loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 12 Kasım 2019, Salı 10:00
A.YENERCABBAR

A.YENER CABBAR

Yargının 'kararına kulaklarınızı iyi açın'..

Samsun Çarşamba'ya santral kurulması aşamasında "Kulaklarınızı iyi açın dinleyin' tartışması yaşandı. 

'Bizim çevreciliğimizi  sorgulamayın' diyen AK Parti'nin Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'dı o sözleri söyleyen. 

Beh şahsen 'kulaklarımı açmış bekliyordum'. 

Ama Karaaslan'ın anlattıklarını değil elbette. 

Mahkemeden çıkacak kararı. 

Çünkü Samsun 3. İdare Mahkemesi 'kulakların pasını silecek bir karara imza attı'. 

Yargı  bu kararı verirken de, "Birinci rapor olumlu, ikinci rapor da olumlu, ne olacak şimdi' diye soranlara da "Tarım amaçlı alanları koruma ve 'ben yaptım oldu' zihniyetine de açıklamallı, detaylı bir ders verdi.

Ne demiş mahkeme biraz bakalım.

*Öncelikle 'hukuka aykırı' işlem tanımı yaptı. 

*Çarşamba Ovası'na santralin yapımının telafisi imkansız sonuçlar doğuracağına dikkat çekti.

Samsun Çevre Müdürü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir gibi 'Santralin zararı  yok' diyenlere de;

*"Hukuka ve mevzuata aykırı bir şekilde tesis edildiği tespit edilen dava konusu işlem" vurgusu yaptı.

Yani hukuksuz dedi. 

Çarşamba Ovası'nı  tehdit edeceğini bile bile Santralın kurulması için 'ellerini kaldıran Büyükşehir Meclisi'nin AK Partili ve MHP'li üyelerine de 'benzer göndermeler var yargı kararı içinde;

*Uygulanmaya devam edilmesi halinde Çarşamba Büyük Ovası içinde yer alan özellikli tarım arazilerinin amacı dışında kullanılması, arazilerin toprak yapısının bozulması ve tarımsal faaliyetin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabileceğinden, ortaya telafisi güç ve imkansız zararların çıkabileceği değerlendirilmiştir" denildi. 

Yani meclisteki milletin temsilcilerine bir bakıma dedi ki; "Siz el kaldırdınız, ovayı siyasete alet ettiniz "olabilecek  zararları görmezden geldiniz'.

*O nedenle de 'Büyük ova korunma alanında' olduğundan sizin verdiğiniz oylarınızla kurulumu başlayan santral için yürütmeyi durduruyorum. 

Samsun 3. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar 'çevreci bir karardır'. 

Çarşamba gibi bir önemli ovada 'tarımın önemine vurgudur ve tarım alanlarının yok edilmesinin önlenmesine yönelik oldukça dikkat çekicidir. 

Çevreyi koruyoruz diye geçinen siyasilerin "Firmaya alternatif yer göstermemeleri, firmanın da böyle bir arayış içinde olmamasını eleştirmesi  ise, "Ben yaptım oldu zihniyetine' dur diyecek, 'Bir yargı kararıdır'.  

Şimdi Samsun'u yönettiğini iddia edenler, bu karardan nasıl bir ders  çıkarır bilmiyorum ama;

Bana göre Genel Müdürlüğü'nü Hasan Özlü'nün yaptığı , Toprak Reformu Genel Müdürlüğü'nün, mahkemeye verdiği görüş; 

'siyasi iktidara kendi bürokratları tarafından verilen bir dersten daha çok, 'koltuk sevdası olmadan, işinde, görevinde kamu yarı gözetmesi açısından çok değerlidir. 
 
Mahkeme kararında da yer alan işte o görüş..

*Çarşamba Ovası'nın birinci derece tarım arazisi olduğundan  santral depolama alanı tarımsal amaçlı yapı olarak değerlendirilemez.

İşte popülizmden uzak bürokratlık.

İşte 'yandaşlık yerine, görevin kutsallığı'..

Sonuç olarak Samsun 33b. İdare Mahkemesi, hukuka ve mevzuata aykırı bir şekilde tesis edildiği tespit edilen santral için yürüt meyi durdurma  kararını  'böylesine haklı sebeplerle' verdi. 

Şimdi santral yanlıları kulaklarınızı iyi açın ve dinleyin.. 

Talimatla verilmiş raporlara rağmen, 'yargının gerekçeli kararı ortada'..

Peki ne olacak şimdi?..

SANTRAL EVETÇİLERİNİ YARGI DURDURDU

Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde AK Parti ve MHP 'Santrale evet' demişti. 

GENEL MÜDÜR KARŞI ÇIKTI


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Samsunlu Samsunlu 13.11.2019 10:46

İnsanda biraz ar damarı olur ya!!! Bu santrale karşı duranlara hakaret ediyorlar, aşağılıyorlar, sosyal mobingler havada uçuşuyor. Sonra fidan dikmeye gideceksin, poz vereceksin. Hiç düşünmezler mi acaba ! Ben bu kadar çok halt yedim, Şimdi bu resmî paylaşacağım ama insanlar ne düşünür diye? Artık uzun yıllardır yürüttükleri siyaset o kadar kirletmiş ki nefislerini, benliklerini, kişiliklerini, karakterlerini...... Bir gün ak bir gün kara olabiliyorlar Yazık yazık İnsan olarak çok yazık ....

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık