loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 12 Ocak 2020, Pazar 10:00
A.YENERCABBAR

A.YENER CABBAR

'O ödüller neyin ödülü', kusura bakmayın eleştireceğim.. 

Samsun'da 'bilmeyenler için söylüyorum', iki gazeteciler cemiyeti var. 

Biri üye ve sarı basın kart sayısı açısından daha çaplı olan Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, diğeri 'şu neyin ödülü  olduğunu anlamadığım ödüller gecesini yapan', Samsun Gazeteciler Cemiyeti. 

Bildiğim kadarıyla da, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, bu geceye katkı vermedi, katılmadı. 

Gazeteci arkadaşlarımız elbette 'etkinliklere imza atacak ve mesleğin gereği, kente katkı verenleri onurlandırmak adına 'gerçek anlamda ödüle layık olanları' gururlandıracak, katılıyorum..

Ama verilen ödülün bir anlamı olması gerekir. 

Neden verildiği  çok açık olacağı gibi, diğer yetkili ve etkili kişilere de özendirici olması amacını taşımalıdır.

Ve ödüle layık görülen kişi açısından da 'kamuoyu hak etti' demelidir. 

Ama 'ben yaptım oldu zihniyetini' meslektaşlarımız  da yapsa, eleştireceğim hiç kusura bakmasınlar. 

Eleştireceğim, çünkü 'bunu biz kendi içimizde yapmazsak, kamuoyuyla  paylaşmazsak, hatalı uygulamaları nedeniyle eleştirdiğimiz kişilere de haksızlık yapmış oluruz. 

O nedenle Gazeteci Mehmet Yazıcı ve Ünal Yavuz arkadaşım hiç kusura bakmasınlar. 

Onlara değer verdiğimi bilirler ve 'Bir daha böyle bir  gece yaptıklarında umarım' benzer hatalara düşmezler.

Öncelikle, ödüllerin 'isimlerini ve  manalarını' çok anlamadığım gibi, neden verildiği, hangi çalışması için ödüle layık görüldüğüyle ilgili çok eksik gördüğümü söylemek isterim. 

Kaldı ki; Bizim gazeteden hem de benim oğlum olan  N. Alper Cabbar'a ve Yazarımız Ragıp Göker'e de ödül vermek istemişlerdi ve 'Neden hangi çalışması için diye sorup' kabul edilmediğini de belirtmek isterim. 

Çünkü 'adı üzerinde ödül'. Yani yaptığı bir iş veya çalışma için onurlandırması anlamına geliyor. Bu bir davranışta olabilir. Sonuçta örnek gösterilen bir işin armağanı.

Bu  kadar açık.. 

*Öncelikle bir amacı olmalı. 

*Verilen ödülün adına uygun yapılmış bir iş ya  da davranış olmalı. 

*Ve bu davranışın içinde kamu yararı ve örnek olunmalı.


 
Peki 'bu ödül gecesinde' kimlere ödül  verildi, neden verildi, hangi  başarısından veya  örnek davranışından bu ödülü aldı, bir kriter var mı?..

Bazı isimleri tenzih ediyorum ve o nedenle de köşeme konu etmeyeceğim ama verilen ödülleri ve 'ödül sahiplerinin  de 'ben acaba ne yaptım da bu ödülü aldım’ diye sormak yerine koşa koşa bu ödülü almaya gittiklerini görünce 'eleştiri hakkımın doğduğu' inancındayım. 

Bunu diğer cemiyette yapsa, bu şekilde 'ödül yağmuru gerçekleştirirse' eleştirirdim inanın. 

Bakın şimdi; örnekleyelim.. 

Gecede 35 kişiye ödül verildi. 

Yılın bürokratı ödülünün Samsun Valisi'ne verilmesini oldukça doğal  karşıladığımın altını çizmek isterim. 

Nedenini de yazmak kaydıyla.. 

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın en önemli özelliklerinden biri 'Gazetecilerin yaptığı  haberlerle yakından ilgilenmesi ve anında çözüm bulmak  için  tüm birimleri  harekete geçirdiğine defalarca tanık oldum.

Hatta bazı konularla ilgili  gece 24.00'lerde bile arandığımı söyleyebilirim. 

Valilik Basında görevli arkadaşların mesai  saati gözetmeden çalıştığını ve Vali beyin 'gerek bizzat gerekse, sosyal medya üzerinden kamuoyunu bilgilendirdiğini de herkes bilir'.

O nedenle Vali Kaymak, 'Yılın bürokratından daha çok, Basın dostu Yılın Bürokratı ödülü de' verilse yeridir. 

Akademik alanlarda ödül  alan hocalarımızı da biliyorum, zaten değişik bilim dünyasından ödül almaya da hak kazandılar,  yılın öğretmeni ödülü Nurten Akkuş dahil.. 

Haklarıdır, hiç sorun yok.

Doğal yaşam ödülü alan Nazlı Uyanık’ta gerçekten örnek bir  kadın girişimcidir, basından takip ettiğim kadar hatta daha ötesi bir mücadele kadınıdır. 

Samsun Cumhuriyet Savcısı Vedat Soğukpınar'ın çektiği fotoğraflar, gerçekten ödülü hak ediyor. 

Yılın devlet okulu Baruthane Ortaokulu adına okul müdürü Süleyman Çiftli’yi, çalışmalarıyla takdir etmişimdir. 

Sorun yok. 

Yılın onur ödülü verilen Yılport Samsunspor Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım  da 'Samsunspor'a yatırım yapmıştır' 
Onur ödülü olabilir, arkadaşların duygusallığını anlıyorum da.

Eleştirmeyeceğim kişiler için verilen ödüllerde  kıyısından köşesinden haklı  sebepler olabilir  de, ama 'nedenini anlamadığım' hangi örnek başarısıyla veya davranışıyla ödüle layık görülenleri  de yazmak ve yorumlamak isterim. 

Öncelikle sağlık alanında Neden Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç yok hiç anlamadım. 

Kendisi sağlık ile ilgili sorunlarda hemen devreye girer ve çözüm için gayret gösterir. Basın ile de ilişkileri iyidir. Söz konusu basın ödülleri ise 'Sağlık Kurum ödülü' neden ‘özel hastaneye'..

Ya da yılın ilçe belediye başkanı ödülü Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu’na. Hiç anlamadım. Kültür Sanat Ödülü'nün Atakum'a verilmesi gibi. 

Kaldı ki tüm belediyeler, kilitlenmiş, yaprak kımıldamıyor. 16 ilçe belediye  başkanına ne oldu, 'Kavak neyi yaptı, onlar neyi başaramadı'. 

Yılın belediye başkanı ödülü İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’a verildi,  yine anlamadım. 

İlkadım'da, Kavak gibi bir  ilçe. Neden Yılın Belediye Başkanı Demirtaş. 

Kavak ya da Başkan Demirtaş, ödülü hak etmedi demiyorum, yanlış anlaşılmasın. 
 
Sonuçta Demirtaş, borçlu bir belediyeyi ayakta tutmasıyla ve çöplerden atıkların ayrıştırılmasından 20 milyon liralık kaynak üretme projesiyle de örnek bir çalışma yaptı. 

Ödülü  de bu anlamda olmalıydı, diğer belediyelere örnek teşkil etmeliydi. 

'Bence En Yaratıcı Belediye Başkanı ödülü olsa ve nedeni de açıklansaydı', doğru iş yapmış olurdu arkadaşlar. 

Atlamışlar. 

Samsun iki üniversitesi var, yöneticilerine ödül yok, yine anlaşılır gibi değil. En azından biri tercih edilmeliydi, diğerini harekete geçirme açısından. 

Kaldı ki;  uçak teknolojisi açısından ve pilotlar yetiştirmesi nedeniyle Samsun Üniversitesi Uçuş Akademisi 'Samsun'u dünyaya tanıtıyor'.

Yani Samsun’da Yılın Üniversitesi pekala olabilirdi. 

Samsun siyasilerinin ödüle layık görülmemesini 'iyice dibe vuran Samsun açısından' anlarım da, Çarşamba Şeker Fabrikası'nın yeniden üretime geçmesi projesi de atlanmamalıydı, diye düşüyorum. 

Milletvekili Fuat Köktaş, Yusuf Ziya Yılmaz ve Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, bu konuda 'Samsun'a yatırım katkısı yapan siyasiler ödülleri'ni paylaşabilirlerdi.

Milli Mücadele özel ödülü AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’a verilmiş, hiç anlamadığım ve çok çabalamama rağmen anlamlandıramadığım bir ödül oldu. 

Neden?..

Samsunlunun verdiği santral  mücadelesine 'karşı çıkanları eleştirdiği' ve "Olaylarla kimse kendine rol kapmaya, yer kapmaya, siyasi menfaat elde etmeye kalkmasın. AK Parti'nin çevreci temsilcileri var. O yüzden kimse bizimle çevrecilikte yarışmasın." dediği için mi?..

Neyin mücadelesi için verildi ödül. 

Eğer bir Milli Mücadeleden bahsedilecekse, iki isim gelir aklıma..

Birincisi Samsun'da her  türlü zorluklara rağmen 'bir Samsun markası oluşturmaya çalışan Tıbbı Aletler üretimi yapanların üyesi olduğu  Mediküm Başkanı Dr. Ahmet Aydemir. 

Büyükşehir'in ortaklıktan çıkıp ortada bıraktığı markayı ASELSAN ile işbirliğine götüren bu ismin verdiği 'milli mücadele değil de nedir''?..

Ya da Samsunspor gibi bir markayı Süper Lig'e  taşımak için 2. Lig'de hocalık yapma teklifini kabul eden Ertuğurul Sağlam'a verilmeliydi bu ödül. 

Eğer bir Milli Mücadele ödülünden söz ediyorsak, Samsun ölçeğinde bakıp ödüllendiriyorsak, 19 Mayıs  kenti Samsun'un 'Milli Mücadele ödülü çok özenle seçilmeliydi'.

Sayın Karaaslan bir siyasi olarak, Samsun'a vereceği her katkısında 'başımızın tacıdır'.

Ama arkadaşlarımız, şahsi fikrimdir ama 'Milli Mücadele ödülünü 'adıyla özleştirme sorunu  yaşamış' ve Mediküm ya da Ertuğrul hocayı atlamışlardır.. 

Yılın siyasetçisi ödülü konusuna gelince, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir almış o ödülü..  

Hiç yorum yapmıyorum. 

Kamuoyunun takdirine bırakıyorum. 

Arkadaşları muhteşem geceye imza attıkları için 'kutluyorum'.

Ama ödül dağılımı konusunda 'sınıfta kaldılar'. 

Lütfen gazeteciler olarak, mesleğe saygı açısından 'Biraz daha dikkat'.

Kamuoyu izliyor..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Gültekin Kulkukçu Gültekin Kulkukçu 12.01.2020 19:05

Tam anlamıyla yalakalık ödül töreni olmuş. Başka bir deyimle Körler sağırlar birbirini ağırlamışlar

DOğru söz DOğru söz 12.01.2020 20:13

Sayın Cabbar çoğu zaman fikirlerinize katılmıyorum ama bu yazı cuk oturmuş herşeyi özetlemiş biraz parayı veren ödülü almış gibi olmuş

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık