loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8421
  • Euro 6.5383
  • GR ALTIN 252.75
  • ÇEYREK 413.25

  • 16 Aralık 2018, Pazar 10:00
ERBİLKARAKOÇ

ERBİL KARAKOÇ

Bilgi ve İnternet hakkı.

Bilginin metalaşma sürecine bağımlı olarak eğitimin hızla ticarileşmesiyle  eğitim belirli sosyal sınıflarca ayrıcalığa dönüşürken diğer yandan piyasa “yaşamboyu” eğitimi yere göğe sığdıramayarak çer-çöpten oluşan önem verdiği eğitim projeleriyle bilgi kirliliği ve pazarı yaratıyor. Doğru ve nitelikli bilgi kitlelerin beyinlerinden kaçırılıyor. Buna paralel olarak formal (örgün) eğitimin geliştirilmesi bilgisayar teknolojisinin eğitimin içine girmesiyle eğitim küresel bir satış paketi haline getirilmiştir. (Bu konuda dünya bankasının projeleri finansman desteği sağlamaktadır ) Yaşamboyu eğitim diye pazarlanan yeni bir eğitim anlayışı cilalanıp parlatılarak toplumsal kesimlere yöneltilerek kapitalizm  beyinlerde müebbet boyu tutsaklığı sağlanmaktadır.

Yaşamboyu eğitim,kamu eğitim politikası içinde ele alınmadığı müddetçe, işçi eğitimi, halk ekonomisi, sevgi eğitimi, aydınlanma, demokrasi, kültürel yaşayan değerler, dilin kullanılması ve diğer haklar bazında değerlendirilmedikçe yaşamboyu eğitim kaçınılmaz olarak  küresel kapitalizmin “ticari bir faaliyetinden” öte bir şey anlam ifade etmeyecektir. 

Yirmi birinci yüzyılda eğitimin önemli bir parçasını da iletişim teknolojisi oluşturur. Yani evlerimizdeki bilgisayarlarımıza bağlı olan internet.

Bugünlerde Türk Tele Kom yeni yıl internet tarifesini, zamlarını açıkladı. Zaten çok pahalı olan internet yeni zamlarla birlikte seçkin bir sınıfın kullanımına sunuluyor! Yoksulluk sınırı altında bir   ücretlegeçinen milyonlarca  ailenin diğer faturalarla birlikte internet faturası ödemesi ev ekonomisine ağır bir yükü bindiriyor, daha da bindirecek. İnternet kullanmazsak olmaz mı? Olmaz, çünkü bilgi ve iletişim çağında yaşıyoruz. Sadece bu kadarda değil her ne kadar internet amacı dışında kullanılsa da yine de hala birçoğumuz için araştırma kaynağı. Merak ettiğimiz bir kitabı, ülkeyi, coğrafyayı, haritayı, kişiyi, sporu… bir çok şeyi elimizin altında bulmasını sağlayan tek iletişim aracı internettir! Ancak özelleştirmelerle birlikte kamusal nitelikli bir aracımız olamamıştır.

İnternet kamusal ve bedava olmalıdır. Çünkü bilginin metalaşması demek ona yoksulların, yoksul halk çocuklarının ulaşamaması anlamına gelir. Bilgiye ulaşamayan her çocuk ise geleceğin cahil adayıdır. Fırsat eşitliği zaten yeterince elinden alınmış olan yoksul halk çocuklarına yeni bir tırpan vurularak çağın iletişim aracı elinden alındığı takdirde (bu yazı internet kullanımı ama nasıl sorununa değinilmediğinden doğru iletişim aracı üzerinden ilerleyecektir. İnternetin zararlı kullanımı, sosyal medya bağımlılığı bilgi kirliliği ve benzeri başka bir yazının konusudur. )Fırsat eşitliği ve Anayasal bir hak olan eğitim hakkı daha da tırpanlanmış olacaktır. Okuma araştırma alışkanlığı olmadığı ülkemizde yeni yeni hurafelerle doldurulacak beyinler yeni cahillikler anlamına gelecektir. Yaratılan her cahil ise kitleleri, kitleler toplumları oluşturur. O cahil toplumlar ise birilerine hizmet etmek için gözü kapalı ölüme atlarlar.

Sonuç olarak söylersek bizim teknolojiyle ilişkimiz aslında birbirimizle nasıl bir toplumsal  ilişki içinde olmamız gerektiğini tanımlar. Daha da sadeleştirirsek bilgi ve doğru iletişim  toplumunda mı yaşayacağız, yoksa her türlü düşünceye kör ve manipülasyonlarla dolu bir toplumda mı? İşte bunun için bilginin ve onu kitlelere taşıyan araçların nitelikli ve kamusal olması gerekmektedir.

Sevgilerimle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık