loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8123
  • Euro 6.6223
  • GR ALTIN 264.49
  • ÇEYREK 432.45

  • 13 Ocak 2019, Pazar 10:00
ERBİLKARAKOÇ

ERBİL KARAKOÇ

Adaylara Çağrı!

Halktan kopma tabiattan kopma gibidir: İnsanın düşüncesini inceltir, yüceltir gibi görünerek kısırlaştırır.

1919 da Anadolu’nun işgali sonrası İngilizlerin eline geçen Anadolu-Osmanlı Kumpanyası, 20 Mart 1920 de Kuvayı-Milliye tarafından geri alınır. Eskişehir Cer Atölyesi olarak adı değiştirilir. ( Cer: motor anlamında kullanılır) Bu küçük atölye ulusal güçlerin elinde işgal ordularına karşı büyük bir koz haline gelmiştir.

Sakarya muharebesi için kamaları alınmış topların kamaları da Eskişehir Cer Atölyesinde yapılır.

Halkın demiryolu sevgisini artırmak üzere Eskişehir Cer Atölyesi’ne iki küçük buharlı lokomotif üretim talimatı verilir. Başvekil Adnan Menderes 5 Nisan’da Cer Atölyesini ziyaret eder.Sanatkarlarla, işçi sendikalarıyla ve federasyonlarla görüşür.  Ankara’da gençlik parkı işletmesinde kullanılmak için yapılan iki minyatür lokomotiflerden birine biner. Bu lokomotifin büyüğünü sizden istersem yapabilir misiniz der. Otomobil yapımı  için organize edilen Eskişehir Demir Yolu fabrikasında  yaklaşık üç yıl süren çalışmanın ardından 1961 yılında tasarımda üretimde tamamen  Türk işçi ve Mühendislerinin emeği olan KARAKURT yola çıkmaya hazırdı. On beş yıl hizmet eder Bir eşi de Sivas Cer Atölyesinde üretilir. Karakurt bugün Devrim otomobiliyle birlikte sergilenir. ( Çünkü Marshal yardımları oto yolları ister, fakat kendi arabamızı üretmemize de izin vermezler)

Tarlaları pazara, madenleri fabrikalara, fabrikaları limanlara bağlayan ucuz, güvenlikli, uzun ömürlü ve az bakım maliyeti olan demiryolları ve demiryolu işletmeciliği günümüz teknolojisiyle dışa bağlı kalmadan yapılabilecek nitelikli ulaşım aracıdır. Demiryolu aynı zamanda bir kültürdür. Tarihi Gar binalarıyla kentlere ruh katarken, küçük istasyonlarıyla kasabaları, köyleri canlandırır. Demiryolları çevrecidir. Trafik karmaşası yoktur. Yolculukta oturmaktan sıkıldığınızda vagonları arasında yürüyüş yapabilir, farklı pencerelerden  etrafı izleye birsiniz. Buda yolculuk yaparken ruhunuza iyi gelir. Rahat kitap okuya bilir yazı yaza bilirsiniz.

Tarihimizi kendi ellerimizle katlediyoruz. Samsun- Çarşamba hattında onlarca lokomotif binlerce anıyla beraber  Kirazlık, Dikbıyık gibi istasyon durakları belleğimizden silindi gitti. Yine Bafra Demiryolu da aynı şekilde.  Eski Samsun Gar binası yol genişletme uğruna yerinden sökülüp atıldı. Yeni Gar binası ise “kentten kopuk”    ruhsuzluğuyla duruyor. Oysaki Garlar kente hava ve ruh katarlar!  Güzel bir projeyle Samsun Gar Binası Samsunu yansıtan bir mimariyle ve kente yeniden bağlanarak yenilenmelidir. Bu yenilenme çalışması halka açık şeffaf, tarihçilerle, alanında uzman ve deneyimli mimarlarla yapılmalıdır. İhale mantığıyla değil ileri nesillere armağan olarak yapılmalıdır.

Samsun- Sivas demiryolu hattı Avrupa birliği hibe projesiyle yenilendi ve yakın bir tarihte hizmete açılacak.  Samsun Sivas hattında yolculuk yaptığınızda görülecek çok güzel yerler var. Samsun- Amasya-Sivas şehirlerinin tarihi ve doğasını buluşturacak demiryolu turizmini canlandıracak nostalji ve oryantalizme bulaşmadan hız ve zaman  kaygısı olmayan yolculuğun keyfini çıkardığımız gerçek anlamda bizi ifade eden bir tren seferi mutlaka olmalıdır. Yazı ayrı, baharı ayrı, kışı ayrı bu üç güzel kentimizin tarihi ve coğrafi anlamda görülecek onca güzel değeri var. Binlerce birikimi var. Bozkırlardan denize uzanan bir demiryolu hattı var! Bunun  kıymetini bilmek vatanseverliktir! Samsundaki  eski demiryolu bakım onarım atölyesinin müze yapılması için onca girişim yapılmasına rağmen kuru inat yüzünden bu değerde hak ettiği yeri bulamamıştır. Şimdi bu kentin tüm yerel yöneticileri adaylarına büyük bir sorumluluk aynı zamanda isimlerini tarihe yazdırma  fırsatı doğuyor. Seçimleri kazanıp kazanmaya bakmadan. Kentimizin demiryoluyla ilgili kısaca yukarıda değindiğim konulara ilişkin kapsamlı bir proje hazırlamak ve demiryollarıyla birlikte yeniden kente canlılık getirmek sizin ellerinizde. Çünkü olanak ve imkanları en iyi şekilde yönetmek adına bizlerden oy isteyen sizlersiniz. Bizlerde sizlerden kentimize canlılık katacak demiryollarımızı sizlerden bizlere tekrar kazandırmanızı istiyoruz. İdealistlik ruhumuzda varsa siyasi kaygılardan uzak hareket etmek zorundayız! Betona yatırım ve kapitalist ülkelere lüks araba alacağız diye aktardığımız paralar yeter artık.

Sevgilerimle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık