loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8172
  • Euro 6.6296
  • GR ALTIN 264.68
  • ÇEYREK 432.64

  • 23 Aralık 2018, Pazar 10:00
ERBİLKARAKOÇ

ERBİL KARAKOÇ

Projem var.

Şu şehirde

heybesinde şeker ve su taşıyan karınca,

gözlerinde kehribar taşıyan bilge

akasya ağacının gölgesinde kitap okuyan

ihtiyar,

şu şehirde gelincik,  mor sümbül,

daldaki serçe, bataklıkta ki yusufçuk,

 gökyüzünde ki beyaz bulut

bir umuttur yarınlara,

 

şu şehirde

bir gülüş

şu şehirde bir damla su birikintisi,

diyardan diyara esen rüzgar,

şu şehirde sevdiğimin toprak kokusu,

şu şehirde bir hasret, bir özlem

bir dilim ekmek bir ulu çınar

umuttur yarınlara.

 

Erbil Karakoç

 

 

İstinasız bütün aday adayların ve daha sonra tüm adayların kente dair onlarca projesi var. Bu projeleri en iyimser olarak on ile sınırlar ve yine iyimser olarak on aday adayına indirgersek kente dair yüz proje üretilmiş demektir. Ama kent bir tane. Doğal olarak her bir projenin diğer aday adayının projesiyle  uyuşmaması gerekir çünkü seçilmek için diğerlerinden farkınız olmalı.  Ve zeka ışıltınız.  O zaman kentimiz bir proje kenti oluyor. Ya da şöyle söylersek bu kente ya hiçbir şey yapılmamış biz vahada yaşıyoruz ya da her şey yanlış yapılmış bir kentin içinde yaşıyoruz. Aksi takdirde bu kadar kent projesi nasıl gündeme gelir bin yıllık geçmişi olan bir şehir için? Tamam kentler dinamiktirler değişirler ona sözüm yok. Ancak kentlerin değişmeyen abideleri vardır. O abideler kentin ruhunu ve dokusunu yansıtır. (Abide önemli  ve değerli yapıt, heykel mimari eser olabileceği gibi bir yerin/şehrin  ruhunu anlatan şeylerde olabilir. )

Bizde kalmadığı için örnekte yazamıyorum. Kalan bir kaç tanesinin  üzerine ise ya tabela çakılmış ya da boyanıp alış veriş merkezi yapılmış durumda. Ya da çirkin ve plansız yapılaşmanın arasında sıkışıp kıvranmaktalar.

Neyi koruyamadık neyi muhafaza edemedik?  Bir kentin kurulma süreci ve değerlerini yaratma sürecine baktığımızda yüzlerce yıl süre biliyor. Bu süreç içinde ne yazık ki savaşlar, işgaller, zaferler ve elbette başarılar söz konusu oluyor. Sadece o kadar da değil mimarisiyle, yaşam alışkanlıklarıyla, komşuluk ilişkileriyle, havasıyla suyuyla bir kent bir yerleşim alanı bütün insanların ortak yaşamına dönüşüyor. Türküsüyle, şiiriyle, folkloruyla inandığı dinin taşıdığı değerleriyle ötekisiyle berikisiyle içinde yaşadığımız şehrin hamuru yoğruluyor. Sayın aday adaylarımızın kentimize yönelik projelerinde mesela bir şeyi bilmek isterdim. Hangi uzman ekiple hazırlandığı. Öyle ya onca proje tek başına oturulup hazırlanamaz. Daha sonra halkın katkısının ne olduğu. Gençlere hangi soruların sorulduğu. Açık ve net olarak halka projelerle ilgili ne kadar bilgilendirme yapıldığı. İnsana yapılacak yatırım için ne kadar bütçe öngörüldüğü. Bu dönem kaç mahallede kütüphane açıldığı ve hangi bilgi kaynaklarına ulaşabileceğimizin sağlandığı. Kentin yaşayan tarihi değerlerini anlatan kaç kitap basıldığı.  Kaç yazarımız bu dönem kentte kaç kitap yazdığı. Kaç müzisyenimiz yeni bir kaynak araştırmasıyla veyahut besteyle bizlere seslendiği Kente kaç tiyatro geldiği gibi…  Mesela kentimizde yaşayan kaç bilim insanımız hatırı sayılır makale yazdı. Atletizmde kaç madalya aldık.   Sahi en son iki ovamızda ve iki ayrı renkli kızıl-yeşil olan ırmaklarımız ne durumda. Dünyanın en güzel kuşlarının gelip bizi ziyaret ettiği o muhteşem ötüşlerini ve renklerini bizlerden esirgemeyen cennet kuşlarımızın yaşadığı bu kente proje üzerine proje değil sadece korumak kollamak ve bir arada yaşamayı öğrenmek lazım. İşte o zaman

Şu şehirde

heybesinde şeker ve su taşıyan karınca,

gözlerinde kehribar taşıyan bilge

akasya ağacının gölgesinde kitap okuyan

ihtiyarın hikayesiyle kentte yaşadığımızın farkına varabiliriz.  

Sevgilerimle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık