loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8123
  • Euro 6.6223
  • GR ALTIN 264.49
  • ÇEYREK 432.45

  • 01 Aralık 2018, Cumartesi 10:00
ERBİLKARAKOÇ

ERBİL KARAKOÇ

Kente belki bir Filozof gelir!

Konfüçyüs, en iyi insanın bilge insan olduğu kanısındadır, ama kendisini bir bilge kabul etmez; pek az insanın bilge olmayı başardığını düşünür. Seçmeler'de "bir bilgeye rast gelmekten umudu kestiği"ni söyler. Efendi kusursuzlukta bilgeden sonra gelir, günlük yaşamda etkisi en çok duyulan da aslında efendidir. Konuşmalar'da örnek olma özelliği ayrıntılarıyla anlatılan efendi, "ahlaksal olanın tarafını" tutandır. Efendi, başkalarının mutluluğu için gösterdiği içten ilgide açığa çıkan ahlaksal yetkinliğinden ötürü, buyruk verebilir, itaat görebilir.

Bir başka deyişle, efendi insan lafını esirgemeyen insandır Konfüçyüs’a  göre! Oysa ki bize yıllardır efendi insanın susan insan olduğu öğretildi. Sus ki herkes efendi bilsin. Ya da elbet biri çıkar konuşur sen şimdi başına iş alma kolaycılığı öğretildi. İşte bu kolaycılığa karşı “lafını esirgemeyenler” hep hor görüldü ezildi cezalandırıldı ve hatta öldürüldüler!

Lafı şuraya getireceğim.

Geçen hafta Çarşamba günü kentimize bir lafını esirgemeyen geldi. Samsun Büyükşehir Kültür merkezi tiyatro salonuna geleceği söylenmişti. Kalktık gittik. Sekiz  yüz kişi de kalkıp gelmiş. Efendim çok teferruatta girmeden sahneye çıktığı andan devam edeyim. Siyah ceketli, siyah pantolonlu siyah ayakkabılı bir adam. Ceketinin önü iliklenmiyor bu düğmesi olmadığından değil göbeği olduğundan. Saçı sakalı dağınık bir adam ilk bakışta senin benim gibi biri. Ancak konuşunca anlıyorsun ki senin benim gibi biri değil peltek konuşuyor sanırım s leri söyleyemiyordu.  Adı, Müfit Can Saçıntı, hani şu “Mandıra Filozofu” filmi olan ya da çocuklar duymasında izlediğimiz hayırsız evlat.

Biz evinden kalkıp giden yaklaşık sekiz yüz kişi merakla bekliyoruz şimdi bu adam bize ne diyecek. Sonuçta baştan “lafını esirgemeyeceğini kabul ettiğimiz bir oyun.” İnsan böyle durumlarda önce bir panik oluyor. Otur oturduğun yerde ya da “efendi efendi” oyununu oynayan bir seyre git. Adam baştan demiş ben lafımı esirgemem! 

Lafını  esirgemeden başladı konuşmaya.

O esirgemedikçe biz sekiz yüz kişi de önce bir tebessüm oldu. Dikkatli olmak gerekir böylesi insanlar tehlikelidir önce güldüreceğim der sonra ya bize kötü şeyler söylerse. Ama biz sekiz yüz kül yutmaz da az değiliz. Bize söker mi ya ! Hemen öyle tongaya basar mıyız, altta kalır mıyız hele bir konuşsun bak onun cevabını nasıl yapıştırı veririz.

Fakat adam lafını esirgemeden konuştukça bize bir haller olmaya başladı. Oysa lafını esirgemeyen insanlar bize kötü belletilmişti. Konfüçyüz bizim amcamız değil ki bak yeğen lafını esirgemeyen insanlar iyi insanlardır desin! Çinli bir filozof nerede karşılaşacağız da öğütlerine kulak kabartacağız. Neyse, adam lafını esirgemedikçe bizi aldı bir gülme biz sekiz yüz kişi gülüyoruz da gülüyoruz… Biz kime rast geldik. Bilgeye mi, filozofa mı, sanatçıya mı Diyojene’mi, Neyzen Tevfike’mi kardeşim otur efendi efendi ne güldürerek kafamızı karıştırıyorsun. Neyse ben diyeyim iki saat siz diyin üç saat öyle karşılıklı güldük. Çıkışta bir iki kelam selam edelim istedik. Bu sanatçı insanı malum öyle kolay gidilmez yanına. Nasıl etsek  nasıl yapsak kafamızı bir kulise soksak. Kalabalık çok sekiz yüz kişiyiz kolay mı. Biz bunları düşünürken adam çıktı yanımıza geldi. Biz sekiz yüz kişinin kafasında yüz yıllardır oluşmuş ulaşılmaz ve insan üstü  sanatçı tipolojisini kırdı darmadağın etti. Biz alışık değiliz ki öyle samimi yakın uzaktan hasret çektiğimiz bir arkadaş gibi yanımıza gelinip sokunulmasına. Sonra sendikalı oldukları için işten atılan Flormar işçilerinin güzel direnişlerinin herkese bu kadar yalın gerçekle anlatılmasına.

Daha çok şey varda ben lafı uzatmıyorum gidin kendisinden dinleyin. Adı Müfit Can Saçıntı. Adından çıkaramazlarsa mandıra filozofu deyin. Daha da tanımazlarsa senin benim gibi biri görünce hemen tanırsınız.

Sevgilerimle


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık