıp, Kocaeli'nde köşe yazarlarının eksikleri yazmasından yararlandığını söyledikten sonra; "İstanbul seçimleri nedeniyle Samsun basınıyla çok ilgilenemediğini belirtmiş".

İşte önemli nokta orası.. 

Ben açıkçası şu ana kadar yazılan onca eleştiriden 'bir eksik kapattıklarını' görmedim. 

Aynen tam gaz devam ediyorlar bildikleri gibi. 

Terme'ye yağmur yağmadan önce teyakkuz halindeyiz derken, çok uyardım, teyakkuz sözlerini bir yana bırakın icraata geçin dedim ama sonuç ortada. 

Salıpazarı'nı sel aldı, Terme boğuldu.

Bir bürokrat olarak İstanbul seçimleriyle niye bu kadar ilgilenmiş onu da anlamadım. 

Siyasetçi değilsin ki..

Hizmet bekliyor Samsun.. 

Ara ara Kocaeli basınından 'benzer olaylar olduğunda' gönderilen İlhan Bayram dönemi haberlerini ve köşe yazılarını paylaşacağım.. 

Ama 'eleştiriyor diye' bazı yerel gazeteleri belediyeye sokmamakla 'nasıl basınla ilişki kuracak, nasıl eleştirilerden eksiklerini tamamlayacak' onu  çok anlamadım..

O konuda da Kocaeli'nde 'benzer gazete sansürü' uygulamasıyla ilgili bir köşe yazısı var, bir ara onu da paylaşacağım.. 

Bu arada 'Samsun'da arazi için Sayın Genel Sekretere araç tahsisi yapılmadıysa, derhal yapılmalı'..

Şöyle 4x4 bir cip lazım..

Diğeri Kocaeli'nde kaldı malum..

İŞTE BAYRAM İLE İLGİLİ KOCAELİ'NDE ÇIKAN HABERLERDEN BAZILARI;


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BURHAN BURHAN 13.09.2019 14:14

kalemine sağlık doğruları milletin bilmeye hakkı var. bunlara 3 adet cip lazım, bşk. na genel sekretere ve genel müdüre nasıl alınacağını genel sekreter bilir. parayı da bşk. ile genel müdür bulur. bunlardan hizmet bekleyen vatandaş faturayı öder.

Adl Adl 13.09.2019 18:55

Sn demir in de karnesine bakmak lazım , bu tarnsferleri bilmeden yaptıysa kendisine yazık, bilerek yaptıysa samsun, a yazık.

AkilAdam AkilAdam 24.09.2019 07:38

İşin enteresan tarafı ne biliyormusunuz? Mustafa Demirin bu konularda hiç yorumu yok. Belediye başkanı değil sanki. Acaba neden? İlhan Bayramı Mustafa Demir istemiyordu da acaba “Birileri” Samsuna kakalamış olabilir mi?

yukarı çık