loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8123
  • Euro 6.6223
  • GR ALTIN 264.49
  • ÇEYREK 432.45

  • 22 Ocak 2019, Salı 13:49
ERBİLKARAKOÇ

ERBİL KARAKOÇ

YP Samsunspor Nasıl Kurtulur/ Kurulur. 

Yılport Samsunspor'un  Genel Menajeri Mustafa Aztopal, Antalya’da süren ikinci devre hazırlık kampını değerlendirdi. Yılport Samsunspor’un futbolda ve altyapıda kendi modelini oluşturacağını söyleyerek "Türkiye'de örnek olacağız" dedi. 

Günümüzde İngiliz ve dünya futbolunu şekillendiren pek çok kulüp, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında fabrikalar, sendikalar ve kiliseler vasıtasıyla kurulmuştur. Örneğin, Arsenal silah fabrikası işçileri, West Ham United demir işletmeleri işçileri, Manchester United demir yolları işçileri, Liverpool ise tersane işçileri tarafından kurulmuştur. Aston Villa, Blackpool ve Everton gibi kulüpler ise kiliselerde rahipler tarafından kurulmuştur. Toplumsal hayatın merkezi olmalarından dolayı publar da kulüplerin ortaya çıktığı mekânlar olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce bizdeki futbol kulüpleri yabancılar tarafından kurulmuştur. 2 nci Abdülhamit futbolu Türk ve Müslüman tebaya yasak etmiştir. Futbolun doğasındaki tutku, yasak olanın cezp edici hali ve dönemin yasaklarına muhalefet etme isteği zamanla Türk gençlerin gizlice futbol  oynamaya ve kulüpler kurmaya başlamasına sebep olmuştur. İlk Türk futbol kulübü de Fuad Hüsnü Bey ile Reşat Danyal Bey tarafından devrin hafiyelerinden kaçabilmek amacıyla İngilizce isimle kurulan “Black Stocking Club” yani “Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü” olmuştur. 2 nci Abdülhamit’in yasağını Beşiktaş jimnastik kulübü kırmıştır. (“Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi” ) Futbol kulübü değil jimnastik kulübü olduğu rapor edilmiştir saraya.

Atlayarak devam edelim.  Cumhuriyet tarihiyle birlikte Türkiye de bir çok kulüp “Belediyespor” olarak kurulmuştur ya da Belediyelerle birlikte var olmaya çalışmıştır. Bunun dünyada bir örneği yoktur.  Özellikle taşrada bu durum çok belirgin olarak kendini göstermiştir. Belediye ve futbol kulübünün ikili ilişkilerinde ilk bakıldığında kulüp lehine görünse de zamanla bir çok kulüp belediyeye olan bağımlılıklarından kaynaklı ve alt yapı yetersizliğinden dolayı kaybolup gitmiştir. YP Samsunspor böyle bir ilişki yüzünden bugün yeniden hak ettiği değeri bulmak için çok yönlü mücadele veriyor. 

Türkiye de kulüpler uzun  zamandan bu güne şirketleştiler, ama şirket gibi yönetilemediler. Uzun vadeli planlardan ziyade kısa ve günü kurtarmak adına izlenen yolla taraftara, şirin görünmeyi yeğlediler buda Türk futbolu için iyi bir gelecek vad etmedi. Günümüzde endüstriyel futbol seyirlik bir oyundur. Seyirci/ Taraftar olmazsa, oyun hak ettiği değeri bulamaz. Futbol sadece sahada canlı oyunla değil saha sonrası  “canlı yayınla da üretilir.”  Bu bağlamda kentte sadece stadyum içinde ve etrafında yapılacak yatırımlar  yeterli değildir. Medya ayağı, spor ekleri, gazetelerde yer alması, ulusal haber sayfalarında görünürlük, radyo ve televizyon programlarının lehte nitelikli olması ve bilinçte yer edecek kadar iyi oluşması, futbolla türeyen yan endüstriler, yiyecek, içecek, giyecek, modaya ve kahvelere kadar bir bütünlüklü pazarı kapsar. Kısaca saydıklarım futbolun saha dışındaki  mücadelesidir  bu mücadele/ olgular   saha içi performans kadar önem arz eder. (Buraya hakemleri ve federasyonları ekleyerek konuyu dağıtmak istemiyorum. Fakat bu iki olguda  çok önemlidir.)

Endüstriyel futbolda kendi “öz kaynağını yaratmış kulüp, bağımlılık ve muhtaçlık ilişkisinden kurtulmuş demektir.” YP Samsunsporun da kendi öz kaynaklarıyla var olması için bugün elini taşın altına koyanları “yeni bir kurucu iradeyle hareket ettiklerini görüyoruz.” Kimsenin elinde sihirli bir değnek yok. Yapılacak onca iş bir anda düzeltilemeyecek kadar engel ve zorlu bir liğ mücadelesi var. Kendi modelini ve kendi tarzını oluşturacak bir YP Samsunspor kente bir çok şey katacaktır. Önemli olan futbol dahil, herhangi bir insan faaliyetinin neyin hangi tarihte olduğunu bulmak değil, kimin gereksinimine yanıt verdiği amacının ve aranan sonuçlarının ne olduğu bulmaktır. 
Kentimizin  YP Samsunspora, YP Samsunsporun da Kentimize ihtiyacı vardır.  
Tahir Usta pasajı sahibi Tahir usta ve kardeşi Mahmut usta tarafından 1919 yılında kurulan Samsun İdman yurdunun tohumlarıyla bugüne gelen Samsunspor yüz yıllık serüveniyle büyük bir değerdir. Ve Türkiye ye örnek bir kulüptür. Tesadüfümüdür, yoksa hayatın cilvesi mi  bilmem ama bundan yüz yıl önce pasajda başlayan serüven yeni bir kuruluş sürecine girmiştir.  Bu imkan ve fırsat yok edilmemeli herkes tarafından sahiplenilmelidir. 
Yüzüncü Yılın Kutlu olsun YP Samsunspor.  
Sevgilerimle


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık