loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.9448
  • Euro 6.5542
  • GR ALTIN 300.46
  • ÇEYREK 491.25

  • 20 Eylül 2019, Cuma 10:00
A.YENERCABBAR

A.YENER CABBAR

Samsun Barosu'na tavrımız, hele ki başkana asla olamaz..

Samsun'da gündem olacak o kadar çok konu var ve bu  kent gerçekten o kadar, öylesine kötü yönetiliyor ki; artık Samsun'un sınırlarını çoktan aştı. 

Bu kentte 'işini doğru  yapanlara, kamuoyundan yana, doğrudan taraf olanlara' her zaman gazete olarak destek vermişizdir.. 

Hatta 'özenle', itinayla davranmayı da 'ortak payda Samsun' diyerek, bu bakış açımızı ilke edinmeyi de görev bilmişiz.. 

Bu tavrımızdan da asla taviz vermedik, vermeyiz de.. 

Kim olursa olsun, hangi mevkide olduğu fark etmeksizin, 'Hemen yanında' olmaya da gayret etmişsizdir..

Samsun'da seçim öncesi yapılan suya yüzde 15 indirimden sonra, Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 25 gibi yüksek bir zam yapması da 'aynı ölçekte değerlendirildiğinde'; vatandaşın 'seçim yatırımı gibi' kandırıldığı algısını oluşturmaktadır.. 

O nedenle hem bu konudaki kamuoyundaki tepkileri dile getiren tek gazete olmanın yanı sıra, 'bu ekonomik krizde' 1 milyon 300 bin kişiyi ilgilendirmesi açısından da 'oldukça önemli bir konu olarak gördüğümüzü belirtmek isterim'..

İşte bu noktada kişisel tüketici olarak konuyu yargıya taşıyan iki hukukçunun davranışını da oldukça önemsedik.. 

Hatta vatandaş olarak hak arayışlarına, başka tüketicilerin  de davaya müdahil olmak istemesiyle bir kamuoyu  da oluştu. 

STK'ların destek vermesi, emeklilerin protestolara katılması şişkin faturalara tepkili 'her tüketiciyi temsil etmesi açısından' çok önemlidir. 

Samsun'dan emsal bir dava açılması ise bu kent açısından 'ilkadım kenti olması sıfatıyla' çok farklı bir anlam taşımaktadır.

Bir bakıma 'Ben yaptım oldu zihniyetine de' karşı koymaktır, dik durmaktır, hukukun üstünlüğüne inanmaktır.. 

Kaldı ki, aynı zihniyet 'işçiye verilen zamları da ödememe kararı alarak' emsali görülmemiş bir olaya da imza atmıştır. 

Ancak kamuoyunda son günlerde gündeme gelen Samsun Barosu'nun 'tüketici sıfatıyla dava açan iki hukukçu hakkında başlattığı soruşturma' gerçekten işin seyrini ve gündemini değiştirmiştir. 

Neden mi?..

*Öncelikle davayı gören mahkemenin karar aşamasında bu olayın yaşanması açısından;

*Sonrasında kamuoyunda, yanlış anlaşılmaya yol açabilecek soruşturmanın zamanı açısından..

Öyle de oldu. Bazı basında 'Su zammına  iptal davası açan
avukatlara soruşturma açıldı' olarak yorumlandı.. Halktaki algısı  çok farklı oldu. 

Çünkü hem 'zamanı, hem de içeriği, farklı yorumlanacak bir şekilde' kamuoyunun gündemine düştü. 

Zaten, bu görüşümü  Samsun baro da doğruladı ve 'Soruşturmadaki gizliliğe rağmen', kapsamlı açıklama yapmak zorunda kaldı.. 

Buradan kimse kendine paye çıkarmasın. 

Ne bu yazıdan ne de dün gazetemizin manşetinde yer alan haberden.. 

Samsun Barosu'nun yapmış olduğu bir çok açıklamanın arkasında da duran bir gazete, hatta tek gazete olarak, bizi  basın olarak Baro'nun karşısındaymış gibi göstermek isteyenler, boşuna uğraşır..

Kaldı ki; Baro Başkanı Kerami Gürbüz'ün duruşu ve bazı genel konulara bile verdiği tepkileri yazan bir gazetenin yönetici olarak, kendisine karşı asla tavrımız olamaz..

Sayın Gürbüz'ün son olarak katıldığı Baro Korosu Konseri'nde yaptığı konuşmayı, "Ne unutmam" mümkündür, ne de Samsun'un Kurtuluş kenti özelliğini vurgulamasındaki hatipliğini ve vurgulu geçişlerini 'ayakta alkışlamak' isteğimdeki 'beğenimi' saklamam.

Ama bu gündemdeki soruşturma konusuna gelince, "Sadece zamanlama ve yanlış anlamaya müsait içerik açısından" kamu yararı gözettiğimde', çok uygun bulmadığımı da, şahsi fikrim olarak söylemek isterim.

Bir konuya da 'atlandığını düşünerek işaret etmek isterim'..

Baronun yaptığı açıklamanın tamamında ve bir bütün olarak değerlendirildiğinde; 'Samsunluların gerçekte hepsini  ilgilendiren ve tepkili oldukları suya yüzde 25 zam konusunda', "tek bir vurgu olmaması" da oldukça dikkat çekicidir.. 

En azından yönetim kurulu üyelerinin de bir tüketici olarak; O kadar maddelerin özenle sıralandığı açıklamada, Baro'nun bu davanın karşısında olmadığını, yargılama sonucunun da beklediğini belirten bir ibare olmasını da beklerdim açıkçası.. 

Ve sonuç olarak, kamuoyunun 'Su zammının iptal davasına kenetlendiği şu günlerde', böylesine gelişen bir tartışma 'ne yazık ki, konunun tüm muhataplarını, hatta tüketicileri, konuya müdahil STK'ları  da 'gündem değişikliğine getirmiştir'.

O nedenle; bu açıklamayı yapma gereği duyduğum gibi, Ne Samsun Barosu, ne  de Başkanı Kerami Gürbüz'e karşı bir tavrımız olmadığını da 'gazetemizle, Sayın Gürbüz'ü karşı karşıya getirmek isteyenlere' belirtmek isterim. 

Başkan Gürbüz de bu görüşümüzü bilir, diye tahmin ediyorum..

'Baronun soruşturmanın zamanlaması ve yanlış anlaşılabilecek içeriği nedeniyle yapılan eleştirilerimiz de' bu gerçeği asla değiştirmez..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Hamza Hamza 20.09.2019 11:14

güzel bir yazı olmuş beğendim

BURHAN BURHAN 20.09.2019 13:28

yazınızı dikkatle okudum aynı fikri paylaşıyoruz.

izzet izzet 20.09.2019 18:05

vatandaşın çok duyarlı olduğu bir konu ilginiz ve takibiniz bizim için önemli tşk.

yukarı çık