loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8764
  • Euro 6.6041
  • GR ALTIN 253.43
  • ÇEYREK 414.41

  • 25 Kasım 2018, Pazar 10:00
ERBİLKARAKOÇ

ERBİL KARAKOÇ

Eşek Hıyarı 

Anadolu da faydalı bitkilere verilen isimler, kuşkonmaz, ayıboğan, katırtırnağı, it gülü (kuşburnu) eşek hıyarıdır (acı kavun). Bu isimler konulurken bitkilerin faydasızlığı değil tam tersine faydaları anlatılan bir kodlama olmalı. Asla rast gele konmuş isimler olduğunu düşünmüyorum.

Anadolu da halk Latinceye çok çok uzak olsa da lokman hekimliğe uzak değildir ve bir çok ilacı bitkilerden yapmayı başarmıştır. Lokman hekimlik geleneği de bunun bir sonucudur. Anadolu da onlarca medeniyet göçüp gitmiştir ancak her medeniyet günümüze değin süren miraslarda bırakmıştır. Acıların ve savaşların bol olduğu Anadolu da Selvi ağacının da önemli bir özelliği vardır. Genelde mezarlıklar bol selvilidir. Çünkü topraktan çıkan ceset kokusunu en iyi selvi ve kavak ağacı alır ve kokuyu yaymadan havaya karıştırdığı söylenir. Bu bir birikimin ve gözlemin sonucu bulunan icattır. 

  Eşek hıyarı, hiçbir şekilde yetiştirilemeyen yani evcilleştirilemeyen bir bitki. Kendi tohumlarını yine kendisi fırlatıyor. Yanlış kullanımı sonucu ciddi zararlara yol açabiliyor. Fakat bu bitkininde iyi geldiği hastalıklar yok değil ancak bu gerçek anlamda uzmanların yapacağı bir tedavi yöntemiyle ( alternatif tıp) uygulanabilir. Televizyonlardaki çakma şarlatan uzmanlar değil tabiî ki. Eşek hıyarı virane yerlerde büyür, belki de bitki bunu tercih ediyordur ne de olsa tohumlarını fırlatırken insanlara ciddi zarar verecek bir hızda bunu yapmaktadır. Kara yosunun yeryüzüne yayılmasından bu yana insanlar, bitkiler, canlılar güzel yanlarını iyi yanlarını tarihin süzgecinden damıta damıta bugüne bize ulaştırmıştır. Bizimde bu güzelliklere değer katarak yarınlara ulaştırma sorumluluğumuz var.  Evrensel insanlık, dini, dili, kültürü, inancı, inanmayanı yaşam tarzı ideolojisi ne olursa olsun tek bir kümede ortaklaşır. İyi biri olmak etrafındakilere zarar vermeden yaşamak ve bir sonraki neslin iyiliği için çaba sarf etmekte. 

Her kentin kendine göre güzelliği vardır. İyi insanları ve elbette ki kötü insanları da vardır. Kimileri kötü olmayı hayatlarının sonuna kadar sürdürür. Kimileri de hatalarından ders alır ve kendi yaşamını yeniden küllerinden yaratmaya çalışır… 

Yaşadığımız kente değer katmak için yazıp çiziyoruz, üretmeye çalışıyoruz, güzellikleri, acıları, ortak umutlarımızı paylaşıyoruz. İş diyoruz, aş diyoruz, spor diyoruz… Ve yaşadığımız kente sahip çıkıyoruz. Ve bunu her gün doğuşunda bu kentte yaşayan yüz binler yapıyor. Bu konuda da yalnız olmadığımızı biliyoruz. 

 

Lakin geçen kent basınına tabi ulusal basına da  düşen bir haber ve beraberinde görüntüler vardı. Bir kedi parçalara ayrılmış ve kentin bilinen bir binasının önüne atılmıştı. 

  

  Bu yapılan cinayet ve vahşet sadece korumasız bir kediye karşı yapılmış bir eylem değildir. Öyle olsa bile nefretle kınadığımız bir durumdur. Cinayet insanlığın birikimine karşı yapılmıştır.  Bu cinayet bir kente karşı yapılmıştır. O kentin değerlerine karşı yapılmıştır. Bu kentte güzellikleri çoğaltmak isteyen her bir bireye her bir canlıya karşı yapılmıştır. Yıllarca biriktirilmiş emeğe, değerlere, çocuklarımızın geleceğine karşı bir korku eylemidir. Bu kent için bir ağaç diken, bir gül sulayan, penceresinde, balkonunda çiçek büyüten her bir vicdanlı bireye karşı yapılmıştır. Uzak diyarlarda alın teri döken memleketine geldiğinde güzel haberler duymak isteyen insanımıza karşı yapılmıştır. Kentimize gelen misafirlerimize  karşı yapılmıştır. Bu kentin meydanındaki güvercinler, sokaktaki kedileri, köpekleri, kuşları Şehr-i Samsuna emanettir! Bu cinayet Şehr-i Samsuna karşı yapılmıştır! 

Bu vahşeti yapan insanlar bulunmalı adalete teslim edilmeli ve ciddi bir şekilde cezalandırılmalıdır.  İnsanımıza, hayvanımıza, doğamıza korku salan kim olursa olsun toplum vicdanında  hak ettiği cezayı almalıdır.

Savunmasız bir canlıyı öldüren 

Ne eşektir ne hıyar!  Anadolu da böyleleri isimsizdir! 

Sevgilerimle 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık