loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8764
  • Euro 6.6041
  • GR ALTIN 253.43
  • ÇEYREK 414.41

  • 11 Kasım 2018, Pazar 10:00
ERBİLKARAKOÇ

ERBİL KARAKOÇ

Bafra Demiryolu ve Bay Çok Bilmiş.

Güç zehirlenmesinden başı dönmüş, bireysel statüsünü (postunu) ekranlara sermişlerin cahilliği, ülkeme ve onun insanına verdiği zarar düşman sevindiren cinsten.  Yoz kültürün (litarüter adıyla popüler kültür, burada popüler kültür diyerek bu yozluğu yumuşatmaya her daim karşı olmuşumdur) temsilcilerinden bir şahıs doymuş cehaletiyle tarihi hakkında hiçbir şey bilmediği Karadeniz’in en güzel ilçelerinden biri olan Bafra hakkında konuşmuş. Burada ki konuşum edimi birkaç serseri cümleden ibaret. Çünkü konuşmak düşünebilen insan yetisine ait bir eylemdir.

Kıyısından köşesinden içinden demiryolu geçen köylerin, kasabaların, şehirlerin kendine ait bir güzelliği vardır. O kentlerin insanlarının kendine özgü dayanışmacı bir yaşam tarzları oluşmuştur. Uzayıp giden raylar gibi dostluklarda uzardı. “Bafra-Engiz Dekovil Hattı da” Bafra’ya güzellik katan demiryolu hatlarındandır. Cumhuriyetin ilk yıllarında özel teşebbüsle kurulur. Kızılırmak nehri kıyısına bir kereste fabrikasının temelinin atılması ile başlar. Küçük bir dekovil hattır. Bafra-Engiz kumcağız iskelesi hattında çalışır. İlk istasyon Sarıköy istasyonudur, orada o zamanlarda bir su deposu bulunurmuş tren su alırken köylülerde trendekilere ayran ikram ederlermiş. Sonrası nohutluk, gelen vagonların sayıldığı durak. Gazibaba yokuşunu çıkarken tren bacadan ateş (ciye Bafralıların deyimiyle) atar kuru otlar tutuşurmuş. Tutuşan  otları söndürmekte tabi ki köylüye kalırmış. Sonrasında Kumcağıza varmadan Üçpınar da  (Taşköprü köyü yakınında) Celal ağa çiftliğinde duran trendekilere tekrar kazanla ayran gelir etraftakilerle birlikte herkese dağıtılırmış. Bazen tek bir evin yanında durup trendekiler gözleme yer yollarına devam ederlermiş. Dünyanın hangi ülkesinde böylesi bir samimiyeti gördünüz! Böylesi bir insan duyarlılığı nerede vardır. Bunu sadece Bafra için söylemiyorum ülkemin her bir güzel hanesi güzel insanı güzel yurdu için söylüyorum. Trakyası- Anadolusu için söylüyorum!

Tren sadece kereste taşımaz. Pazar günleri Bafra halkını denize taşır. Tüm vagonlar tamamen dolar, çınar dallarından vagonlara gölgelik yapılır. Herkes yiyeceğini yanına alır büyük bir yeryüzü sofrasında piknik yapılırmış. Bir kuş cennetidir Bafra, Kızılırmak deltası boyu uzanır gider. Kral mezarlıkları vardır ve Neyzen Tevfik kolaylının  yurdudur Bafra.

Kısaca bir Bafra bilgisi yazdıklarım. Bafra Tarihini anlatan çok güzel kitaplar var ve bence mutlaka okunması gereken kitaplar arasındadır. Yoz kültüre sırtını vererek kendilerini plazalara hapsedenlerin gelecek adına üretebileceği hiçbir değerleri yoktur. Ayarı bozuk radyoya  benzerler. Kulakları radyo düğmesi gibidir, uzanır bir el ve değişir kanalları.

Racon kesmek mi?  Türk dil kurumunda sözlük anlamı  “görünüşe göre hüküm vermek” olarak yazıyor. Gayri racon kesme  deyiminin  ne kadar içi boş kofti bir deyim olduğunu siz anlayın. Ve Türkiye televizyonlarında dizi, film ve benzeri gibi böyle sahnelerle ne çok insanın zehirlediğini gayri bir yol hep birlikte düşünelim.

Siz bakmayın işkembeden konuşanlara adları değişir tipleri değişir kimi onlara aydın dahi der. Ama halkımızın çok güzel betimlemesi vardır böyleleri için “çok bilmiş” derler. Bay ve bayan çok bilmişler, yine de yolunuz düşerse Anadolu’ya, Trakya’ya , Egeye, Akdeniz’e Karadeniz’e çekinmeyin çalın herhangi bir evin kapısını,  buyurun oturun sofraya kimse size racon kesmez çünkü o sofra görünüşe göre hüküm kesenlerin değil Halil İbrahim’in yendikçe  çoğalan sofrasından alır bereketini.

Sevgilerimle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık