loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 13 Eylül 2020, Pazar 10:00
A.YENERCABBAR

A.YENER CABBAR

OMÜ'de Rektör Ünal kararlı: Kucaklaşacağız...

Samsun OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, göreve geldiği günden bugüne bana göre çok önemli bir çalışma yapıyor. 

Samsun ile OMÜ'yü kucaklaştırma çalışması.. 

Ne yazık ki, 10 yılı aşkın süredir bu eksik, OMÜ'nün kente, kentin de OMÜ'ye katkı vermesinin önündeki en büyük engeldi. 

Öyle ki; OMÜ bilim yuvası yerine farklı olaylarla gündeme geldi..

Şimdi Yavuz Ünal hocayla yeni bir dönem açılacağına yürekten inananlardanım. 

Bildiğiniz gibi OMÜ'nün her zaman bu kentin ilk göz bebeği olduğunu defalarca yazmıştım. 

Gözümüz gibi korumamız gereken bir üniversitenin maalesef özellikle son yönetimi yani Sait Bilgiç dönemi, neredeyse  boş geçti diyebilirim. 

OMÜ bilimsellikten uzaklaştı, hatta bir dönem FETÖ'nün yuvası haline geldiği ortaya çıktı. 

Son 4 yıl OMÜ açısından bir kayıp bana göre. 

Ve bu ara kapatılmalı.

Hatta daha öncesine de gidilmeli. 

Yaralar sarılıp, yeni bir vizyon ile yola çıkılmasının zamanı geldi. 

Yavuz Ünal hoca rektör atanmasıyla birlikte yaptığı çalışmaların en önemlisi, yazımın başında da belirttiğim gibi, 'ana direkleri yerine oturtup, OMÜ'yü kentle kucaklaştırmak. 

Önceki gün kendisiyle konuştuğumda, ADD'nin STK toplantısına davet edilmemesiyle ilgili çıkan çarpıtılmış haberlerden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. 

Hafta sonu olmasına rağmen görevinin başındaydı Yavuz Ünal hoca. 

"Üç grup halinde yapacağım toplantının ilki bilerek birileri tarafından çarpıtıldı. Ama Samsunlular ile OMÜ'nün kucaklaşması ve karşılıklı katkı verilmesini kimse engelleyemeyecek. Yapacak çok işimiz var" dedi. 

Yani anlayacağınız, 'saman altından su götürmek isteyenler dur durak bilmiyor'.

Tabi ki OMÜ'deki bi yönetim değişimi sonrası 'bu kent buna izin vermeyecektir'..

Birilerinin ince hesapları olabilir ama OMÜ bu kentin yüksek eğitimde amiral gemisidir, Samsun Üniversitesi ile  kardeş üniversite olarak gereğini yapacaktır. 

Ve Rektör Ünal'ın Samsun'a çok önemli de bir mesajı var; 

Az sabır. Göreceksiniz ki, STK ayrımı yapmadan herkese eşit mesafede bir bilim yuvasının önünü açacağız. Hep birlikte OMÜ gibi bir değeri, yine eski günlerine döndüreceğiz ve çıtamızı daha yükseklere çıkaracağız. 

Söylenecek söz yok. 

Başarılar ve kolay gelsin hocam. 

Samsun'un da beklediği buydu.

Hatta özlediği.. 

Rektör Yavuz Ünal


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Dr. Muharrem Dr. Muharrem 13.09.2020 19:24

Hocamız candır. Samimiyetinden kimsenin şüphesi olmasın. Gündemde tutanlar ve haber yapanlar tamamen art niyetli. İdeolojik düşünmeyelim. Zamana bırakalım ve görelim.

Ayşe Gül Aslan Ayşe Gül Aslan 13.09.2020 19:35

Dinlemeden anlamadan beklemeden atlarlarsa böyle olur. Bekleyin kardeşim bı adama fırsat taniyin. Bunlarda haberci gazeteci bilim insanı STK ci olacak. Yazıklar olsun sizin haber anlayışınıza gazeteciliğinize. Websitesi kuran haberci sosyal medyadan yorum yapan düşünce adamı oluyor bu devirde.

Alparslan s. Alparslan s. 14.09.2020 10:16

bu millet add yi çok iyi tanıyor.

Nuri Nuri 14.09.2020 12:05

Üniversitenin şehirle kucaklaşması uzun yıllardır söylenir, Ne hikmetse aynı tabandan gelen Rektörler Hüseyin Akan ve Sait Bilgiç 12 senedir bu işi yapamadı da onlardan bir farkı olmayan Yavuz Ünal mı bu işi yapacak. Yazarın ayrıca Sait Bilgiçe şahsi bir öfkesi olmalı ki , herkesin takdir ettiği 4 yılını boşa geçmiş sayıyor.

Süleyman İslamoğlu Süleyman İslamoğlu 17.09.2020 21:27

OMÜ Samsun’la kucaklaşacağına akademik çevreyle kucaklaşsın. Öğrenciler zaten kucaklaşıyor. OMÜ dünya üniversiteler sıralamasında çok geride kaldı. Akademik kriterleri ve istatistiklerİ yerlerde sürünüyor. OMÜ den daha sonra kurulan üniversiteler OMÜ yü geçti. Nitelik ve nicelik yönünden devamlı geriliyor. Çok yazık.

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık